Mariusz Jasik


Mariusz Jerzy Jasik, urodzony 30 sierpnia 1958 roku w Warszawie, był wybitnym specjalistą w dziedzinie medycyny. Zmarł 25 listopada 2020 roku w tym samym mieście.

Posiadał tytuł doktora habilitowanego nauk medycznych oraz zasiadał w gronie nauczycieli akademickich. Jego ekspercka wiedza obejmowała takie dziedziny jak choroby wewnętrzne, diabetologia oraz farmakologia kliniczna.

Rozwój naukowy

Dr Mariusz Jasik, znany specjalista z zakresu medycyny, jest absolwentem IV Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Swoją edukację medyczną rozpoczął na Akademii Medycznej w Warszawie, gdzie zakończył studia w 1983 roku. Już w trakcie nauki podejmował pierwsze wyzwania zawodowe, pracując jako asystent w Katedrze i Zakładzie Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej tej uczelni w latach 1980-1983. W następnym okresie, w latach 1983-1984, był asystentem stażystą w Instytucie Biostruktury, kontynuując rozwój w dziedzinie badań naukowych.

W latach 1984-1997 jego kariera zawodowa koncentrowała się na Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii, zaś od 1997 do 2016 roku pełnił funkcję adiunkta w tej samej instytucji w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. W 1992 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. „Zachowanie się stężeń peptydu C, insuliny i glukozy we krwi w warunkach wybranych leków hipotensyjnych u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i cukrzycą insulinoniezależną (typu 2)”. W 2010 roku, na tej samej uczelni, obronił swoją pracę habilitacyjną na temat „Analiza zachowania stężenia adiponektyny w diagnostyce stanów przedcukrzycowych zespołu metabolicznego u kobiet z przebytą cukrzycą ciążową w przeszłości”. W 2014 roku ukończył również studia podyplomowe w kierunku Master of Business Administration w Ochronie Zdrowia w CKP Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Od 2016 roku, dr Jasik pracował w II Katedrze i Klinice Położnictwa i Ginekologii w Szpitalu ks. Anny Mazowieckiej, gdzie zajmował się konsultacjami w zakresie interny i diabetologii. Równolegle pełnił także rolę diabetologa w Narodowym Instytucie Kardiologii – Państwowym Instytucie Badawczym, im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Aninie. Do jego osiągnięć należy wielka liczba publikacji, która obejmuje niemal 400 prac, w tym blisko 200 pełnotekstowych, a także wiele artykułów klinicznych, badań eksperymentalnych i komunikatów naukowych.

Specjalizacje lekarskie

  • choroby wewnętrzne I stopnia (1987),
  • choroby wewnętrzne II stopnia (1996),
  • farmakologia kliniczna II stopnia (2000, egzamin zdany z wyróżnieniem),
  • diabetologia (2011).

Staże zagraniczne

  • stypendysta Australijskiego Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego, Katedra Medycyny Uniwersytetu w Melbourne, Heidelberg, Australia (1994).

Dr Mariusz Jasik był również zaangażowany w wiele międzynarodowych badań klinicznych, które koncentrowały się na opracowywaniu nowych terapii w obszarze diabetologii oraz kardiologii, przyczyniając się tym samym do postępu w dziedzinie medycyny.

Działalność nauczyciela akademickiego

Dydaktyka przeddyplomowa

Od roku 1984 Mariusz Jasik angażował się w wykładanie na III i IV roku I Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Warszawie (WUM), gdzie prowadził ćwiczenia, seminaria oraz wykłady związane z dziedziną chorób wewnętrznych. W jego karierze dydaktycznej od 2003 roku rozpoczął również wykłady ze studentami Wydziału Nauki o Zdrowiu. W przeciągu lat 1997 do 2006 pełnił nadzór nad dydaktyką studentów IV roku na WUM. Z czasem, od 2011 roku, zajął się organizowaniem, nadzorowaniem i prowadzeniem zajęć dla studentów V roku w ramach English Division oraz programu Erasmus w Katedrze i Klinice Gastroenterologii oraz Chorób Przemiany Materii WUM.

