Marek Długoszowski


Marek Długoszowski, znany również pod pseudonimem Baobab, był postacią o niezwykłym znaczeniu historycznym. Urodził się 29 kwietnia 1924 roku w Warszawie, gdzie również zmarł w tragicznych okolicznościach 13 sierpnia 1944 roku.

W trakcie drugiej wojny światowej, Długoszowski odznaczył się jako podporucznik i uczestnik heroicznych walk w powstaniu warszawskim. Służył w 3. drużynie I plutonu „Sad” 2. kompanii „Rudy” w batalionie „Zośka”, stając się jednym z wielu bohaterów, którzy walczyli o wolność swojego kraju.

Życiorys

Marek Długoszowski był synem Jerzego Wieniawy-Długoszowskiego, który wziął udział zarówno w I wojnie światowej, jak i w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie pełnił funkcję majora Wojska Polskiego. Jego matką była Hanna z Zielińskich. Długoszowski miał również znaczące osoby w rodzinie – stryjem był Bolesław Wieniawa-Długoszowski, a cioteczną babką Stefania Sempołowska. Miał brata, Andrzeja Długoszowskiego.

W trakcie niemieckiej okupacji, Marek zaangażował się w działalność konspiracyjną. Należał do Szarych Szeregów, a także uczestniczył w akcjach Organizacji Małego Sabotażu Wawer, co ukazuje jego zaangażowanie w walkę o wolność ojczyzny.

W czasie powstania warszawskiego odznaczał się w walkach na Woli oraz na Starym Mieście. Niestety, zginął 13 sierpnia 1944 roku, podczas walk przy ul. Bonifraterskiej na Starym Mieście. W chwili jego śmierci miał zaledwie 20 lat.

Jego ciało zostało pochowane na cmentarzu w Warszawie, obok brata, phm. por. Andrzeja Długoszowskiego, znanego pod pseudonimem „Klanecki”. Oboje spoczywają w kwaterach żołnierzy z batalionu „Zośka” na Wojskowych Powązkach (kwatera 20A-4-22).

Jego odwaga i poświęcenie zostały docenione, gdyż Marek Długoszowski został dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, co świadczy o jego niezwykłej determinacji i heroizmie w walce o wolność Polski.

Przypisy

  1. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
  2. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 5. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", 2002 r. ISBN 83-11-09261-3

Oceń: Marek Długoszowski

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:15