Teodor Cetys, znany również pod pseudonimami Sław oraz Wiking, to postać o niezwykłej biografii. Urodził się 27 lipca 1908 roku w Warszawie, a zmarł 17 marca 1993 roku w Otwocku. Był Polakiem, który łączył w sobie cechy wojskowego oraz inżyniera budownictwa lądowego.
Teodor Cetys pełnił zaszczytną funkcję majora dyplomowanego saperów Wojska Polskiego. Jego obraz wojskowego był ukształtowany poprzez udział w kluczowych wydarzeniach historycznych, takich jak kampania wrześniowa, a także działania w Francji w 1940 roku. Ponadto, brał udział w operacji Ostra Brama, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w służbę dla kraju.
Cichociemny, jak się często o nim mówi, zyskał uznanie za swoje umiejętności i odwagę. Historia jego życia jest nie tylko fascynująca, ale także pełna inspiracji dla przyszłych pokoleń.
Okres wojskowy
Teodor Cetys przez swoją karierę wojskową przeszedł niezwykłą drogę. W latach 1929–1932 był uczniem w Szkole Podchorążych Inżynierii w Warszawie, gdzie doskonalił swoje umiejętności na przyszłego oficera. W dniu 7 sierpnia 1932 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł podporucznika, z datą starszeństwa od 15 sierpnia 1931 roku oraz przydzielając mu drugą lokatę w korpusie oficerów inżynierii i saperów. Później, minister spraw wojskowych powierzył mu dowodzenie plutonem w 3 batalionie saperów w Wilnie.
W 1938 roku Cetys zdał egzamin do Wyższej Szkoły Wojennej, gdzie został przyjęty na rocznik 1939/1940. Podczas kampanii wrześniowej pełnił obowiązki dowódcy 3 kompanii 29 batalionu saperów. Po kapitulacji w II bitwie tomaszowskiej, zdołał uciec z rąk niemieckich, a następnie udał się do Francji, gdzie między innymi dowodził kompanią szkolną w Centrum Wyszkolenia Saperów podczas kampanii francuskiej. Po klęsce Francji, przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie ukończył kurs w Wyższej Szkole Wojennej w Londynie, zdobywając tytuł oficera dyplomowanego.
Później został przydzielony do III Oddziału Sztabu Naczelnego Wodza oraz przeszedł kurs dla cichociemnych. W nocy z 8 na 9 kwietnia 1942 roku został zrzucony do Polski, nieopodal Łowicza, w ramach operacji „Cravat”. Od czerwca 1942 roku pełnił swoją rolę w Okręgu AK Wilno, gdzie najpierw był szefem Oddziału III Sztabu Okręgu, a następnie, od połowy czerwca 1943 roku, równocześnie zastępcą szefa sztabu komendy okręgu. W końcu, od czerwca 1944 roku, objął pozycję szefa sztabu oddziałów polowych z połączonych Okręgów Wileńskiego i Nowogrodzkiego.
Wkrótce, podczas operacji Ostra Brama, Cetys odegrał kluczową rolę w uderzeniu AK na Wilno, które miało miejsce w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku. Za swoje działania w trakcie tej operacji został uhonorowany orderem Virtuti Militari. Tuż potem, wraz ze swoim dowódcą, pułkownikiem Aleksandrem Krzyżanowskim „Wilkiem”, został rozbrojony i aresztowany przez władze wojskowe ZSRR; sam opisywał to jako „internowanie”. Początkowo więziony był w Wilnie, a następnie w Ostaszkowie.
Podjął długą i nieudaną próbę ucieczki do Polski, po czym został ponownie schwytany i osadzony w Ostaszkowie oraz w innych obozach. Zwolniony pod koniec lipca 1948 roku, przybył do punktu repatriacyjnego na Podlasiu, gdzie postanowił zataić swoją wojskową przeszłość. W lutym 2015 roku wydawnictwo Tetragon opublikowało jego wspomnienia pod tytułem Z Warszawy do Warszawy. Zapiski cichociemnego, opracowane naukowo przez Juliusza S. Tyma.