Dydaktyka podyplomowa

Dr Mariusz Jasik od 1984 roku skupiał się na organizacji i nadzorze szkoleń dla lekarzy, którzy odbywali staże podyplomowe. Jego działania koncentrowały się na obszarach takich jak choroby wewnętrzne, farmakologia kliniczna oraz diabetologia. W 2007 roku dołączył do Państwowej Komisji Egzaminacyjnej w dziedzinie farmakologii klinicznej, a także był członkiem zespołu ekspertów w obszarze chorób wewnętrznych oraz farmakologii klinicznej, działając na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej. Regularnie prowadził wykłady edukacyjne podczas zjazdów naukowych i kongresów, a od 1999 roku skupiał się na autorskich wykładach dla lekarzy pierwszego kontaktu, specjalistów w zakresie chorób wewnętrznych oraz farmaceutów, z myślą o pacjentach stowarzyszenia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

W 2005 roku stworzył pierwszy podręcznik dedykowany farmaceutom, dotyczący cukrzycy, pt. „Opieka diabetologiczna: wybrane zagadnienia z diabetologii klinicznej dla aptekarzy”. Od 2011 do 2014 roku był autorem wielu rozdziałów w podręcznikach dla lekarzy, obejmujących takie tytuły jak „Diabetologia” w cyklu „Wielka Interna”, „Stany nagłe” oraz „Neurologia” w trzech tomach, między innymi. Mariusz Jasik to również autor kilkuset publikacji pełnotekstowych, doniesień zjazdowych, monografii oraz książek, a także wielu rozdziałów tematycznych.

Realizowane projekty badawcze

Projekty badawcze, które zostały zrealizowane w ostatnich latach, obejmują szereg istotnych tematów związanych z cukrzycą. Przykładowo, pierwszym z nich była analiza późnych powikłań cukrzycy, ze szczególnym uwzględnieniem cukrzycowej choroby nerek, przeprowadzona we współpracy z Uniwersytetem Melbourne oraz Baker Hart Research Institute (prof. M.E. Cooper) w latach 1994–2014.

Dodatkowo, w 2012 roku skupiono się na analizie farmakoterapii cukrzycy typu 1 i 2 w warunkach ambulatoryjnej opieki diabetologicznej, pod kierownictwem lek. med. M. Kmiecika.

W tym samym roku zrealizowano również projekt dotyczący obiektywizacji oceny zaburzeń mikrokrążenia przy użyciu metody laserowo-doplerowej u pacjentów z cukrzycą. Współpraca z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie, kierowanym przez prof. A. Lieberta, również miała miejsce.

Wpływ zestawienia systematycznego wysiłku fizycznego na parametry metaboliczne był również badany. Projekt realizowany był przez mgr fizjoterapii A. Podgórską-Zdyb w Radomskiej Szkole Wyższej (Radomska Szkoła Wyższa). Celem było zbadanie, jak regularne ćwiczenia mogą wpłynąć na poprawę stanu zdrowia pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy przyjmują doustne leki przeciwcukrzycowe oraz/lub insulinę.

Również w 2012 roku przeprowadzono analizę zaburzeń narządu słuchu oraz innych powikłań laryngologicznych u chorych na oba typy cukrzycy. Projektem kierowała lek. med. N. Chojnowska, a współpraca miała miejsce z Kliniką Otolaryngologii WUM pod przewodnictwem dr hab. K. Morawskiego oraz prof. K. Niemczyka.

W 2013 roku zajmowano się zaburzeniami mikrokrążenia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym oraz cukrzycą typu 2. Projekt ten prowadził zespół pod kierownictwem prof. A. Januszewicza i dr A. Prejbisza z Kliniki Nadciśnienia Tętniczego Instytutu Kardiologii w Warszawie, współpracując z dr J. Lewandowskim z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii, WUM, którego kierownikiem był prof. Z. Gaciong.

