Zdzisław Askanas to wybitna postać w polskiej medycynie, urodzona 1 czerwca 1910 roku w Warszawie, gdzie również zmarła 25 września 1974 roku. Był on nie tylko lekarzem i specjalistą w dziedzinie kardiologii, ale także profesorem nauk medycznych oraz nauczycielem akademickim na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Akademii Medycznej w Warszawie.
Askanas jest uważany za twórcę Warszawskiej Akademickiej Szkoły Kardiologii, która bywa nazywana Szkołą Askanasa. Jego wkład w rozwój kardiologii w Polsce jest nie do przecenienia. W czasie II wojny światowej, w 1939 roku, brał udział w obronie Twierdzy Modlin, a po wojnie stał się aktywnym działaczem w konspiracji antyniemieckiej oraz powstańcem warszawskim. Jego życie i praca świadczą o wielkim zaangażowaniu w obronę kraju i nieustannym dążeniu do doskonałości w zawodzie lekarza.
Życiorys
Ojciec Zdzisława Askanasa pełnił zawód farmaceuty. Przed przystąpieniem do matury zarabiał na życie jako pianist grający w warszawskich lokalach gastronomicznych. W 1935 roku uzyskał dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów zetknął się z tzw. gettem ławkowym, co miało wpływ na jego przyszłą karierę. Po zdobyciu dyplomu podjął pracę w Szpitalu św. Łazarza w Warszawie oraz w II Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, której kierownikiem był Mściwój Semerau-Siemianowski.
W 1938 roku otrzymał stopień podporucznika, zajmując pierwsze miejsce w korpusie oficerów rezerwy zdrowia w grupie lekarzy. Brał udział w kampanii wrześniowej jako oficer, spełniając swoje obowiązki w obronie Twierdzy Modlin. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Walecznych. W okresie okupacji, razem z żoną Alicją oraz synem Aleksandrem, znalazł się w warszawskim getcie. W 1943 roku zdołał przenieść swoją rodzinę na tzw. stronę aryjską, a później dołączył do nich.
Niestety, wkrótce po tym został zadenuncjowany przez dawnego woźnego z Uniwersytetu Warszawskiego, jednak udało mu się uniknąć aresztowania. Zmienił swoje nazwisko na Jan Dębowski i przez wiele miesięcy ukrywał się przed Niemcami. Uczestniczył w konspiracji, posługując się pseudonimami „Dąb” i „Adam”. Jako lekarz brał czynny udział w powstaniu warszawskim, gdzie przebywał w tzw. Reducie Kaliskiej (budynek Monopolu Tytoniowego, ul. Kaliska 11), niosąc pomoc ludności cywilnej. Po zakończeniu powstania znalazł się w obozie przejściowym Dulag 121 w Pruszkowie, gdzie zaangażował się w organizowanie szpitali dla Rady Głównej Opiekuńczej.
Po wojnie Askanas wstąpił do Wojska Polskiego. Pracował w Departamencie Zaopatrzenia Ministerstwa Zdrowia oraz w rządowej lecznicy, gdzie był lekarzem m.in. Władysława Gomułki. W 1948 roku ponownie objął zatrudnienie na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, a nieco później w Akademii Medycznej w Warszawie. Na podstawie rozprawy przygotowanej jeszcze w latach 30. uzyskał w 1950 roku stopień naukowy doktora nauk medycznych. W 1951 roku, na podstawie swych badań naukowych oraz pracy pt. „Ocena kliniczna dynamiki skurczu serca”, uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1954 roku tytuł profesora. Został konsultantem krajowym do spraw kardiologii.
W wyniku jego zaangażowania w ochronę zdrowia publicznego w 1962 roku powstała Centralna Poradnia Chorób Układu Krążenia, a w 1965 roku Instytut Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie. Pod jego redakcją w 1967 roku powstał pierwszy podręcznik reanimacji kardiologicznej. Był również ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia i prezesem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, mimo iż nigdy nie przystąpił do PZPR.
Zdzisław Askanas był autorem ponad 180 prac, w tym wielu cennych monografii. Pod jego kierunkiem stopień naukowy doktora uzyskali tacy lekarze jak: Leszek Ceremużyński, Tadeusz Kraska, Jerzy Kuch, Stanisław Rudnicki, Stefan Rywik, Mariusz Stopczyk. Z jego uczniów wyłonił się krąg warszawskich kardiologów, który stał się fundamentem tzw. Warszawskiej Akademickiej Szkoły Kardiologii, powszechnie nazywanej również Szkołą Askanasa.
Zmarł w 1974 roku po długotrwałym paraliżu, zostając pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera 35A-3-9).
Życie prywatne
W życiu prywatnym Zdzisława Askanasa kluczową rolę odgrywała jego rodzina. Był w związku małżeńskim z Alicją, która żyła w latach 1911–1991 i posiadała tytuł docenta w dziedzinie pediatrii.
Para doczekała się syna, Aleksandra, który uzyskał doktorat z nauk medycznych. W 1968 roku podjął decyzję o emigracji z Polski do Stanów Zjednoczonych.
Ordery i odznaczenia
Wśród wielu wyróżnień, które Zdzisław Askanas otrzymał w swojej karierze, możemy wymienić:
- Krzyż Walecznych,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, przyznany 13 stycznia 1955 roku.
Upamiętnienie
W dniach 17–18 stycznia 2013 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, w ramach którego obchodzono 60-lecie powstania I Katedry i Kliniki Kardiologii Akademii Medycznej. Katedra ta została założona w 1953 roku przez wybitnego profesora Zdzisława Askanasa.
W ramach obchodów zorganizowano m.in. sesję naukową, podczas której z największym uznaniem wspominano postać profesora Askanasa, którego wkład w rozwój kardiologii oraz jego niezrównane osiągnięcia w tej dziedzinie miały kluczowe znaczenie dla medycyny.
Przypisy
- Katarzyna Michalik-Jaworska: Profesor Zdzisław Askanas. swiatlekarza.pl, 09.03.2016 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
- Tomasz Urzykowski: Profesor legenda. Uczniowie zaczęli rzucać palenie. wyborcza.pl, 20.01.2013 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
- Jerzy Kuch: Sylwetki wybitnych polskich kardiologów – Zdzisław Askanas (1910–1974). ptkardio.pl, 08.12.2004 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
- Krzysztof Jerzy Filipiak: Szkoła kardiologiczna Zdzisława Askanasa. podyplomie.pl, wrzesień 2009 r. [dostęp 18.12.2018 r.]
- Obchody 60-lecia Kliniki. wum.edu.pl. [dostęp 23.12.2018 r.]
- M.P. z 1955 r. nr 99, poz. 1387 - Uchwała Rady Państwa z dnia 13.01.1955 r. nr 0/114 - na wniosek Ministra Zdrowia.
- Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze.
- Encyklopedia Medyków Powstania Warszawskiego. lekarzepowstania.pl. [dostęp 18.12.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Zbigniew Gaciong | Irena Cichocka-Szumilin | Małgorzata Gietka-Czernel | Henryk Klawe | Joanna Muszkowska-Penson | Jerzy Dymecki | Jan Alfons Brandt | Teodor Heryng | Maria Sadowska-Wróblewska | Tadeusz Borzęcki | Janina Oyrzanowska-Poplewska | Władysław Stankiewicz | Stefan Łukasik | Antonina Mijal | Stanisław Kmita (lekarz) | Przemysław Wiktor Odrowąż-Pieniążek | Barbara Makowska-Witkowska | Dionizy Zuberbier | Stanisław Rudnicki (lekarz) | Jerzy Rutkowski (lekarz)Oceń: Zdzisław Askanas