Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego, znany również jako Państwowy Instytut Badawczy, jest instytucją badawczą o wielkim znaczeniu, która została powołana do życia w 1979 roku w Warszawie dzięki inicjatywie profesora Mariana Śliwińskiego. Instytut powstał jako Instytut Kardiologii, a jego pierwszym dyrektorem została profesor Maria Hoffman.
Oficjalne utworzenie instytutu miało miejsce 29 marca 1979 roku na podstawie zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z 21 marca 1979. Warto również zwrócić uwagę, że do 1 stycznia 2020 roku, instytut nosił nazwę Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Narodowy Instytut Kardiologii prowadzi współpracę z renomowanymi ośrodkami zarówno na terenie kraju, jak i za granicą, zwłaszcza w Europie oraz Stanach Zjednoczonych. Jego działalność kliniczna jest rozległa i obejmuje cały kraj. W znaczący sposób przyczynił się do ewolucji polskiej kardiologii oraz kardiochirurgii, wprowadzając nowoczesne metody leczenia i rehabilitacji pacjentów.
Instytut mieści się w prawobrzeżnej części Warszawy, w Wawrze, w Aninie, co czyni go łatwo dostępnym dla pacjentów i współpracujących instytucji.
Główne kierunki działalności naukowej
W obszarze działalności naukowej Narodowego Instytutu Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego wyróżniają się kluczowe kierunki, które są podstawą jego misji oraz badań.
- diagnostyka i leczenie choroby wieńcowej,
- interwencyjne leczenie ostrych zespołów wieńcowych,
- niewydolność serca,
- wady nabyte i wrodzone serca,
- diagnostyka i leczenie nadciśnienia tętniczego,
- poszukiwanie i weryfikacja nowych metod diagnostyki nieinwazyjnej chorób serca,
- badania elektrofizjologiczne i niefarmakologiczne leczenie zaburzeń rytmu serca,
- epidemiologia, promocja zdrowia, rehabilitacja i zdrowie publiczne,
- molekularne mechanizmy chorób układu krążenia,
- telemedycyna.
Działalność
Coroczna aktywność Narodowego Instytutu Kardiologii ukazuje imponujące wyniki w obszarze opieki zdrowotnej. W roku ubiegłym instytut przyjął ponad 15 500 pacjentów na hospitalizację, co świadczy o keen zaangażowaniu w pomoc chorym.
- ponad 9800 przeprowadzonych zabiegów i operacji,
- ponad 74 000 porad ambulatoryjnych,
- ponad 100 000 wykonanych badań diagnostycznych.
Jednym z kluczowych aspektów działalności Narodowego Instytutu Kardiologii jest promowanie zdrowego stylu życia w społeczeństwie. Instytut angażuje się w monitorowanie statystyk chorobowości oraz umieralności, zarówno w aspekcie wewnętrznym, jak i w kontekście chorób układu krążenia w Polsce.
Dodatkowo, instytut ma ważną rolę w dalszym kształceniu lekarzy w kardiologii, co podkreśla jego znaczenie w szkolnictwie medycznym. Warto zaznaczyć, że Narodowy Instytut Kardiologii od lat osiąga wysokie lokaty w różnych zestawieniach dotyczących placówek szpitalnych.
Pracownicy Instytutu
Temat ten dotyczy pracowników Instytutu Kardiologii w stolicy. W okresie od 1991 do 2001 roku na stanowisku dyrektora Instytutu znajdował się prof. Zygmunt Sadowski.
Przypisy
- Nowe dyrektor w Narodowym Instytucie Kardiologii i Narodowym Instytucie Onkologii. gov.pl, 15.01.2024 r. [dostęp 15.01.2024 r.]
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17.10.2019 r. w sprawie reorganizacji Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz nadania Instytutowi statusu państwowego instytutu badawczego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2177).
- Jacek Grzybowski. Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego: 1979–2009. „Postępy w Kardiologii Interwencyjnej”. 5 (4), s. 208–212, 2009.
- Zarządzenie nr 26 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21.03.1979 r. w sprawie utworzenia Instytutu Kardiologii (M.P. z 1979 r. nr 9, poz. 58).
- § 1. rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17.10.2019 r. w sprawie reorganizacji Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz nadania Instytutowi statusu państwowego instytutu badawczego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2177).
- Profesor dr. hab. n.med. Zygmunt Sadowski 29.06.1929 – 10.01.2018. 60 lat działalności zawodowej, naukowej i organizacyjnej. ikard.pl. [dostęp 26.12.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Warszawski Instytut Technologiczny | Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej | Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk | Włoski Instytut Kultury w Warszawie | Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii im. gen. Karola Kaczkowskiego | Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej | Wojskowy Instytut Medyczny | Instytut Francuski w Warszawie | Żydowski Instytut Historyczny | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej | Instytut Wzornictwa Przemysłowego | Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego | Instytut Słowacki w Warszawie | Instytut Slawistyki Polskiej Akademii Nauk | Instytut Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk | Instytut Parazytologii im. Witolda Stefańskiego Polskiej Akademii Nauk | Instytut Matki i Dziecka | Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk | Instytut Łączności | Instytut Historii Nauki im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów Polskiej Akademii NaukOceń: Narodowy Instytut Kardiologii Stefana kardynała Wyszyńskiego