Kolejnym ważnym projektem była analiza wpływu kwasu alfa liponowego na mikrokrążenie, oceniane metodą laserowo-dopplerowską, przeprowadzona w latach 2013–2014 przez dr N. Chojnowską we współpracy z Instytutem Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej PAN w Warszawie, którego zakład kierował prof. A. Liebert.

W projekcie poświęconym ocenie procesu immunizacji pacjentów z cukrzycą i insulinoterapią, którzy byli kwalifikowani do przeszczepu alogenicznego, kierowano się badaniami lek. med. A. Poradzkiej, prowadzącymi od 2013 do 2014 roku.

Wreszcie, zbadano wpływ hemodializy na metabolizm glukozy oraz insulinooporność u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie chorowali na cukrzycę. Projekt został zgłoszony do NCN, z wieloma współpracami, w tym z Wojskowym Instytutem Medycznym (prof. S. Niemczyk) oraz Uniwersytetem Medycznym w Graz, Austrią (prof. D. Schneditz) w latach 2013-2014.

Główne kierunki działalności badawczo-naukowej

Badania prowadzone przez Mariusza Jasika koncentrują się na istotnych zagadnieniach związanych z diabetes i nadciśnieniem. Jego prace dotykają wpływu farmakoterapii oraz biologicznych mechanizmów leżących u podstaw tych schorzeń.

  • Analiza czynności komórek beta trzustki i tolerancji glukozy w kontekście stosowania leków hipotensyjnych u osób z nadciśnieniem i cukrzycą typu 2, co zaowocowało m.in. publikacją w Diabetes Research and Clinical Practice (1996) oraz prezentacją na 14th International Diabetes Federation Congress, Washington, USA (1991),
  • Eksperymentalne badania nad rolą inhibitorów enzymu konwertującego angiotensynę w minimalizowaniu powikłań naczyniowych, co zakończyło się publikacją w Journal of Diabetes and Its Complications (1995) oraz prezentacjami podczas 2nd Asian-Pacific Symposium on ACE Inhibition and other Inhibitors of the Renin-Angiotensin System w Pekinie (1995),
  • Badania dotyczące wpływu zaawansowanej glikacji (AGEs) na rozwój hypertrofii naczyń w cukrzycy doświadczalnej, zakończone publikacją w Journal of Clinical Investigation (1997),
  • Współpraca przy opracowywaniu zaleceń klinicznych dla diabetyków z nadciśnieniem, co zaowocowało publikacjami w The Medical Journal of Australia oraz Australian New Zealand Journal of Medicine (1995),
  • Analiza skuteczności wstrzyknięć leków wspomagających miejscowy przepływ krwi w leczeniu impotencji u pacjentów z cukrzycą, potwierdzona publikacjami i prezentacjami na 18th International Diabetes Federation Congress w Paryżu (2003),
  • Ocena nieinwazyjnych metod do diagnostyki neuropatii cukrzycowej, zakończona szeregiem publikacji i prezentacji (1998–2004),
  • Wykorzystanie metody laserowo-dopplerowskiej do oceny zaburzeń mikrokrążenia, co zaowocowało publikacjami w Medical Science Monitor (2002) oraz prezentacjami podczas 18th International Diabetes Federation Congress w Paryżu (2003),
  • Ocena nowej pochodnej sulfonylomocznika (glimepiryd) u pacjentów z cukrzycą typu 2, a efekty przedstawione w Diabetes Research and Clinical Practice (2000) (streszczenie),
  • Analiza wpływu trandolaprylu oraz połączenia inhibitorów konwertazy angiotensyny z antagonistami wapnia (werapamil) na mikroalbuminurię u chorych na cukrzycę typu 1, zakończona publikacjami w Diabetes & Metabolism (2003) (streszczenie),
  • Badania nad aktywnością enzymu konwertującego angiotensynę u kobiet z cukrzycą typu 2, co zakończono publikacją w Advances in Clinical and Experimental Medicine (2004),
  • Opracowanie zaleceń klinicznych dla diabetyków w ramach Standardów Medycznych (2001–2002) (10 prac),
  • Promowanie opieki farmaceutycznej w zakresie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego, które zaowocowało podręcznikiem dla farmaceutów: Opieka diabetologiczna – wybrane zagadnienia (Jasik M., 2005) oraz Opieka farmaceutyczna w nadciśnieniu tętniczym (red. Brandys J., Jasik M. i inni, 2006),
  • Badania dotyczące działania kwasu liponowego w przypadku obwodowej polineuropatii cukrzycowej, opublikowane między 2003 a 2005 rokiem, w tym książka „Rozpoznawanie i leczenie przyczynowe neuropatii cukrzycowej – rola kwasu alfa liponowego” (Jasik M., 2004),
  • Analiza metabolicznych zaburzeń po porodzie u kobiet z cukrzycą ciążową, zakończona publikacjami (2005),
  • Ocena insulinooporności u kobiet po cukrzycy ciążowej, zakończona publikacjami (2005–2006),
  • Opracowanie dotyczące metod leczenia nefropatii cukrzycowej, które przygotowano do publikacji w Expert Opinion on Emerging Drugs (2008),
  • Analiza insulinooporności w populacji pacjentów dializowanych z cukrzycową chorobą nerek, zawarta w Medical Science Monitor (2013),
  • Porównanie skuteczności różnych modeli insulinoterapii w cukrzycy typu 2 – doniesienie wstępne (Medycyna Metaboliczna, 2013, Arch Med Sci 2013),
  • Analiza farmakoterapii cukrzycy typu 2 w ramach ambulatoryjnej opieki diabetologicznej (Diabetologia Kliniczna 2013),
  • Obiektywizacja oceny zaburzeń mikrokrążenia przez zastosowanie metody laserowo-dopplerowskiej u chorych na cukrzycę (Diabetologia Kliniczna 2013, Physiological Measurement 2014),
  • Podsumowanie porównania skuteczności różnych modeli insulinoterapii w cukrzycy typu 2 – raport końcowy (Diabetologia Kliniczna, 2013).

