Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej


Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, znany również pod skrótem WEiTI, to największy wydział Politechniki Warszawskiej pod względem liczby studentów. Ten dynamiczny i nowoczesny ośrodek edukacyjny przyciąga wiele osób z różnych zakątków Polski, co przyczynia się do różnorodności oraz intensywnego życia akademickiego.

W przeszłości jednostka ta funkcjonowała pod innymi nazwami: od 1966 roku jako „Wydział Łączności”, a następnie, do 1994 roku, jako „Wydział Elektroniki”. Te zmiany odzwierciedlają ewolucję wydziału oraz jego dostosowywanie się do zmieniających się trendów i potrzeb rynku pracy.

Obecnie, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych mieści się w gmachu im. Janusza Groszkowskiego, który znajduje się przy ulicy Nowowiejskiej 15/19. To nowoczesny budynek, który sprzyja zarówno nauce, jak i współpracy w obszarze innowacyjnych technologii.

Warto zaznaczyć, że Politechnika Warszawska to uczelnia o bogatej tradycji, której wydziały kształcą specjalistów w kluczowych dziedzinach techniki i informatyki, co czyni ją jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w kraju.

Kierunki kształcenia

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oferuje wszechstronne kształcenie w ramach kilku kluczowych kierunków, dostosowanych do wymogów współczesnego rynku pracy.

  • elektronika,
  • telekomunikacja,
  • informatyka,
  • cyberbezpieczeństwo (wprowadzony od 2019 roku),
  • automatyka i robotyka,
  • inżynieria biomedyczna,
  • inżynieria internetu rzeczy (zapoczątkowana w 2020 roku),
  • informatyka (studia niestacjonarne drugiego stopnia),
  • elektronika i telekomunikacja (studia niestacjonarne),
  • computer science (studia prowadzone w języku angielskim),
  • telecommunications (studia w języku angielskim).

Te kierunki mają na celu przygotowanie studentów do efektywnego funkcjonowania w dynamicznie rozwijających się dziedzinach technologii i nauki.

Struktura wydziału

W obrębie wydziału działają różne instytuty, które odgrywają kluczowe role w kształceniu i badaniach naukowych. Poniżej przedstawiono ich szczegółową listę:

  • Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej,
  • Instytut Informatyki,
  • Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki,
  • Instytut Radioelektroniki i Technik Multimedialnych,
  • Instytut Systemów Elektronicznych,
  • Instytut Telekomunikacji.

Historia

1 października 1951 roku na Politechnice Warszawskiej powstał Wydział Łączności, który został utworzony poprzez wydzielenie z Wydziału Elektrycznego. Ten nowy wydział w swoim składzie miał dwa główne oddziały: Telekomunikacji oraz Elektroniki Medycznej, a jego oferta edukacyjna obejmowała kształcenie 800 studentów w ramach 8 specjalności:

  • akustyka i elektroakustyka,
  • automatyka i telemechanika,
  • elektronika,
  • radiologia i elektronika medyczna,
  • radiotechnika,
  • technologia sprzętu telekomunikacyjnego,
  • technika łączeniowa,
  • teletransmisja przewodowa.

Jednolite studia magisterskie na Wydziale Łączności trwały 5,5 roku. W 1964 roku zakończono budowę nowego Gmachu Łączności, który obecnie nosi imię prof. Janusza Groszkowskiego, a jego lokalizacja mieści się przy ulicy Nowowiejskiej, obok Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Wydział przeniósł się do nowo otwartego budynku, gdzie działalność trwa do dziś.

1 września 1966 roku ogłoszono zmianę nazwy wydziału na Wydział Elektroniki, zredukowano czas trwania studiów magisterskich do 5 lat i wprowadzono zmiany w programach oraz kierunkach kształcenia. W 1967 roku liczba studentów na wydziale przekroczyła 2500.

