I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie


I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego to publiczna placówka edukacyjna, która powstała z inicjatywy Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Szkoła ta oferuje wszechstronne kształcenie młodzieży, a jej patronem jest Bolesław Limanowski, postać znacząca dla historii edukacji w Polsce.

Warto zwrócić uwagę na integracyjne podejście liceum, które stawia na zróżnicowane metody nauczania, sprzyjające zarówno rozwijaniu talentów uczniów, jak i ich wszechstronnemu rozwojowi osobistemu.

Historia

Historia I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego sięga roku 1930, kiedy to Żoliborski Oddział RTPD zainicjował nową placówkę edukacyjną w I Kolonii. Początkowo szkoła podstawowa nosiła imię Bolesława Limanowskiego i mieściła się przy ul. Zygmunta Krasińskiego 10.

W 1934 roku, w odpowiedzi na potrzeby edukacyjne i rozwój starszej młodzieży, placówka została przekształcona w Gimnazjum. Zmieniono też jego patrona na Bolesława Limanowskiego. Gimnazjum, w duchu wartości społecznych propagowanych przez ruch socjalistyczny, podjęło misję kształcenia i wychowywania młodzieży. W latach 1936–1939 na czołowej pozycji w tym procesie stał Jerzy Kreczmar, który pełnił funkcję dyrektora.

Okres II wojny światowej (1939–1945) przyniósł dramaticzne zmiany. W obliczu okupacyjnej rzeczywistości nauczyciele gimnazjum prowadziły tajne nauczanie, które umożliwiło uczniom kontynuację edukacji. Niestety, w trakcie działań zbrojnych, szczególnie podczas powstania warszawskiego, zniszczone zostały budynki I Kolonii WSM, w tym i siedziba gimnazjum.

Po zakończeniu działań wojennych, gdy Warszawa została zajęta przez Armię Czerwoną, władze oświatowe podjęły decyzję o wznowieniu działalności Gimnazjum im. Limanowskiego. Nowa szkoła średnia przyjęła numer I i otworzyła swoje drzwi w 1945 roku w budynku przy ul. Felińskiego 15, który wcześniej był przeznaczony dla V Państwowego Gimnazjum i Liceum im. księcia Józefa Poniatowskiego.

Od samego początku istnienia Żoliborska Jedynka realizowała swoje cele edukacyjne pod auspicjami RTPD, a później również TPD. Po 1948 roku zmieniła nazwę na Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Limanowskiego, zyskując status jednostki państwowej. W 1966 roku do nazwy dodano rzymski numer I. W 1997 roku szkoła została przekazana gminie Warszawa-Centrum, a następnie dzielnicy Żoliborz.

W latach 2008–2015 dyrektorem placówki była mgr Aldona Bałazińska-Lazur, która zmarła 21 grudnia 2015 roku, pozostawiając ważny ślad w historii tej instytucji.

Absolwenci

Szkoła ma na swoim koncie wielu wybitnych absolwentów, z których każdy wniósł coś szczególnego do świata kultury, sztuki czy nauki. Wśród nich można znaleźć takie osobistości jak Jarosław Abramow-Newerly, który wyróżnia się w dziedzinie literatury, oraz Damian Damięcki, znany aktor teatralny i filmowy, który zyskał uznanie w Polsce i za granicą.

Nie można pominąć Jerzego Bończaka, renomowanego artysty, ani Macieja Damięckiego, który również przyczynił się do polskiej sceny artystycznej. W historii szkoły zapisał się także Wilhelm Dichter, którego dorobek będzie pamiętany przez wiele pokoleń. Bronisław Geremek oraz Janusz Głowacki to kolejne znaczące postacie, które dumnie reprezentują nasze liceum.

Inne znane nazwiska to Marian Jonkajtys, Piotr Kaczkowski, oraz Lena Kolarska-Bobińska, która wniosła wiele do życia politycznego w Polsce. Wartym podkreślenia jest również Stanisław Jerzy Komorowski, wpływowy działacz, oraz Marek Kotański, niezmiennie zaangażowany w pomoc potrzebującym.

Wielu absolwentów odegrało istotną rolę w polskiej kulturze, w tym Lech Koziejowski oraz Tomasz Łubieński, a także Michał Milowicz, który zyskał sławę dzięki swoim rolom filmowym. Andrzej Paczkowski i Ryszard Parulski również przyczynili się do rozwoju polskiej kultury.

Wśród innych renomowanych absolwentów warto wymienić Radosława Piwowarskiego, oraz legendę muzyki Solar. Absolwentami tej szkoły są również Andrzej Strejlau oraz Daniel Szczechura, a także Maciej Wierzyński i Zbigniew Zapasiewicz.

Wanda Zwinogrodzka również jest nieodłączną częścią tej znakomitej społeczności. Każdy z tych absolwentów pozostawił trwały ślad nie tylko w jej historii, ale i w polskim społeczeństwie.

Przypisy

  1. Jerzy Kreczmar ::: Osoby ::: Encyklopedia teatru polskiego [online], encyklopediateatru.pl, 14.05.2023 r. [dostęp 20.11.2024 r.]
  2. Polska. Oświata. Polska Rzeczpospolita Ludowa, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 12.03.2023 r.]
  3. Aldona Agata Bałazińska-Lazur. www.KuPamieci.pl. [dostęp 23.01.2016 r.]

Oceń: I Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Bolesława Limanowskiego w Warszawie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:25