Główne osiągnięcia zawodowe i organizacyjne

W obszarze działalności zawodowej Mariusza Jasika, jego wkład w rozwój oraz organizację systemu ochrony zdrowia jest niezwykle znaczący. Poniżej przedstawiamy wybrane osiągnięcia, które odzwierciedlają jego zaangażowanie i profesjonalizm w dziedzinach farmakologii klinicznej i bioetyki.

  • Organizator akredytacji i prowadzący specjalizację II stopnia z farmakologii klinicznej, obejmującą akredytacje sześciu zakładów teoretycznych oraz jednego oddziału chorób wewnętrznych w Polsce, a także staże kierunkowe w tej samej dziedzinie,
  • Członek Komisji Bioetycznej przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym,
  • Współzałożyciel Stowarzyszenia Członków i Pracowników Komisji Bioetycznych w kraju,
  • Udział w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej z zakresu farmakologii klinicznej,
  • Przynależność do Komitetu Terapeutycznego w Szpitalu Klinicznym SP CSK WUM w Warszawie,
  • Konsultant dotyczący diabetologii i chorób wewnętrznych w klinikach chirurgicznych SP CSK WUM,
  • Specjalistyczna konsultacja w przychodni dla osób z cukrzycą,
  • Sprawowanie nadzoru nad rezydentami i doktorantami w zakresie działalności leczniczej,
  • Funkcja p.o. kierownika jednostki, rozwijająca się w zależności od bieżących potrzeb,
  • Wspomaganie specjalisty wojewódzkiego w dziedzinie diabetologii w latach 2013–2014,
  • Koordynacja spotkań naukowych w klinice,
  • Nadzór nad efektywnym zarządzaniem lekami oraz kosztami terapii w placówce.

