Henryk Filipski


Henryk Jerzy Filipski, znany pod pseudonimem „Jeremi”, to postać, która na zawsze wpisała się w historię Polski. Urodził się 30 kwietnia 1920 roku w stolicy naszego kraju, Warszawie, a swoje życie zakończył 25 września 2021 roku w Nadarzynie.

Był on wybitnym żołnierzem, który z zaangażowaniem walczył w podziemiu niepodległościowym w trudnych czasach II wojny światowej. W swoich działaniach związany był z dwoma istotnymi formacjami, był działaczem Narodowej Organizacji Wojskowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych.

Filipski brał również udział w powstaniu warszawskim, którego historia wciąż budzi ogromne emocje i podziw. Jego życie to nie tylko walka, ale również przykład poświęcenia dla ojczyzny, który pozostanie inspiracją dla wielu pokoleń Polaków.

Życiorys

Henryk Filipski, od początku niemieckiej okupacji, zaangażował się najpierw w działania Narodowej Organizacji Wojskowej, a później w szereg Narodowych Sił Zbrojnych. W powstaniu warszawskim walczył jako podchorąży, koncentrując swoją aktywność w I Obwodzie Śródmieście Północne. W piątym dniu walk, podczas zaciętych starć o Dworzec Główny oraz hotel Victoria, w rejonie ulicy Zielnej, doznał poważnego urazu głowy odłamkiem granatnika oraz uszkodzenia nogi.

Po wypadku przeszedł zabieg trepanacji czaszki w historycznym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów, znajdującym się przy ulicy Śliskiej 51. Zorientowani koledzy, po leczeniu, przenieśli go do rodziny, aby objąć go dodatkową opieką.

Po kapitulacji powstania Henryk trafił z rodzicami do obozu Dulag 121. Z Pruszkowa jego rodzina została przewieziona do niemieckiego Borken, gdzie przymusowo pracował w przemyśle niemieckim w Forstverwaltung Bocholt, zlokalizowanym w Nadrenii Północnej-Westfalii. Po zakończeniu wojny powrócił do Polski, a w latach 50. na stałe osiedlił się w Nadarzynie.

W latach 1978-1981 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Narodowej w Nadarzynie, angażując się również w prace społeczne, jako ławnik sądowy oraz radny. Jego zaangażowanie w lokalne sprawy trwało przez długie lata.

W okresie po 1990 roku Filipski aktywnie uczestniczył w działaniach mających na celu upamiętnienie bohaterów warszawskiego zrywu. Z determinacją zabiegał również o prawdę na temat żołnierzy wyklętych oraz ofiar zbrodni katyńskiej.

Przypisy

  1. Zmarł powstaniec warszawski Henryk Filipski „Jeremi” [online], TVN Warszawa [dostęp 01.10.2021 r.]
  2. Ppłk Henryk Filipski ps. „Jeremi” – wspomnienie | Powiat Pruszkowski [online] [dostęp 01.10.2021 r.]
  3. Filipski Henryk – Powstaniec Warszawski w obozie Dulag 121 – Muzeum Dulag 121 [online] [dostęp 01.10.2021 r.]
  4. Płk Henryk Filipski nie żyje. Był powstańcem warszawskim [online], www.rmf24.pl [dostęp 01.10.2021 r.]
  5. a b c Archiwum Historii Mówionej – Henryk Jerzy Filipski [online], www.1944.pl [dostęp 01.10.2021 r.]

Oceń: Henryk Filipski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:20