Zbigniew Sarata


Zbigniew Sarata, urodzony 7 listopada 1951 roku w Warszawie, jest, znanym w Polsce inżynierem oraz informatykiem.

Nie tylko jednak jego osiągnięcia techniczne w branży IT są warte uwagi, ale także jego działalność w opozycji przedsierpniowej, co czyni jego postać niezwykle interesującą w kontekście historii najnowszej Polski.

Życiorys

Edukacja

Zbigniew Sarata ukończył V Liceum Ogólnokształcące im. ks. Józefa Poniatowskiego. Jako jeden z wyróżniających się uczniów, zdobył tytuł laureata XVIII Olimpiady Fizycznej, która jest znana wśród szkół średnich. W 1976 roku obronił pracę magisterską na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Po zakończeniu studiów przez rok pełnił obowiązki w ramach Szkoły Oficerów Rezerwy, gdzie został mianowany na stopień podporucznika.

Działalność zawodowa

Po zakończeniu studiów Zbigniew Sarata rozpoczął karierę zawodową związaną z projektowaniem oraz programowaniem systemów mikrokomputerowych. Pracował w Polskiej Agencji Prasowej w latach 1976-1980, a później w Instytucie Telekomunikacji PW w 1981 roku. Jego doświadczenie obejmowało także pracę w Zakładach Aparatury Elektronicznej POLON (1983), przedsiębiorstwie Arton (1984) oraz Karen (1985), a także w firmie Hector Computer Studio w 1986 roku. W okresie 1986-1988 pełnił funkcję dyrektora w firmie Unia sp. z o.o. Z kolei od 2001 do 2007 roku był doradcą do spraw informatycznych w ZUS, a następnie w latach 2008-2009 ponownie sprawował tę funkcję. Od 1988 roku nieprzerwanie prowadzi własną działalność gospodarczą w obszarze informatyki, funkcjonując pod nazwą BUS.

Działalność opozycyjna do 1980 roku

Od 1978 roku Zbigniew Sarata aktywnie uczestniczył w działalności opozycyjnej, współpracując z różnymi rozpoznawalnymi postaciami, w tym z KSS „KOR”. W gronie jego współpracowników byli m.in. Jacek Kuroń, Anatol Lawina, Zygmunt Łuczyński, Józef Śreniowski, Bogdan Borusewicz oraz Jan Walec i Halina Mikołajska. Razem z żoną Aleksandrą był częścią redakcji niezależnego pisma „Robotnik”, współpracując z takimi osobami jak Helena, Witold Łuczywo, Wojciech Onyszkiewicz, a także z Janem Lityńskim i Teodorem Klincewiczem. Zbigniew był także członkiem Komisji Interwencji KSS KOR, która krytykowała działania władz komunistycznych, w tym Zofię i Zbigniewa Romaszewskich.

Współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi w Gdańsku, m.in. z Joanną oraz Andrzejem Gwiazdami, Anną Walentynowicz i Aliną Pieńkowską. Angażował się także w kolportaż wydawnictw bezdebitowych i w 1979 roku próbował zorganizować oficjalną demonstrację w obronie amerykańskich dyplomatów uwięzionych w Teheranie. W kwietniu 1980 roku podjął się jednego z pierwszych strajków głodowych w Polskiej Agencji Prasowej, w wyniku czego został zwolniony z pracy. Przez cały ten czas był pod ciągłą inwigilacją oraz wielokrotnie aresztowany.

Działalność w NSZZ Solidarność

W okresie działania Solidarności Zbigniew Sarata był aktywnym członkiem Komisji Interwencji Regionu Mazowsze. W ramach tej komisji jego głównym zadaniem było monitorowanie przestrzegania praw człowieka. W skład zespołu wchodzili również Zofia, Zbigniew Romaszewski oraz inne osoby takie jak Wiesław Całka, Aleksandra Ciechanowicz-Sarata, Danuta Jadczak, Joanna Jankowska, Zenobia Łukaszewicz i inni. Oddziałując na skarbnika Zarządu Regionu Mazowsze – Macieja Madejskiego przystosował odbiorniki radiowe do nasłuchu pasma radiowego używanego przez Milicję Obywatelską.

Po zakończeniu stanu wojennego Sarata był internowany 12 grudnia 1981 roku i przetrzymywany w miejscach takich jak Białołęka i Załężu; został zwolniony 3 listopada 1982 roku. W czasie uwięzienia zrealizował wiele projektów dotyczących znaczków i pieczątek filatelistycznych, nie zapominając jednocześnie o samokształceniu z zakresu programowania komputerów. Po zwolnieniu z internowania zainteresował się naprawą sprzętu poligraficznego w niezależnych wydawnictwach oraz był aresztowany w związku z pracą nad konstrukcją nadajników radiowych.

Działalność społeczna po 1989 roku

W latach 1990-1996 Zbigniew Sarata był aktywnym członkiem Unii Polityki Realnej, organizacji założonej przez Janusza Korwin-Mikke, gdzie odpowiadał między innymi za finanse partii. W 2004 roku uzyskał dostęp do swoich akt operacyjnych z okresu PRL pod kryptonimem „Inżynier”. Tegoż roku zdobył status pokrzywdzonego według ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Od 2000 roku zaangażował się w działania mające na celu odzyskanie kontroli nad zasobami Spółdzielni Mieszkaniowej Przy Metrze, co stało się istotnym punktem jego aktywności społecznej.

W 2001 roku został uhonorowany odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2011 roku w 35 rocznicę powstania Komitetu Obrony Robotników prezydent Bronisław Komorowski uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Odznaczenia

W dorobku Zbigniewa Saraty znajdują się liczne osiągnięcia, które zostały docenione poprzez przyznanie mu prestiżowych odznaczeń. Wśród nich wyróżnia się tytuł Zasłużonego działacza Kultury, który podkreśla jego znaczący wkład w rozwój i promocję kultury w Polsce.

Dodatkowo, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi istotne uznanie dla jego działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz dla całego kraju.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.09.2011 r. o nadaniu orderów i odznaczenia. M.P. 2011 nr 109 poz. 1103. Kancelaria Sejmu RP.
  2. Niezależni dla kultury. www.slownik-niezaleznidlakultury.pl.
  3. Agnieszka Kamińska: Rocznicowe spotkanie internowanych w Białołęce. www.polskieradio.pl.
  4. Alina Grabowska: audycja radia Wolna Europa.
  5. Jan Dworak: BIAŁOŁĘKA, LIPIEC 1982. U dołu od lewej: Zbigniew Sarata i Witold Chodakiewicz. www.wyborcza.pl.
  6. Happening w ZUSie.
  7. BUS Zbigniew Sarata.
  8. opracowanie zbiorowe: Ludzie Nowej 1977-2010; noty biograficzne. Warszawa: Nowa, 2010. ISBN 978-83-61710-99-8.
  9. Czesław Ścisłowski: Olimpiady Fizyczne XVII i XVIII. Warszawa: PZWS, 1971.
  10. KOR - kalendarium; powołanie Biura Interwencji. www.kor.org.pl.
  11. Prezydium Rady Głównej Unii Polityki Realnej. www.upr.org.pl.
  12. Akta IPN sprawa operacyjnego rozpracowania "inżynier".
  13. Procesy ze spółdzielnią Przy Metrze przed sądami cywilnymi.
  14. Lista odznaczonych. prezydent.pl.

Oceń: Zbigniew Sarata

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:8