W kontekście edukacji i szkoleń, Mariusz Jasik przeszedł wiele kursów oraz szkoleń, które wzbogaciły jego doświadczenie zawodowe:

  • Ukończenie kursów: Podstawy diagnostyki ultradźwiękowej oraz Postępy diagnostyki ultradźwiękowej w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w 1998 roku,
  • Szkolenie z zakresu medycyny opartej na faktach, organizowane przez Wydział Kształcenia Podyplomowego i I Katedrę i Klinikę Kardiologii AM w Warszawie w 2003 roku,
  • Udział w szkoleniu związanym z wnioskami o przeprowadzenie badań klinicznych oraz inspekcje dotyczące dobrej praktyki klinicznej w 2004 roku,
  • Training dotyczący wpływu regulacji prawnych Unii Europejskiej na badania kliniczne oraz monitorowanie niepożądanych działań produktów leczniczych w ramach projektu Twinningowego,
  • Wieloletnie uczestnictwo w krajowych i zagranicznych szkoleniach z zakresu problematyki diabetologicznej.

Dodatkowo, Mariusz Jasik aktywnie uczestniczy w recenzowaniu projektów badawczych w Komisji Bioetycznej przy WUM, jak również recenzowaniu prac naukowych dla różnych czasopism, w tym:

  • Materia Medica Polona (1996),
  • Kardiologia Polska (2012–2013, otrzymując Nagrodę Złoty Recenzent 2012),
  • Archives of Medical Science (2012–2013).

Warto również zauważyć, że jest promotor i recenzent rozpraw doktorskich, co potwierdza jego pasję i zaangażowanie w rozwój młodych naukowców.

Członkostwo w towarzystwach naukowych

Mariusz Jasik posiada bogate doświadczenie w członkostwie różnych towarzystw naukowych, co potwierdzają jego liczne przynależności do renomowanych organizacji. Poniżej przedstawiamy kluczowe osiągnięcia w tej dziedzinie:

  • Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, członek od 1987 roku,
  • członek Zarządu PTD oddział mazowiecki, od 2013 roku,
  • Polskie Towarzystwo Lekarskie oddział w Białymstoku, członek od 2011 roku,
  • członek Zarządu PTL oddział Białystok w latach 2011–2015,
  • Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, do którego należy od 1991 roku,
  • Towarzystwo Terapii Monitorowanej, członek od 1999 roku,
  • Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii od 1999 roku,
  • członek Australian Diabetes Society Subcommittee on Diabetes and Hypertension w latach 1994–1995.

Współpraca autorska/udział w komitetach redakcyjnych

Mariusz Jasik aktywnie uczestniczy w wielu aspektach życia naukowego, szczególnie w zakresie współpracy redakcyjnej i działalności autorskiej. Jego wkład w rozwój czasopism medycznych oraz recenzowanie prac naukowych jest nieoceniony.

  • współtwórca „Diabetologia na co dzień”,
  • członek redakcji „Czasopismo Aptekarskie”,
  • członek redakcji „Diabetyk”,
  • członek redakcji „Medycyna Metaboliczna”,
  • autoryzowane recenzowanie prac naukowych dla redakcji takich czasopism jak Materia Medica Polona oraz Kardiologia Polska, co zaowocowało przyznaniem Nagrody Złoty Recenzent w roku 2012,
  • udział w recenzowaniu publikacji w „Archives of Medical Science”.

Nagrody i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery zawodowej Mariusz Jasik otrzymał wiele znaczących nagród oraz wyróżnień, które potwierdzają jego zaangażowanie i osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Wśród nich znajdują się:

  • nagrody dydaktyczne II i III stopnia przyznane przez JM Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, które otrzymał w latach: 2002, 2004, 2006, 2007, 2009, 2010 oraz 2012,
  • nagrody I i II stopnia oraz wyróżnienia przyznane przez Komitet Naukowy Warszawskich Dni Farmakoterapii Kardiologicznej, przyznawane dwudziestokrotnie w okresie 2001–2013,
  • podziękowania Ministra Zdrowia za opiekę jako kierownik specjalizacji dr A. Łukaszewskiej, która w dziedzinie farmakologii klinicznej złożyła Państwowy Egzamin Specjalizacyjny z najlepszym wynikiem w 2011 roku,
  • nagrodę Złoty Recenzent Kardiologii Polskiej, którą otrzymał w 2012 roku,
  • nagrodę Jubileuszową za 30-letnią pracę zawodową w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, przyznaną w 2013 roku,
  • inne wyróżnienia, które zostały mu przyznane przez jury Warsaw International Medical Congress for Young Scientists w Warszawie w tym samym roku.