W wyniku reorganizacji w 1970 roku powstało 6 instytutów:

  • Instytut Podstaw Elektroniki (obecnie zwany Instytutem Systemów Elektronicznych) – powstał z Katedry Układów Elektronicznych oraz Katedry Elektrotechniki Teoretycznej „A”,
  • Instytut Automatyki (obecnie Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej) – utworzony z Katedry Automatyki i Telemechaniki,
  • Instytut Maszyn Matematycznych (dzisiaj Instytut Informatyki) – powstał z Katedry Budowy Maszyn Matematycznych oraz części Katedry Technologii Sprzętu Elektronicznego,
  • Instytut Radioelektroniki – utworzony z Katedry Urządzeń Radiotechnicznych i Telewizyjnych, Katedry Radiolokacji, Katedry Elektroakustyki, Katedry Radiologii oraz fragmentu Katedry Budowy Aparatów Elektromedycznych,
  • Instytut Technologii Elektronowej (dzisiaj Instytut Mikroelektroniki i Optoelektroniki) – powstał z Katedry Przyrządów Elektronowych, Katedry Elektroniki Ciała Stałego oraz Katedry Wysokiej Próżni,
  • Instytut Teleelektroniki (obecnie Instytut Telekomunikacji) – powstał z Katedry Teletransmisji Przewodowej, Katedry Telekomutacji, Katedry Urządzeń Teletransmisyjnych i Telegraficznych oraz Katedry Telegrafii.

W latach 70-te programy studiów były systematycznie modyfikowane i modernizowane, co wprowadziło większą samodzielność w studiowaniu. Wprowadzono wykłady obieralne i monograficzne, a czas studiów skrócono do 4,5 roku. Powstały także dwa nowe kierunki: Telekomunikacja oraz Informatyka, a dodatkowo uruchomiono roczne studia kwalifikacyjne o charakterze eksternistyczno-zaocznym.

W latach 1988-1995 nastąpiły istotne przeobrażenia w wydziale, które były rezultatem zmian w ustroju oraz otwarcia Polski na świat, co pociągnęło za sobą potrzebę przystosowania metod nauczania do międzynarodowych standardów akademickich. Wprowadzono system studiów dwustopniowych w ramach makrokierunku Informatyka, Automatyka i Robotyka, Elektronika i Telekomunikacja.

W listopadzie 1991 roku, przed gmachami WEiTI, odsłonięto pomnik poświęcony udziałowi profesorów Politechniki Warszawskiej w akcji V1 i V2.

Początek roku akademickiego 1994/95 przyniósł wprowadzenie elastycznego systemu studiów I stopnia na wydziale, a sam wydział po raz kolejny został nazwany Wydziałem Elektroniki i Technik Informacyjnych. W 1996 roku liczba studentów przeszła barierę 3000, a w 1997 roku wprowadzono elastyczny system studiów również na II stopniu.

Władze

W tej sekcji przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące władz Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na przestrzeni lat. Poniższa tabela zawiera dane dotyczące dziekanów oraz prodziekanów, które pełnili swoje obowiązki w różnych okresach.

