Stanisław Rudnicki (lekarz)


Stanisław Czesław Rudnicki, urodzony 8 maja 1929 roku w Warszawie, to postać o niezwykle bogatym dorobku w dziedzinie medycyny. Zmarł 5 stycznia 2014 roku, ale jego wkład w kardiologię oraz rehabilitację pozostaje niezatarte.

Był on specjalistą w zakresie kardiologii i nauczycielem akademickim w Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie nowym pokoleniom studentów.

Rudnicki był jednocześnie kontynuatorem Warszawskiej Akademickiej Szkoły Kardiologii, która wywodzi się ze znakomitego dorobku prof. Zdzisława Askanasa, uznanego za jednego z pionierów w tej dziedzinie nauki.

Życiorys

Stanisław Rudnicki był wybitnym lekarzem, który swoje studia odbył na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Karola w Pradze. Dzięki niezwykle zdolnemu profesorowi Zdzisławowi Askanasowi, pod którego opieką uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, stał się stypendystą IV Kliniki Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie.

W latach swojej kariery akademickiej pełnił funkcje asystenta oraz adiunkta w Klinice Rehabilitacji w okresie 1962–1979. W latach 1968–1974 objął stanowisko kierownika Zakładu Rehabilitacji Instytutu Kardiologii Akademii Medycznej w Warszawie. Po latach sukcesów, od 1980 do 1983 roku zajmował się również obszarem profilaktyki oraz lecznictwa jako zastępca dyrektora Instytutu Kardiologii, a także przez dwie dekady, od 1980 do 2000 roku, kierował Kliniką i Zakładem Rehabilitacji Kardiologicznej.

W uznaniu jego osiągnięć, Rudnicki został odznaczony stopniem doktora habilitowanego oraz tytułem profesora nauk medycznych. W latach 1975–2000 był kierownikiem Szpitala Rehabilitacji Kardiologicznej Państwowego Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego w Konstancinie. Dodatkowo, w latach 1977–2000 pełnił funkcję lekarza naczelnego Uzdrowiska Konstancin, zdobywając uznanie wśród pacjentów oraz środowiska medycznego.

Rudnicki był także aktywnym członkiem wielu organizacji naukowych, w tym Komitetu Rehabilitacji, Kultury Fizycznej i Integracji Społecznej Polskiej Akademii Nauk, w której działał od 1975 roku. Jego wkład w rozwój polskiej kardiologii był nieoceniony, zwłaszcza w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym, gdzie również był częścią kierownictwa.

Jako wykładowca dzielił się swoją wiedzą na wielu uczelniach takich jak Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu w latach 2003–2012 oraz Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Stanisław Rudnicki zmarł, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie, w kwaterze N-2-41.

Przypisy

  1. StanisławS. Rudnicki StanisławS., Jak to się zaczęło?, „Kardiologia Polska”, 64 (8), Polish Archives of Internal Medicine, 2006 [dostęp 12.06.2019 r.]
  2. Składy osobowe Zarządów Głównych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego od jego powstania. ptkardio.pl. [dostęp 25.12.2018 r.]
  3. a b c Prof. Stanisław Czesław Rudnicki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.12.2018 r.]
  4. a b c d e f Zmarł prof. dr hab. n. med. Stanisław Czesław Rudnicki. wszia.edu.pl, 05.01.2014 r. [dostęp 22.12.2018 r.]
  5. śp. Stanisław Rudnicki

Oceń: Stanisław Rudnicki (lekarz)

Średnia ocena:5 Liczba ocen:16