Ryszard Górecki (żołnierz AK)


Ryszard Aleksander Górecki, znany pod pseudonimami „Majtek” oraz „Rysiek”, był postacią niezwykle znaczącą w historii Polski. Urodził się 26 lutego 1927 roku w Warszawie, gdzie spędził także swoje ostatnie dni, odchodząc z tego świata 29 września 2012 roku.

Był nie tylko utalentowanym architektem, ale również odważnym żołnierzem Armii Krajowej, w której pełnił funkcję strzelca. Ryszard Górecki miał zaszczyt brać udział w ważnych wydarzeniach historycznych, takich jak Akcja Wieniec oraz heroiczne powstanie warszawskie.

Życiorys

Ryszard Górecki przyszedł na świat w rodzinie Walentego oraz Ewy Wiśniewskiej. Jego ojciec zginął na początku II wojny światowej, a sam Ryszard wychowywał się w towarzystwie trzech sióstr. Ukończył sześć klas Państwowej Publicznej Szkoły Powszechnej numer 192 na ul. Otwockiej i w 1939 roku przystąpił do egzaminu do Gimnazjum im. Władysława IV.

Przez pierwsze lata niemieckiej okupacji nie kontynuował nauki. Dopiero w 1941 roku rozpoczął naukę w mechanicznej szkole ślusarskiej, którą ukończył dwa lata później, w 1943 roku. W tym samym okresie zapisał się także na wieczorowe kursy przygotowawcze do Państwowej Szkoły Budownictwa na poziomie licealnym, które rozpoczął w 1943 roku. Od 1941 roku zaangażował się w działalność w konspiracji.

W czasie okupacji Ryszard był członkiem drużyny harcerskiej MG–430, związanej z przedwojenną 23 WDH znaną als Pomarańczarnią. Do 1944 brał udział w drobnych akcjach sabotażowych oraz szkoleniach. W trakcie powstania warszawskiego walczył w batalionie „Parasol”, biorąc czynny udział w walkach na terenach Woli, Starego Miasta oraz Górnego Czerniakowa.

Po zakończeniu powstania opuścił Warszawę wraz z cywilami i dotarł do obozu przejściowego w Pruszkowie. Z tego miejsca został wywieziony do obozu pracy w Berlinie, a następnie trafił do obozu w Sudetach, gdzie zastał go koniec wojny.

Po wojnie Ryszard powrócił do Polski i osiedlił się w Warszawie. W 1952 roku ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Od tego czasu działał w środowisku architektonicznym, będąc członkiem Okręgowej Warszawskiej SARP aż do 1961 roku, a także członkiem Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Ryszard Górecki był także autorem książek wspomnieniowych, w których poruszył tematy związane z doświadczeniami wojennymi. Zmarł w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w kwaterze E-B-15.

Publikacje

Ryszard Górecki, znany jako żołnierz Armii Krajowej, pozostawił po sobie znaczący dorobek literacki, który warto przybliżyć. Jego twórczość może być inspiracją dla wielu osób interesujących się historią oraz losami żołnierzy. Oto niektóre z jego publikacji:

  • Przemoczone pod plecakiem 18 lat,
  • Epitafium żołnierzowi „Parasola”.

Ordery i odznaczenia

Ryszard Górecki, żołnierz Armii Krajowej, wywarł niezatarte ślady w historii. Jego bohaterstwo i oddanie zostały docenione poprzez przyznanie mu kilku istotnych odznaczeń, które symbolizują jego wkład w walkę o wolność Polski.

  • krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • krzyż walecznych,
  • krzyż partyzancki,
  • warszawski krzyż powstańczy,
  • krzyż Armii Krajowej.

Te oznaczenia są nie tylko dowodem jego męstwa, ale także przypomnieniem o wartościach, które reprezentował.

Przypisy

  1. a b c In memoriam - Pamięci Architektów Polskich - Ryszard Aleksander Górecki [online], www.archimemory.pl [dostęp 28.09.2024 r.]
  2. a b Archiwum Historii Mówionej - Ryszard Górecki [online], www.1944.pl [dostęp 28.09.2024 r.]
  3. a b Powstańcze Biogramy - Ryszard Górecki [online], www.1944.pl [dostęp 28.09.2024 r.]
  4. Wyszukiwarka cmentarna --- Warszawskie cmentarze [online], www.cmentarzekomunalne.com.pl [dostęp 28.09.2024 r.]
  5. Lista odznaczonych Warszawskim Krzyżem Powstańczym. „Stolica”. Rok XXXVII, Nr 32 (1805), s. 15, 24.10.1982 r. Warszawa: Warszawskie Wyd. Prasowe RSW „Prasa-Książka-Ruch”. [dostęp 28.09.2024 r.]

Oceń: Ryszard Górecki (żołnierz AK)

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:18