Okres inżynierski
Od października 1948 roku, Teodor Cetys zaangażował się w rozwój budownictwa przemysłowego w Polsce. W tym okresie uzupełniał swoje wykształcenie saperskie, a następnie zdobył dyplom inżyniera na Politechnice Warszawskiej w 1952 roku. Jego kariera zawodowa była ściśle związana z Warszawskim Przedsiębiorstwem Budowy Elektrowni i Przemysłu „Beton-Stal”, które zbudowało wiele istotnych obiektów, w tym elektrociepłownie w Warszawie, a także w Żeraniu i Siekierkach. Przedsiębiorstwo mogło też poszczycić się budową elektrowni w Adamowie, Koninie, Łodzi oraz elektrociepłowni w Kozienicach.
W 1961 roku objął prestiżowe stanowisko dyrektora w przedsiębiorstwie budownictwa przemysłowego „Stalbet”, a od stycznia 1964 roku pełnił funkcję naczelnego inżyniera generalnego wykonawstwa budowy Zakładów Azotowych w Puławach. Jego zaangażowanie w różnych wysokich stanowiskach w branży budowlanej trwało aż do 1974 roku, kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę.
Życie rodzinne
Teodor Cetys był synem Stanisława i Amelii z domu Ruszczyńskiej. W rodzinie tej przyszedł na świat i miał czworo rodzeństwa, w tym siostrę Marię Cetys, która tragicznie zginęła w powstaniu warszawskim.
W 1950 roku zawarł związek małżeński z Heleną, znaną z domu Komorowską, a wcześniej Ostrowską. W tym małżeństwie stał się ojczyma Marka Ostrowskiego, cenionego polskiego dziennikarza, co podkreśla jego rolę w życiu rodzinnym. Warto dodać, że jest pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 153-4-22.
Ordery i odznaczenia
Teodor Cetys, w trakcie swojej kariery, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego heroizmie i zaangażowaniu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, nadany dwukrotnie,
- Krzyż Walecznych, który otrzymał trzy razy,
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w dniu 23 kwietnia 1979,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Sztandaru Pracy II klasy,
- Złota Odznaka honorowa „Za Zasługi dla Warszawy”.
Przypisy
- Więcej na ten temat: Marek Ostrowski. Wilno 1944. „Tygodnik Powszechny”. Nr 33 (2875), 15.08.2004 r.
- Cmentarz Stare Powązki: EMILIA KOMOROWSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 01.11.2019 r.]
- Cetys 2015 r.
- Kotwicz wierny do końca. „Gazeta Wyborcza”.
- FEEFHS: Polish Order of the Virtuti Militari Recipients. [dostęp 29.01.2012 r.]
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 7 z 31.12.1979 r.
- Wołkonowski i Łukomski 1996 r., s. 276.
- a b c d e f g h Polak (red.) 1999 r., s. 14.
- Dz. Pers. MSWojsk. Nr 9 z 15.08.1932 r., s. 349, 357, 358.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Stanisław Szopiński | Wiesław Wojciechowski | Aleksander Kajkowski | Konstanty Jamiołkowski | Kazimierz Polkowski | Zofia Dąbrowska | Wiktor Siennicki (pułkownik) | Leonard Furs-Żyrkiewicz | Zygmunt Borawski | Bogusław Mierzwa | Jerzy Jabłonowski | Władysław Rozmarynowski | Mieczysław Starzyński | Stefan Wesołowski (żołnierz) | Mirosław Lisek | Jerzy Paweł Czajkowski | Tadeusz Sroczyński | Mikołaj Antoni Koiszewski | Mieczysław Kowalski (generał) | Tadeusz SiemiątkowskiOceń: Teodor Cetys