Wandalin Kazimierz Massalski


Wandalin Kazimierz Massalski to postać niezwykle istotna w polskiej medycynie, urodzony 30 września 1915 roku w Warszawie. Jego kariera medyczna, skoncentrowana głównie na endokrynologii, przyniosła mu uznanie zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Massalski zmarł 24 lipca 1996 roku, pozostawiając po sobie trwałe ślady w dziedzinie medycyny, które wciąż inspirują obecne pokolenia lekarzy i naukowców.

Życiorys

W dniu 30 września 1915 roku w Warszawie przyszedł na świat Kazimierz Massalski. Był on synem księcia Witolda Massalskiego i Leokadii z domu Jurczyńskiej. Po ukończeniu gimnazjum Towarzystwa Szkoły Mazowieckiej kontynuował edukację na Uniwersytecie Józefa Piłsudskiego, gdzie zdobył dyplom lekarza.

Wspólnie z kuzynem, Zdzisławem Michalskim, podjął współpracę naukową, która zaowocowała wspólnymi publikacjami. W okresie okupacji niemieckiej, obok pracy w Szpitalu Przemienienia Pańskiego na Pradze, angażował się w pomoc żołnierzom Armii Krajowej, którzy znajdowali schronienie w placówce. Działał także w szkole Zaorskiego.

W jesieni 1944 roku Kazimierz był odpowiedzialny za ewakuację szpitala z ulicy Sierakowskiej 7 do nowego lokalu na ul. Boremlowskiej 6/12, zlokalizowanej na Grochowie. Po zakończeniu wojny, swoje umiejętności wykorzystał w Szpitalu Bielańskim, gdzie pracował w Klinice Endokrynologii, a także w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego.

W 1969 roku Kazimierz Massalski wyjechał do Konga, gdzie przez dwa lata kierował kliniką chorób wewnętrznych oraz prowadził badania nad trądem, co znacząco przyczyniło się do rozwoju medycyny w tym regionie. Po powrocie do Polski, jego życie zawodowe trwało aż do śmierci, która miała miejsce 24 lipca 1996 roku w Warszawie. Został pochowany na Starych Powązkach.

Przypisy

  1. Nowa Gazeta Praska [online], www.ngp.westsidegroup.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: HALINA RESZKE - MASSALSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 31.01.2021 r.]
  3. Historyk: prawdziwa nazwa UW to Uniwersytet Józefa Piłsudskiego w Warszawie [online], dzieje.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
  4. Zdzisław Michalski, Wandalin Kazimierz Massalski. „Medycyna”. nr 7, s. 203, 1936. Warszawa: Dr. J.W. Grott.

Oceń: Wandalin Kazimierz Massalski

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:8