Maksymilian Henryk Horwitz, znany pod pseudonimem Henryk Walecki, to postać o wyjątkowym znaczeniu w historii XX wieku. Urodził się on 6 września lub 27 sierpnia 1877 roku w Warszawie, a zmarł tragicznie 20 września 1937 roku w Moskwie.
Był on nie tylko uzdolnionym doktorem matematyki, ale również aktywnym działaczem socjaldemokratycznym i komunistycznym, który znacząco wpłynął na swoją epokę. Posiadał żydowskie korzenie, co dodatkowo podkreśla złożoność jego życiorysu. W swej działalności publicystycznej często podejmował ważne tematy związane z polityką i społeczeństwem.
Jego życie zakończyło się w tragicznych okolicznościach, gdyż był on ofiarą wielkiej czystki w ZSRR, co stanowi smutny epizod w historii działań rehabilitacyjnych. Horwitz pozostaje zatem postacią wartą bliższego poznania i refleksji, symbolizującą nie tylko intelektualne zmagania, ale także polityczne konflikty swoich czasów.
Życiorys
Maksymilian Horwitz przyszedł na świat w zamożnej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej mieszkającej w Warszawie. Jego dziadek, Lazar Horowitz, pełnił funkcję rabina w Wiedniu. Po ukończeniu Gimnazjum Wojciecha Górskiego w 1893 roku, podjął studia na kierunku matematyczno-fizycznym w Gandawie. W 1898 roku z powodzeniem obronił doktorat na Wydziale Fizyko-Matematycznym, a następnie rozpoczął pracę jako dyrektor szkoły rzemiosł dla młodzieży żydowskiej.
Równocześnie z pełnieniem obowiązków w szkole, aktywnie uczestniczył w warszawskim ruchu politycznym, związując się z Polską Partią Socjalistyczną. W latach 1905–1906 stał się ofiarą represji politycznych, co zaowocowało jego więzieniem w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.
W kwietniu 1906 brał udział w przygotowaniu spektakularnej akcji ratunkowej, w ramach której grupa bojowców Organizacji Bojowej PPS, na czele z Janem Gorzechowskim Jurem, uwolniła 10 więźniów politycznych, skazanych na śmierć przez wojskowy sąd doraźny.
Po rozłamie w PPS, który miał miejsce w listopadzie 1906, stał się członkiem Centralnego Komitetu Robotniczego PPS-Lewicy. Następnie, od 16 grudnia 1918, był jednym z założycieli Komunistycznej Partii Robotniczej Polski oraz uczestniczył w pracach jej Komitetu Centralnego. W latach 1918–1919 oraz 1923–1925 pełnił funkcję członka KC KPRP oraz, w 1923 roku, zasiadał w Biurze Politycznym KC KPRP. Dodatkowo w roku 1922 stał się częścią Komitetu Wykonawczego Kominternu.
W okresie 1919-1920, Horwitz również został ponownie uwięziony, najpierw w Cytadeli Warszawskiej, a następnie w obozie internowanych, który znajdował się w Dąbiu. Zdołał uciec w nocy z 8 na 9 grudnia 1920 roku – podczas tej ucieczki został ranny w nogę, co miało wpływ na jego dalsze życie, gdyż później utykał.
W KPRP i KPP należał do frakcji „większości”, jednak po 1926 roku został odsunięty przez Komintern od pełnienia funkcji partyjnych. Po usunięciu z władz KPP, Horwitz osiedlił się na stałe w ZSRR. Od 1925 roku należał do Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) (WKP(b)). Po VII Kongresie Międzynarodówki Komunistycznej w 1935 roku, w latach 1935–1937 pełnił rolę sekretarza politycznego czasopisma “Komunisticzeskij Internacjonał” oraz był członkiem międzynarodowej komisji kontrolnej Kominternu.
Niestety, w czasie „wielkiej czystki” został aresztowany przez NKWD 21 czerwca 1937 roku w Hotelu Lux w Moskwie. 20 września tego samego roku został skazany przez Kolegium Wojskowe Sądu Najwyższego ZSRR na karę śmierci pod zarzutem zdrady ojczyzny oraz działalności w kontrrewolucyjnej organizacji terrorystycznej. Ostatecznie stracony tego samego dnia, jego ciało zostało skremowane w krematorium na Cmentarzu Dońskim, a prochy zostały pochowane anonimowo.
Warto dodać, że Horwitz został zrehabilitowany przez Kolegium Wojskowe SN ZSRR w 1955 roku, co na pewno ma swoje znaczenie w kontekście jego złożonej biografii.
Życie prywatne
Maksymilian Horwitz był potomkiem Gustawa Horwitza (1844–1882) oraz Julii Horwitz z domu Kleinmann (1845–1912). W życiu osobistym miał żonę, Stefanię Heryng (1881–1937), która była córką znanego działacza socjalistycznego Zygmunta Herynga oraz Heleny Heryng. Para miała troje dzieci: Stanisława, Annę i Katarzynę.
Później Maksymilian wszedł w związek z Józefiną Swarowską, z którą doczekał się syna o imieniu Pietia. W rodzinie Horwitzów znajdowały się również jego siostry, a wśród nich Kamilla Kancewicz oraz Janina (Żaneta) Mortkowiczowa.
Bibliografia, linki
– Валецкий Максимилиан Густавович,
– Horwitz Maksymilian Henryk,
– Publikacje Maksymiliana Horwitza dostępne w serwisie Polona.pl.
Przypisy
- Agnieszka Janiak-Jasińska, Jak Polacy zrobili cara w konia.
- Historia Polski i Świata. T. 11.: Historia Polski – Polska 1831–1939. Mediasat Group S.A. dla Gazety Wyborczej, 2007, s. 497. ISBN 978-84-9819-818-8.
- W ogrodzie pamięci. Znak, 2002, s. 357. ISBN 83-240-0110-7.
- Wacław Solski "moje wspomnienia" Aneks 1995, ISBN 1 897962 12 6, s. 227.
- Stefan Król: Cytadela warszawska. Warszawa: Książka i Wiedza, 1978, s. 214.
- a b c Валецкий Максимилиан Густавович.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Janusz Korczak | Stefan Minc | Helena Więckowska | Tomasz Bulik | Jadwiga Marszewska-Ziemięcka | Andrzej Sas-Uhrynowski | Benoît Mandelbrot | Adam Chełmoński (1929–2001) | Michał Leśniewski (historyk) | Zbigniew Grzegorzewski | Feliks Kucharzewski | Krzysztof Zdzitowiecki | Jerzy Prokopiuk | Czesław Strzeszewski | Stanisław Zakrzewski (historyk) | Wojciech Roszkowski | Andrzej Wat | Artur Badyda | Józef Stypiński | Dariusz StolaOceń: Maksymilian Horwitz