OkresDziekanProdziekani
1950–1951Ignacy MaleckiAdam Smoliński
1951–1952Adam SmolińskiStanisław Ryżko, Antoni Kiliński
1952–1954Stanisław RyżkoAntoni Kiliński, Tadeusz Trajdos
1954–1956Cezary PawłowskiTadeusz Trajdos, Juliusz Grabowski, Antoni Palczewski
1956–1960Antoni KilińskiJerzy Statkiewicz, Tadeusz Trajdos
1961–1962Czesław RajskiJuliusz Keller, Stanisław Sławiński
1962–1964Czesław RajskiAndrzej Górski, Jerzy Osiowski, Stanisław Sławiński
1964–1967Stanisław SławińskiAndrzej Górski, Radosław Ładziński
1967–1969Stanisław SławińskiStanisław Ryżko, Romuald Litwin, Radosław Ładziński, Alfred Świt, Konrad Fiałkowski
1969–1970Alfred ŚwitStefan Hahn, Romuald Litwin, Stefan Okoniewski, Andrzej Zieliński
1970–1973Jerzy StatkiewiczStefan Hahn, Stefan Okoniewski, Anatol Gosiewski, Jerzy Pawłowski
1973–1975Jerzy StatkiewiczAndrzej Wierzbicki, Stanisław Budkowski, Jan Ebert, Wiesław Traczyk
1975–1978Andrzej WierzbickiJan Hennel, Adam Piątkowski, Andrzej Wojtkiewicz
1978–1981Jerzy OsiowskiJan Zabrodzki, Adam Piątkowski, Andrzej Wojtkiewicz, Jan Hennel
1981–1984Jerzy OsiowskiJerzy Pułaczewski, Jan Hennel, Henryk Gierasimowicz, Jan Bober
1984–1987Jan EbertRyszard Jachowicz, Jerzy Pułaczewski, Henryk Gierasimowicz, Jan Bober
1987–1990Jan EbertKrzysztof Holejko, Andrzej Ruszczyński, Henryk Gierasimowicz, Roman Szabatin
1990–1993Jerzy WoźnickiEugeniusz Toczyłowski, Roman Szabatin, Krzysztof Antoszkiewicz, Andrzej Jakubiak
1993–1996Jerzy WoźnickiRoman Z. Morawski, Andrzej Kraśniewski, Krzysztof Antoszkiewicz, Andrzej Jakubiak
1996–1999Krzysztof MalinowskiRoman Z. Morawski, Andrzej Kraśniewski, Krzysztof Antoszkiewicz, Zdzisław Mączeński
1999–2002Roman Z. MorawskiBogdan Majkusiak, Sławomir Kula, Zdzisław Mączeński, Dariusz Turlej
2002–2005Józef LubaczJan Szmidt, Cezary Zieliński, Dariusz Turlej, Zbigniew Gajo
2005–2008Bogdan GalwasWiesław Winiecki, Marzena Kryszkiewicz, Sławomir Kula, Roman Szabatin
2008–2012Jan SzmidtMieczysław Muraszkiewicz, Dariusz Turlej, Roman Szabatin
2012–2016Krzysztof ZarembaPiotr Tatjewski, Tomasz Starecki, Dariusz Turlej, Zbigniew Gajo
2016–2020Krzysztof ZarembaPiotr Tatjewski, Cezary Zieliński, Daniel Paczesny, Zbigniew Gajo
2020–2024Michał MalinowskiTomasz Starecki, Piotr Firek, Krzysztof Madziar, Krzysztof Perlicki

Absolwenci

Zapoznaj się z kategorią dotyczącą osób, które ukończyły Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej.

Przypisy

  1. AgnieszkaA. Sikora, Dziekan i Prodziekani Wydziału / Władze / Wydział / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], web.archive.org, 16.09.2020 r. [dostęp 19.06.2020 r.]
  2. AgnieszkaA. Sikora, Dziekan i Prodziekani Wydziału / Władze / Wydział / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], web.archive.org, 19.11.2019 r. [dostęp 19.06.2020 r.]
  3. MartaM. Arbatowska, Historia / O WEiTI / Wydział / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], web.archive.org, 15.12.2019 r. [dostęp 19.06.2020 r.]
  4. Dziekan i Prodziekani Wydziału / Władze / Wydział / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], web.archive.org, 16.04.2016 r. [dostęp 19.06.2020 r.]
  5. a b c d Historia / O WEiTI / Wydział / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], www.elka.pw.edu.pl [dostęp 12.03.2020 r.]
  6. Instytuty Wydziału / Wydział / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], www.elka.pw.edu.pl [dostęp 12.03.2020 r.]
  7. a b Studia niestacjonarne / Informacje dla kandydatów / Studia / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], www.elka.pw.edu.pl [dostęp 12.03.2020 r.]
  8. a b c d Opis kierunków studiów / Informacje dla kandydatów / Studia / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], www.elka.pw.edu.pl [dostęp 12.03.2020 r.]
  9. Computer Science, Telecommunications / Opis kierunków studiów / Informacje dla kandydatów / Studia / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], www.elka.pw.edu.pl [dostęp 01.07.2020 r.]
  10. Inżynieria Internetu Rzeczy / Opis kierunków studiów / Informacje dla kandydatów / Studia / WEITI – Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej [online], www.elka.pw.edu.pl [dostęp 01.07.2020 r.]

Oceń: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:17