LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie


LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, które do dnia 31 sierpnia 2018 nosiło nazwę LVI Liceum Ogólnokształcące im. Leona Kruczkowskiego, jest szkołą ogólnokształcącą zlokalizowaną w Warszawie, w d dzielnicy Ursus.

W placówce tej oferowane są różnorodne profile kształcenia, w tym klas matematyczno-fizyczno-informatycznych oraz ogólnych, które umożliwiają uczniom pogłębianie wiedzy na rozszerzonym poziomie w zakresie języków obcych.

Historia

Historia tej placówki edukacyjnej rozpoczyna się w listopadzie 1944 roku, kiedy to grupa nauczycieli, w skład której wchodzili Józef Chmiel, Edmund Pokrzywa oraz Stanisław Rutkowski, zdecydowała się na utworzenie tajnego gimnazjum oraz liceum. Miejsce powstania szkoły to teren dzisiejszego Ursusa, niegdyś znany jako Czechowice. Początkowe zajęcia odbywały się w prywatnym mieszkaniu Rutkowskiego przy ul. Sowińskiego 38.

25 lutego 1945 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Średniej w Ursusie. Już 24 marca tego samego roku szkoła uzyskała status oficjalny, przekształcając się w Koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące, które przeniosło swoje zajęcia do budynku szkoły powszechnej przy ul. Bohaterów Warszawy (dawniej Piłsudskiego).

W październiku 1945 roku placówka przyjęła nową nazwę – Samorządowe Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące. Na czoło zarządu stanął Józef Chmiel jako dyrektor. W początkowym okresie szkoła składała się z czterech klas gimnazjalnych oraz jednej licealnej, razem gromadząc 157 uczniów. Zajęcia odbywały się w godzinach popołudniowych, gdyż w ciągu dnia szkołę zajmowały dzieci z pobliskiej podstawówki. W czerwcu 1946 roku zorganizowano pierwszą maturę, w której uczestniczyło 11 absolwentów, wśród których większość stanowili żołnierze Polski Podziemnej.

24 listopada 1946 roku liceum oddzieliło się od szkoły powszechnej i zostało przeniesione do budynku przy ul. Regulskiej 22 (dawniej Regulska 8). We wrześniu 1949 roku szkoła przeszła upaństwowienie, co miało swoje konsekwencje w zmianie nazwy na Państwowa Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego.

Początek lat pięćdziesiątych to czas intensywnych prac budowlanych. Powołano komitet odpowiedzialny za budowę nowego obiektu, którym zajmowali się inż. W. Rydzik oraz inż. T. Umiejewski. Nowy budynek dla liceum oraz szkoły podstawowej zbudowany został przy ul. Sosnkowskiego 10 (dawniej ul. Wawelska 7). Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 1953 roku, a kamień węgielny został wmurowany 31 marca 1954 roku. Część budynku przeznaczona dla Szkoły Podstawowej nr 3 została oddana do użytku 28 września 1954 roku, natomiast północna część, przeznaczona dla liceum, uruchomiono 21 stycznia 1956 roku. W roku szkolnym 1956–1957 placówka otrzymała swój numer i zaczęła funkcjonować jako Liceum Ogólnokształcące nr 56.

W dniu 6 kwietnia 1963 roku, z inicjatywy komitetu rodzicielskiego liceum, placówka otrzymała imię Leona Kruczkowskiego oraz sztandar. W ceremonii brała udział wdowa, Jadwiga Kruczkowska, oraz jej synowie, a także wiele znaczących osobistości, w tym wiceprezes Rady Ministrów Stefan Ignar oraz wiceminister kultury i sztuki Kazimierz Rusinek, wiceminister oświaty Ferdynand Herok, prezes Związku Literatów Polskich Jarosław Iwaszkiewicz oraz generał dywizji w stanie spoczynku Juliusz Rómmel.

W 1986 roku stanowisko dyrektora objęła Jolanta Purzycka, będąca pierwszą osobą na tym stanowisku, która jest zarazem absolwentką tej szkoły, uczęszczającą w latach 1960–1964. Swą karierę w szkole rozpoczęła w 1981 roku. W 2007 roku szkoła została przeniesiona do budynku po byłym zespole szkół imienia Wilhelma Piecka, zlokalizowanego przy ulicy Dzieci Warszawy 42.

W czasie od 2007 do 2017 roku funkcję dyrektora sprawował mgr inż. Zdzisław Woźny, a od września 2017 roku jego następcą została mgr Beata Żeromska. 1 września 2018 roku szkoła otrzymała nową nazwę – LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Absolwenci (m.in.)

Wśród znakomitych absolwentów LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie znajdują się osobistości, które znacząco wpłynęły na różne dziedziny życia społecznego oraz kulturalnego.

  • Agnieszka Dygant – utalentowana aktorka, która zdobyła uznanie w polskim kinie i teatrze,
  • Maciej Władysław Grabski – uznawany metaloznawca, profesor Politechniki Warszawskiej,
  • Janusz Komender – lekarz i minister zdrowia w latach 1987–1988, który pełnił rolę w kształtowaniu polityki zdrowotnej w Polsce,
  • Andrzej Niwiński – archeolog i badacz kultury egipskiej, który przyczynił się do poznania historii starożytnego Egiptu.

Ich osiągnięcia potwierdzają, że edukacja w tej szkole ma ogromny wpływ na rozwój talentów i kariery w różnych branżach.

Przypisy

  1. Historia szkoły. 56lo.waw.pl. [dostęp 15.12.2018 r.]

Oceń: LVI Liceum Ogólnokształcące im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Warszawie

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:7