Wiesław Edward Tomaszewski, urodzony 5 stycznia 1957 roku w Warszawie, to wybitny polski lekarz, który zdobył uznanie jako ekspert w dziedzinie ortopedii i traumatologii. Jego specjalizacja obejmuje także medycynę sportową, co czyni go cennym specjalistą w obszarze zdrowia i rehabilitacji sportowców.
Posiada tytuł doktora habilitowanego w naukach o kulturze fizycznej, co świadczy o jego zaawansowanej wiedzy oraz umiejętnościach naukowych. Wiesław Tomaszewski jest również aktywnym wydawcą czasopism naukowych oraz autor wielu publikacji medycznych, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w dziedzinie medycyny i ortopedii.
Oprócz działalności zawodowej, Tomaszewski angażuje się w działalność społeczną, promując zdrowie i świadomość społeczną dotyczącą medycyny i rehabilitacji.
Życiorys
Praca lekarska
W 1982 roku Wiesław Tomaszewski z sukcesem zakończył naukę na I Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Po rocznym stażu podyplomowym w CSK Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, jego kariera zawodowa rozpoczęła się w Klinice Ortopedii II Wydziału Lekarskiego, gdzie pracował od 1982 do 1992 roku, przechodząc przez kolejne etapy kariery od młodszego asystenta, aż do starszego asystenta. W tym czasie zdobył I oraz II stopień specjalizacji w ortopedii i traumatologii oraz II stopień specjalizacji w medycynie sportowej.
W latach 1993-1996 pełnił rolę zastępcy ordynatora Oddziału Ortopedyczno-Urazowego w warszawskim Szpitalu Czerniakowskim. Następnie, przez dekadę, od 1997 do 2007 roku, prowadził prywatny gabinet lekarski. W latach 2000-2005 zajmował się również konsultacjami w Klinice Rehabilitacji Akademii Medycznej w Bydgoszczy, skupiając się na aspekcie żywienia i suplementacji w rehabilitacji pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi.
W 2004 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych, a jego praca doktorska nosiła tytuł „Rola wapnia w modulującym działaniu promieniowania laserowego na śródbłonek i mięśniówkę gładką naczyń”. Obrona pracy miała miejsce w Katedrze i Zakładzie Farmakologii i Terapii Akademii Medycznej w Bydgoszczy. Dziesięć lat później, w 2014 roku, uzyskał dyplom doktora habilitowanego w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, gdzie obronił przewód habilitacyjny na temat „Teoretyczne modele rehabilitacji medycznej i ich zastosowanie w leczeniu pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu i ośrodkowego układu nerwowego”.
Działalność sportowa
Od 1985 roku Wiesław Tomaszewski rozszerzył swoje zainteresowania o drugą dziedzinę zawodową – medycynę sportową. Był przewodniczącym komisji medycznych wielu polskich związków sportowych, takich jak Polski Związek Judo, Polski Związek Kick-boxingu oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Działał również w zespołach medycznych profesjonalnych grup sportowych, zapewniając opiekę medyczną licznej grupie polskich sportowców – począwszy od młodzieży sportowej, aż po medaliści olimpijscy. Jest współtwórcą licznych sukcesów polskich sportowców, co zaowocowało tytułami mistrza olimpijskiego, mistrza świata i Europy.
Wiesław Tomaszewski posiada także uprawnienia instruktorskie w różnych dyscyplinach sportowych, a w latach 1983-1996 pełnił rolę trenera judo w KS „Polonez”.
Działalność naukowa i wydawnicza
W latach 2005-2017 był pracownikiem Wyższej Szkoły Fizjoterapii we Wrocławiu, gdzie po habilitacji został profesorem nadzwyczajnym. Od 2017 roku pracuje w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi na stanowisku profesora.
Jest autorem lub współautorem przeszło 90 artykułów publikowanych w recenzowanych czasopismach naukowych zarówno w Polsce, jak i za granicą, a także autorem dziewięciu książek specjalistycznych. Opublikował ponadto ponad 200 artykułów popularnonaukowych i informacyjnych dotyczących profilaktyki oraz leczenia schorzeń narządu ruchu, a także promocji zdrowia oraz medycyny sportowej.
