Leon Bukowiński


Leon Franciszek Bukowiński, urodzony w 1900 roku w Warszawie, a zmarły w tym samym mieście 14 listopada 1974 roku, to osoba o niezwykłej historii. Jest on uznawany za polskiego Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, co świadczy o jego odwadze i poświęceniu w trudnych czasach II wojny światowej.

W czasach okupacji niemieckiej, wspólnie z Jadwigą Bukowińską, swoją żoną oraz dwoma synami, podjął się heroicznego zadania ratowania ludności żydowskiej. W skutku ich działań, rodzina Bukowińskich uratowała 22 Żydów, co jest ogromnym przykładem humanitaryzmu i odwagi w obliczu nienawiści i przemocy.

Leon Bukowiński był także współpracownikiem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, organizacji, która aktywnie działała na rzecz ochrony Żydów w Polsce, oferując schronienie oraz pomoc potrzebującym. Jego historia z pewnością zasługuje na upamiętnienie oraz szersze poznanie, jako przykład wartości, które powinny nam towarzyszyć w trudnych momentach.

Życiorys

Leon Franciszek Bukowiński, pochodzący z Warszawy, zyskał uznanie za swoje działania w trudnych czasach II wojny światowej. W roku 1918 brał aktywny udział w rozbrajaniu jednostek niemieckich. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921, co zasłużyło mu medal Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości. Po zakończeniu działań wojennych, rozpoczął pracę jako urzędnik w warszawskim Zarządzie Miejskim.

W życiu osobistym, Leon zawarł związek małżeński z Jadwigą Jaskółowską, a ich rodzinę tworzyło dwóch synów, Bohdan i Tadeusz. Bukowińscy zamieszkiwali na Grochowie do chwili wybuchu II wojny światowej. W wyniku wojennych zawirowań, ich dom został zniszczony jesienią 1939 roku. Po remoncie, powrócili do skromnych warunków życia w dwóch pokojach.

Jednakże to nie koniec działalności Bukowińskiego. Był on aktywnym współpracownikiem Rady Pomocy Żydom „Żegota”, gdzie dostarczał żywność oraz wsparcie finansowe dla osób w potrzebie. Nie tylko dostarczał pomoc, ale także zapewniał Żydom bezpieczne schronienie w swym domu, a także w u zaufanych osób, m.in. przy ulicy Smolnej, na Saskiej Kępie oraz w Radości. Dodatkowo, zajmował się transportem Żydów między kryjówkami, co narażało go na duże niebezpieczeństwo.

Jego zaangażowanie w ratowanie Żydów obejmowało organizację ucieczki Wolfa (Władysława) Berlińskiego z Pawiaka. Wykorzystywał swoją pracę w laboratorium policji kryminalnej do wystawiania fałszywych dokumentów oraz ostrzegania osób zagrożonych. Wraz z żoną, uratowali 22 Żydów, w tym rodzinę Borensztajnów, małżeństwo Berlińskich oraz Rokmanów i Strosbergów. Osoby, które doczekały się wolności, wyzwolone zostały przez wojska sowieckie.

W 1947 roku, pięcioro z uratowanych przez Bukowińskiego Żydów, skierowało do Zarządu Gminy Żydowskiej prośbę o „odznaczenie go na polu walki w obronie istnień ludzkich”. Pisali, że powinien zostać otoczony opieką, aby jego działalność w policji kryminalnej nie przyniosła mu żadnych negatywnych konsekwencji. Rodzina Bukowińskich pozostała w bliskim kontakcie z wieloma ocalonymi, odwiedzając ich w różnych krajach, m.in. w Montrealu i Izraelu.

W 1963 roku, Leon oraz jego żona Jadwiga otrzymali medale Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Na głazie usytuowanym przy parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie, umieszczono tablicę upamiętniającą ich wysiłki. Tadeusz, syn Bukowińskich, stał się działaczem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Leon Bukowiński spoczął na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 29I-2-2). Jego życie i działalność pozostają świadectwem odwagi i humanitaryzmu w obliczu trudnych czasów.

Przypisy

  1. Leon Bukowiński [hasło w wyszukiwarce internetowej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 22.01.2024 r.]
  2. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by January 2020. Poland. [online], yadvashem.org, 01.2020 r., s.10
  3. a b IPN upamiętnia Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [online], Instytut Pamięci Narodowej [dostęp 17.09.2020 r.]
  4. a b c NataliaN. Aleksiun NataliaN., „Pamiętam silny uścisk jego ręki”. Historia rodziny Bukowińskich. Polscy Sprawiedliwi, KlaraK. Jackl (red.) [online], sprawiedliwi.org.pl, 11.2014 r. [dostęp 17.09.2020 r.]
  5. The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 17.09.2020 r.]

Oceń: Leon Bukowiński

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:20