Praca na rzecz uczelni

Mariusz Jasik ma na swoim koncie liczne osiągnięcia związane z działalnością na uczelni. Pracował w takich rolach, jak członek Rady Wydziału I Wydziału Lekarskiego, gdzie aktywnie uczestniczył w podejmowaniu decyzji i kształtowaniu programów edukacyjnych.

W ramach swoich zobowiązań brał udział w Komisji Bioetycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie jego stały udział podkreśla wagę etyki w medycynie. Dodatkowo, był członkiem różnych Komisji Doktorskich na I Wydziale Lekarskim, co pozwoliło mu współuczestniczyć w kształceniu przyszłych naukowców.

W 2011 roku pełnił funkcję egzaminatora w Komisji Egzaminu Doktorskiego na II Wydziale Lekarskim. W tym samym roku uczestniczył także w pracach Komisji Kwalifikacyjnej Studium Doktoranckiego I Wydziału Lekarskiego, gdzie wspierał procesy rekrutacyjne oraz oceny kandydatów.

Mariusz Jasik nie tylko uczestniczył w komisjach, lecz również aktywnie nauczał, będąc wykładowcą kursów dla lekarzy specjalizujących się w diabetologii organizowanych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego, które działa w ramach Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii WUM. Ponadto swoje doświadczenie przekazywał studentom w ramach zajęć prowadzonych przez Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM.

W klinice prowadził nadzór nad studentami piątego roku, którzy kształcili się w języku angielskim na II Wydziale Lekarskim. Jego ekspertyza była również wykorzystywana w zespole ekspertów zajmującym się specjalizacją w dziedzinie farmakologii klinicznej, działającym na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej oraz organizatorów CMKP.

W dziedzinie publikacji, Mariusz był współredaktorem manuskryptu „Diabetologia kliniczna”, a także autorem wielu rozdziałów w skryptach przeznaczonych dla studentów WUM. Jego zaangażowanie nie kończy się na nauczaniu, ponieważ pełnił również rolę kierownika ukończonych egzaminów specjalizacyjnych, którymi są:

  • specjalizacja z chorób wewnętrznych uzyskana przez dr E. Grzyb,
  • specjalizacja z chorób wewnętrznych uzyskana przez dr A. Niebisz,
  • specjalizacja z farmakologii klinicznej II st. uzyskana przez dr A. Łukaszewską (Instytut Onkologii, Warszawa).

Zainteresowania

Główne zainteresowania medyczne

Moje pasje w dziedzinie medycyny koncentrują się na kilku istotnych obszarach. Jestem szczególnie zainteresowany chorobami wewnętrznymi, które obejmują różnorodne schorzenia narządowe, a także farmakologią kliniczną, która stanowi fundament efektywnego leczenia.

Diabetologia jest kolejnym kierunkiem mojej wiedzy, zwłaszcza farmakoterapia cukrzycy, ze szczególnym uwzględnieniem formy występującej w czasie ciąży. Interesują mnie również zespoły metaboliczne, które są coraz częściej diagnozowane w dzisiejszym społeczeństwie.

Inne zainteresowania

Moje pasje nie ograniczają się jedynie do medycyny. Wspieram aktywne spędzanie czasu, dlatego podróże są zawsze bliskie mojemu sercu. Fascynuje mnie odkrywanie różnych kultur świata, co wzbogaca moją perspektywę.

Jestem miłośnikiem polskich gór i posiadam umiejętności narciarskie, co daje mi możliwość aktywnego wypoczynku w pięknych okolicznościach przyrody. Wielką ciekawość budzą również zagadnienia ekonomii światowej oraz motoryzacja, które stanowią dla mnie dodatkowe źródło wiedzy i inspiracji.