Od 1992 roku Wiesław Tomaszewski sprawuje nadzór nad pracą wydawnictwa naukowego Medsportpress, które publikuje m.in. medyczne czasopisma takie jak: kwartalnik „Medycyna Sportowa” (pełniąc funkcję redaktora naczelnego), dwumiesięcznik „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja”, kwartalnik „Acta Neuropsychologica” oraz „Journal of Combat Sports and Martial Arts”. Jest członkiem czterech międzynarodowych i ośmiu krajowych towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej, gdzie pełnił funkcje takie jak wiceprezes zarządu głównego oraz prezes oddziału warszawskiego. Dodatkowo, ma status honorowego członka Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego. Był też organizatorem wielu kongresów i konferencji naukowych.
Działalność społeczna
W 2002 roku założył Fundację Edukacji Medycznej, Promocji Zdrowia, Sztuki i Kultury „Ars Medica”, w której pełni rolę prezesa. Współpracuje z Rotary International, był prezydentem Rotary Club Warszawa City oraz działał w Polskim Towarzystwie Walki z Kalectwem jako prezes oddziału mazowieckiego oraz wiceprezes zarządu głównego.
W ramach swojej działalności społecznej Wiesław Tomaszewski organizował m.in. międzynarodowe plenery rzeźbiarsko-malarskie, festiwale sztuki oraz projekty badawcze w biednych i zacofanych rejonach. Jest inicjatorem stypendiów naukowych dla młodzieży polskojęzycznej z byłego Związku Radzieckiego, umożliwiających kontynuację nauki w Polsce.
Również, jest pomysłodawcą ogólnopolskich kampanii mających na celu promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, w tym kampanii „Nie dajmy się złamać” (2003-2004) oraz wieloletniej kampanii „Aktywność fizyczna w profilaktyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych”.
Nagrody i odznaczenia
Wiesław Tomaszewski zgromadził szereg prestiżowych odznaczeń, które są dowodem na jego wszechstronną działalność zarówno w obszarze medycyny, jak i organizacji społecznych związanych z ochroną zdrowia oraz wsparciem osób niepełnosprawnych.
Wśród jego wyróżnień można wymienić:
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznakę Honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”,
- Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Sportu”,
- Złotą Odznakę Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii,
- medal Virtuti Medicinali,
- dwukrotne zdobycie Copernicus Prize, najwyższego wyróżnienia Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego,
- Odznakę „Zasłużony dla Polskiej Medycyny Sportowej” przyznaną przez zarząd główny PTMS.
W uznaniu za jego działalność społeczną, Tomaszewski został także wyróżniony:
- Złotym Medalem Rotary International,
- tytułem Paul Harris Fellow,
- Medalem za popularyzowanie pamięci o ludziach oraz ich działaniach w walce o niepodległość Polski w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu.
W wrześniu 2016 roku otrzymał tytuł Lider XXV-lecia w ogólnopolskim konkursie, który zorganizowane zostało z okazji 25-lecia Systemu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jury konkursu składało się z przedstawicieli Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Przypisy
- Wiesław Tomaszewski (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 18.01.2018 r.] (ang.).
- Tomaszewski, Wiesław (nauki medyczne). Katalog elektroniczny Biblioteki Narodowej. [dostęp 18.01.2018 r.]
- Wiesław Tomaszewski (publikacje). Katalog PubMed. [dostęp 18.01.2018 r.] (ang.).
- Wieslaw Tomaszewski. researchgate.net. [dostęp 18.01.2018 r.] (ang.).
- Postępowanie awansowe - Wiesław Tomaszewski. Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów. [dostęp 18.01.2018 r.]
- Dr hab. Wiesław Edward Tomaszewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.01.2018 r.]
- a b c d e f g h i j k Dr n. med. Wiesław Tomaszewski - Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej [online], www.ptms.org.pl [dostęp 18.01.2018 r.] (pol.).
- Wiesław Edward Tomaszewski. monitorfirm.pl. [dostęp 18.01.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Stefan Leder | Stanisław Gutentag | Feliks Arnsztajn | Paweł Januszewicz | Teodora Krajewska | Aleksander Krasuski | Ludwik Chwat | Wojciech Kostowski | Barbara Szeffer-Marcinkowska | Józef Wacław Grott | Wanda Makuch-Korulska | Jan Doroszewski | Jan Domaniewski | Jan Tadeusz Lenartowicz | Teofil Lesiński | Józef Zawadzki (lekarz) | Wandalin Kazimierz Massalski | Leon Goldsobel | Ludwik Dydyński | Tadeusz FarynaOceń: Wiesław Tomaszewski (lekarz)