Benoît Mandelbrot


Benoît B. Mandelbrot, urodzony jako Benedykt, jest postacią niezwykle wpływową w dziedzinie matematyki. Przyszedł na świat 20 listopada 1924 roku w Warszawie, a zmarł 14 października 2010 roku w Cambridge, Massachusetts. Był francuskim i amerykańskim matematykiem, który wyróżniał się pochodzeniem polsko-żydowskim.

W swojej pracy Mandelbrot badał szeroką gamę problemów matematycznych. Największą sławę przyniosła mu jednak geometria fraktalna, w której jest uznawany za prawdziwego prekursora. Jego badania doprowadziły do powstania słynnego zbioru Mandelbrota, a także do wprowadzenia terminu „fraktal”, który na stałe wpisał się w język matematyczny.

Dodatkowo warto zauważyć, że był on bratanek Szolema Mandelbrojta, co dodatkowo podkreśla jego bogate dziedzictwo rodzinne i intelektualne.

Życiorys

Benoît Mandelbrot przyszedł na świat w rodzinie żydowskiej pochodzenia litewskiego, która osiedliła się w Polsce po zakończeniu I wojny światowej. Był synem lekarza oraz handlarza odzieżą. W latach od 1924 do 1936 mieszkał w ojczyźnie, a następnie przeniósł się do Francji, gdzie żył do 1957 roku.

W Paryżu pracował w Centre national de la recherche scientifique, a później podjął działalność na Uniwersytecie w Lille. Od 1957 roku związany był ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie pracował dla firmy IBM, co dało mu możliwość korzystania z nowoczesnych technologii komputerowych. To właśnie tam, dzięki tym narzędziom, nawiązał do badań dwóch francuskich matematyków, Gastona Julii oraz Pierre’a Fatou, ze szczególnym uwzględnieniem dynamiki iteracji określonych funkcji zespolonych.

Mandelbrot zrewolucjonizował ich prace, stosując komputery do analizowania ich zachowań i tworząc wykresy, które zapoczątkowały nowy obszar badań – fraktale. Jego innowacje w dziedzinie matematyki oraz informatyki znalazły szerokie uznanie w środowiskach naukowych.

Za swoje osiągnięcia został uhonorowany znaczącymi nagrodami, w tym Nagrodą Wolfa w 1993 roku w dziedzinie fizyki oraz prestiżową Nagrodą Japońską w 2003 roku. Na jego koncie znajduje się także 16 tytułów doktora honoris causa oraz inne nagrody, w tym Medal im. Wacława Sierpińskiego.

Niestety, Benoît Mandelbrot zmarł w hospicjum w Cambridge, w stanie Massachusetts, po długiej walce z rakiem trzustki.

Fraktale

Fraktale są fascynującym tematem w matematyce i naukach przyrodniczych. Obejmują one wzory, które wykazują niezwykłą złożoność, nawet przy użyciu prostych reguł.

Do bardziej znanych fraktali należy zbiór Mandelbrota, który charakteryzuje się niepowtarzalnymi kształtami oraz nieskończonymi szczegółami, które można zobaczyć podczas powiększania obrazu. Każde kolejne powiększenie tego zbioru ukazuje nowe, piękne struktury.

Przypisy

  1. Benoit B. Mandelbrot Biography. Bookrags. [dostęp 09.09.2017 r.]
  2. Mandelbrot Benoît B., [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 09.09.2017 r.]
  3. Jascha Hoffman: Benoit Mandelbrot, Novel Mathematician, Dies at 85. The New York Times, 16.10.2010 r. [dostęp 09.09.2017 r.]
  4. Zofia Gołąb-Meyer. Benoit Mandelbrot (1924–2010) – ojciec geometrii fraktalnej. „Foton”. 112, s. 50, Wiosna 2011 r. Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  5. Marek Matacz. Pan od fraktali. „Wiedza i Życie”. 7/2010, s. 60–63.
  6. Medal i Wykład im. Wacława Sierpińskiego na stronie PTM, https://www.ptm.org.pl/konkursy/wyklady-im-waclawa-sierpinskiego.

Oceń: Benoît Mandelbrot

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:24