Wybrane publikacje

Oto wybór istotnych publikacji autorstwa Mariusza Jasika. Znajdziesz tu różnorodne badania oraz artykuły dotyczące cukrzycy i jej powiązań z innymi schorzeniami.

  • Jasik M., Dembe K., Czyżyk A., Die Impotenz – eine verschwiegene Komplikation des Diabetes mellitus. Vergleich einiger Behandlungs methoden, Aktuelle Endokrinologie i Stoffwechsel, 1991, s. 257.
  • Mariusz M. Jasik i inni, Diabetes and hypertension. Australian Diabetes Society position statement, Medical journal of Australia, 163 (7), 1995, s. 372, ISSN 0025-729X, OCLC 91409992 [dostęp 2022-07-22] (ang.).
  • M.M. Jasik, G. F. Watts, M. E. Cooper, The implications of the detection of proteinuria and microalbuminuria in insulin and non-insulin dependent diabetes, IMJ Australian and New Zealand Journal of Medicine, 25 (2), 1995, s. 157–161, ISSN 0004-8291, OCLC 5155609940 [dostęp 2022-07-22] (ang.).
  • M.M. Jasik i inni, Diabetes and hypertension. Australian Diabetes Society position statement, MEDICAL JOURNAL OF AUSTRALIA, 163 (7), 1995, s. 372, ISSN 0025-729X, OCLC 208539412 [dostęp 2022-07-22] (ang.).
  • M.M. Jasik, AA. Kasperska-Dworak, AA. Czyżyk, Effect of nifedipine, captopril and prazosin on secretory function of pancreatic beta-cells in hypertensive patients with type-2 (non-insulin-dependent) diabetes and in hypertensive non-diabetics, Diabetes Res Clin Pract, 33 (1), 1996, s. 59–66, ISSN 0168-8227, OCLC 120311892 [dostęp 2022-07-22] (ang.).
  • M.M. Jasik, W.W. Karnafel, S.S. Stawicki, Effect of trandolapril on microalbuminuria and left ventricular mass in normotensive type 1 diabetics – a 1 year follow up, Diabetes Research and Clinical Practice, 50, 2000, s. 254, ISSN 0168-8227, OCLC 4653353996 [dostęp 2022-07-22] (ang.).
  • Jasik M., Dembe K., Karnafel W., Comparison of the effect of trandolapril and trandolapril with verapamil SR on microalbuminuria in normotensive type 1 diabetic patients with incipient nephropathy – Final report, Diabetes & Metabolism, 2003, s. 307.
  • Jasik M., Kowalska A., Kasprowicz M., Domienik J., Karnafel W., Microbiology and antibiotic treatment in the diabetic foot, Diabetes & Metabolism, 2003, s. 293.
  • Jasik M., Stawicki S., Dęmbe K., Pieniążek A., Karnafel W., The analysis of the hypoglycaemia in diabetic patients hospitalized in Department of Gastroenterology and Metabolic Diseases – preliminary report, Diabetes & Metabolism, 2003, s. 239.
  • Jasik M., Wójcicki J. M., Musiał K., Karnafel W., Jóźwicka E., Ładyżyński P., Krzymień J., Foltyński P., The elements of metabolic syndrome (diabetes mellitus, hypertension, hyperlipidemia, obesity) in women with gestational diabetes mellitus (GDM), Diabetes & Metabolism, 2003, s. 221.
  • Jasik M., Stawicki S., Roik M., Ścisło P., Kochanowski J., Karnafel W., Oplski G., Kosior D., Management of heart fallure in hospital in compare to guidelines – any difference between the cardiologists and other specialists?, European Heart Journal, 2003, 24 (supl.), s. 289.
  • M.M. Jasik i inni, 393 Differences between cardiologists and diabetologists in the management of heart failure, European Journal of Heart Failure Supplements, 2 (Suppl_1), 2003, s. 80–80, ISSN 1567-4215, OCLC 5113644956 [dostęp 2022-07-22].
  • Jasik M., Niebisz A., Pladzyk-Balcerak K., Karnafel W., Carbohydrate metabolism disorders and acute pancreatitis, Diabetic Medicine, 2006, 23 (supl. 4), s. 521.
  • Jasik M., Niebisz A., Karnafel W., Analysis of the serum adiponectin concentrations and incidence of ‘pre-diabetes’ with other components of the metabolic syndrome in women with previous gestational diabetes mellitus (GDM), Diabetic Medicine, 2006, 23 (supl. 4): s. 503.
  • Jasik M., Niebisz A., Karnafel W., Wójcicki J., Krzymień J., Jóźwicka E., Ladyżyński J., Foltyński P., Musiał K., Evaluation of abnormal total cholesterol in women with gestational diabetes mellitus (GDM), Diabetic Medicine 2006, 23 (supl. 4), s. 503.
  • Jasik M., Niebisz A., Karnafel W., The effect of combination therapy of angiotensin-converting enzyme inhibitor (trandolapril) and calcium antagonist (verapamil SR) on microalbuminuria in normotensive type 1 diabetic patients, Diabetic Medicine, 2006, 23 (supl. 4), s. 94.
  • Mariusz M. Jasik, Zastosowanie metforminy u kobiet z zespołem policystycznych jajników, Diabetologia po Dyplomie, 2016, s. 22–25, ISSN 1732-0844, OCLC 999273025 [dostęp 2022-07-22].
  • Jasik M., Stany nagłe w cukrzycy w przebiegu hiperglikemii, Stany Nagłe po Dyplomie, 2018, 2(1), s. 51–56.
  • Mariusz M. Jasik i inni, The influence of hypothyroidism and substitution treatment on thyroid hormone conversion ratios and rT3 concentration in patients with end-stage renal failure, Endokrynologia Polska, 70 (2), 2019, s. 165–171, ISSN 0423-104X, OCLC 8163492969 [dostęp 2022-07-22].
  • Jasik M., Przygotowanie kobiety z cukrzycą do zabiegu operacyjnego, Diabetologia po Dyplomie, 2019.

