Mariusz Stopczyk


Mariusz Jan Stopczyk to postać niezwykle istotna w polskiej medycynie, urodzony 23 sierpnia 1935 roku w Warszawie, a zmarły 5 września 2002 roku w tym samym mieście. Był nie tylko lekarzem, ale również wybitnym kardiologiem oraz profesorem nauk medycznych, który pozostawił znaczący ślad w dziedzinie kardiochirurgii.

W swojej karierze akademickiej Mariusz Stopczyk był związany z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie nie tylko prowadził zajęcia, ale także wychował wielu młodych lekarzy. Jako kontynuator Warszawskiej Akademickiej Szkoły Kardiologii, czerpał z dorobku naukowego prof. Zdzisława Askanasa, którego nauki miały ogromny wpływ na rozwój tej dziedziny medycyny w Polsce.

Jego pasja i zaangażowanie w rozwój kardiologii oraz edukację przyszłych pokoleń lekarzy to cechy, które z pewnością zostaną w naszej pamięci na długie lata. Mariusz Stopczyk to synonim profesjonalizmu i oddania w służbie zdrowia.

Życiorys

Mariusz Stopczyk przyszedł na świat 23 sierpnia 1935 roku w Warszawie, w rodzinie intelektualistów, gdzie jego ojcem był Jerzy (1903–1989), a matką Halina z domu Saska (1906–1990). Po ukończeniu XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, w 1958 roku z sukcesem obronił dyplom na Akademii Medycznej w Warszawie. Wkrótce potem nawiązał współpracę z prof. Zdzisławem Askanasem, pod którego okiem w 1965 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych.

Na podstawie swoich osiągnięć oraz monografii pt. „Metoda rejestracji potencjału lokalnego z powierzchni klatki piersiowej”, w 1968 roku awansował na doktora habilitowanego. Dwa lata później objął stanowisko docenta w Instytucie Kardiologii. W 1979 roku związał się z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej Polskiej Akademii Nauk, gdzie niedługo potem został profesorem oraz kierownikiem Zakładu Bioinżynierii Klinicznej i Doświadczalnej, który sam utworzył.

Równolegle z pracą naukową był zatrudniony w Szpitalu Wolski, a także kształcił przyszłych lekarzy na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, uzyskując tytuł profesora nauk medycznych w roku 1986. Pracował również w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W trakcie swojej kariery współpracował z wieloma prestiżowymi instytucjami, takimi jak Cardiology Department Karolinska University w Huddinge w Szwecji, Cardiology Department Uniwersytetu w Nicei, University of Technology w Finlandii oraz University of Detroit w USA. Był również członkiem różnych organizacji naukowych, w tym Komitetu Nauk Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN, Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Polskiego Towarzystwa Fizyki Medycznej oraz Światowego Stowarzyszenia Stymulacji Serca. W ramach European Society of Cardiology Working Group on Cardiac Pacing był członkiem jej Nucelus.

Przez cztery lata pełnił funkcję redaktora naczelnego czołowego czasopisma w swojej dziedzinie, „Kardiologia Polska”. Życie osobiste Mariusza Stopczyka było równie bogate – był żonaty z Krystyną z domu Wilbik, lekarzem pediatrą, z którą doczekał się syna Piotra (ur. 1958) oraz córki Joanny (ur. 1962).

Mariusz Stopczyk odszedł w Warszawie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 15-2-12,13,14,15).

Ordery i odznaczenia

Wśród wyróżnień, które otrzymał Mariusz Stopczyk, znajdują się następujące odznaczenia:

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • złota odznaka NOT,
  • srebrna odznaka NOT.

Upamiętnienie

W ramach uznania osiągnięć w dziedzinie kardiologii, Sekcja Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego postanowiła przyznać Medal Honorowy im. prof. Mariusza Stopczyka.

Przypisy

  1. a b Cmentarz Stare Powązki: ALEKSANDRA STOPCZYK, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 13.10.2023 r.]
  2. Znani absolwenci XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie [dostęp 13.10.2023 r.]
  3. Krystyna Stopczyk, Warszawa, 28.09.2019 r. - nekrolog [online], nekrologi.wyborcza.pl [dostęp 13.10.2023 r.]
  4. a b c d e Jolanta Zaręba-Wronkowska: Kardiolog - informatyk - wynalazca. Profesor Mariusz Jan Stopczyk. oil.org.pl. [dostęp 22.12.2018 r.]
  5. a b Prof. Mariusz Stopczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 22.12.2018 r.]
  6. Kardiolog-informatyk-wynalazca. Profesor Mariusz Jan Stopczyk [online], Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie im. prof. Jana Nielubowicza [dostęp 13.10.2023 r.]
  7. Kto jest kim w medycynie polskiej. Informator biograficzny, wyd. Interpress, Warszawa 1987 r., s. 624–625.

Oceń: Mariusz Stopczyk

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:23