Zbigniew Gaciong


Zbigniew Antoni Gaciong, urodzony 17 grudnia 1955 roku w Warszawie, to wybitny przedstawiciel polskiej medycyny, posiadający tytuł profesora nauk medycznych.

Jako doświadczony lekarz, Gaciong specjalizuje się w dziedzinach takich jak choroby wewnętrzne oraz nadciśnienie tętnicze. Jego działalność akademicka związana jest z prestiżowym Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, gdzie nie tylko prowadzi badania, ale również kształci przyszłe pokolenia lekarzy.

Obecnie pełni funkcję rektora WUM w kadencji 2020–2024, co świadczy o jego wpływie oraz zaangażowaniu w rozwój uczelni i medycyny w Polsce.

Doświadczenie zawodowe

W 1980 roku Zbigniew Gaciong ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie, a od tego samego roku rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni. Zatrudniony w Instytucie Transplantologii, w okresie od 1988 do 1990 roku podejmował się pracy na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. W 1992 roku, bazując na monografii dotyczącej zaburzeń produkcji przeciwciał w kontekście przewlekłej niewydolności nerek, uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych, w dziedzinie medycyny ze specjalnością w chorobach wewnętrznych. Zgodnie z doskonałymi osiągnięciami, w 1996 roku nadano mu tytuł profesora nauk medycznych.

W latach 1980–1990 pełnił obowiązki asystenta w Instytucie Transplantologii AM w Warszawie, a w tym samym czasie uzyskał status asystenta (fellow) Cliniki Nefrologicznej na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, będąc stypendystą American Heart Association (Fellowship Award of American Heart Association). Od 1991 roku przebywał jako adiunkt w Instytucie Transplantologii AM w Warszawie, pełniąc rolę kierownika Centralnego Laboratorium Zespołu Klinik PSK-1 (Szpital Kliniczny Dzieciatka Jezus) w latach 1991–1998.

W latach 1997–1998 piastował stanowisko profesora nadzwyczajnego w Instytucie Transplantologii AM w Warszawie, a od 2000 roku sprawuje tytuł profesora zwyczajnego w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Od 1998 roku kieruje Katedrą i Kliniką, która mieści się w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM przy ul. Banacha 1a w Warszawie. W latach 1996–2002 pełnił funkcję prodziekana I Wydziału Lekarskiego, a później, w latach 2002–2005, prodziekana Wydziału Kształcenia Podyplomowego. W latach 2005–2012 był dziekanem tego wydziału.

W ciągu swojej kariery naukowej został członkiem Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk, a także zasiadał w Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. W okresie od 2004 do 2009 roku przewodniczył Państwowej Komisji Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Przez około dekadę był konsultantem krajowym w dziedzinie chorób wewnętrznych (2001–2009), a następnie w hipertensjologii (2014–2019). Ponadto, w 2019 roku dołączył do Rady Doskonałości Naukowej pierwszej kadencji w dziedzinie nauk medycznych.

21 kwietnia 2020 roku, Zbigniew Gaciong został wybrany na rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w kadencji na lata 2020–2024.

Działalność naukowa

Profesor Zbigniew Gaciong jest twórcą ponad 200 różnych publikacji, które ukazały się w renomowanych czasopismach takich jak: Cancer Cell, Cardiovascular Research, Lancet, The New England Journal of Medicine, Kidney International, the American Journal of Hypertension, Transplantation, JAMA Cardiology, The American Journal of Nephrology, Nephron, PLoS Medicine, PLoS One, The Journal of the American Heart Association, The Journal of Human Hypertension, The Journal of Clinical Hypertension oraz Hypertension Research.

Jako redaktor profesor Gaciong pracował nad pięcioma podręcznikami, w tym między innymi nad „Angiologią” oraz „Hipertensjologią”. Pracował także nad polskim tłumaczeniem „Przewodnika Batesa po badaniu podmiotowym i przedmiotowym”. Jego prace zostały cytowane znacznie, bo aż 8100 razy, a jego indeks Hirscha wynosi 37 według danych z Google Scholar.

W zakresie działalności naukowej profesor aktywnie przewodniczy różnym sesjom oraz przedstawia wykłady i wystąpienia, zarówno na zjazdach krajowych, jak i zagranicznych. Jego prezentacje często mają formę plakatów, a także prowadzi sesje na zjazdach międzynarodowych oraz wykłady na zaproszenie.

W gronie doktorantów, których wypromował, znajdują się między innymi: Katarzyna Koziak (1994), Monika Puzianowska-Kuźnicka (1997), Teresa Bączkowska (1999), Agnieszka Perkowska-Ptasińska (2001), Ewa Pędzich-Placha (2012), Ewa Kurzejamska (2014) oraz Helena Kossowska (2017).

Członkostwo Towarzystw Naukowych

Zbigniew Gaciong jest osobą o znaczącym dorobku w dziedzinie medycyny, która aktywnie uczestniczy w wielu organizacjach naukowych. Od 2016 roku pełni rolę założyciela i prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej.

W skład jego osiągnięć wchodzi członkostwo w jednym z najważniejszych ciał naukowych, jakim jest High Blood Pressure Council, a także w American Heart Association, American Society of Hypertension oraz European Society of Hypertension.

Zbigniew Gaciong był wiceprezesem Towarzystwa Internistów Polskich w okresie od 1997 do 2001 roku. Dodatkowo, od 1997 do 1999 roku był założycielem i członkiem zarządu Sekcji Kardiologii Doświadczalnej w Polskim Towarzystwie Kardiologicznym.

W latach 2009–2011 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego oraz związany był z Polskim Towarzystwem Transplantacyjnym, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w rozwój chirurgii transplantacyjnej.

Inne aktywności

Wiceprzewodniczący RadyFundacji TVN ma na celu wspieranie różnych inicjatyw społecznych. Oprócz tej działalności, angażuje się także w Fundacji „Centrum Rozwoju Medycyny”, gdzie jego wpływ jest istotny.


Oceń: Zbigniew Gaciong

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:11