Przypisy

  1. a b c Dr hab. Mariusz Jasik, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 02.08.2022 r.]
  2. Profil osoby – Mariusz Jerzy Jasik – Warszawski Uniwersytet Medyczny [online], ppm.wum.edu.pl [dostęp 22.07.2022 r.]
  3. Ustanowienie przedstawicieli Naczelnej Rady Lekarskiej w zespołach ekspertów do spraw uznawania dotychczasowego dorobku... – OpenLEX [online], web.archive.org, 22.07.2022 r. [dostęp 22.07.2022 r.]
  4. KRAJOWY REJESTR SĄDOWY. Stan na dzień godz. 06:01:57 Numer KRS [online], web.archive.org, 25.07.2022 r. [dostęp 25.07.2022 r.]
  5. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, oddział Warszawsko-Mazowiecki [online], web.archive.org, 22.07.2022 r. [dostęp 22.07.2022 r.]
  6. Scopus preview – Jasik, Mariusz – Author details – Scopus [online], www.scopus.com [dostęp 10.07.2022 r.]
  7. SREBRNI RECENZENCI „KARDIOLOGII POLSKIEJ” 2012 ZŁOCI RECENZENCI „KARDIOLOGII POLSKIEJ” 2012 [online], webcache.googleusercontent.com [dostęp 10.07.2022 r.]
  8. a b Zmarł dr hab. n. med. Mariusz Jasik – Narodowy Instytut Kardiologii [online], www.ikard.pl [dostęp 10.07.2022 r.]
  9. Mariusz i inni, Opieka diabetologiczna: wybrane zagadnienia z diabetologii klinicznej dla aptekarzy, Warszawa: Farmapress, 2005, OCLC 749610398 [dostęp 10.07.2022 r.]

Oceń: Mariusz Jasik

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:20