Jerzy Mastalerczyk


Jerzy Mastalerczyk, który urodził się 21 kwietnia 1924 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w polskim życiu politycznym drugiej połowy XX wieku. Jego kariera polityczna obejmowała między innymi działalność jako poseł na Sejm PRL VIII kadencji.

Przez lata pracy zdobył uznanie i wpływy, które pozwoliły mu na aktywne uczestnictwo w kształtowaniu decyzji politycznych w Polsce. Zmarł 26 listopada 1996 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii polskiej polityki.

Życiorys

Jerzy Mastalerczyk, podczas okupacji niemieckiej, był członkiem Armii Krajowej, używając pseudonimu Mnich. W 1947 roku dołączył do Stronnictwa Ludowego. W 1952 roku uzyskał wykształcenie wyższe w dziedzinie rolnictwa, co otworzyło mu drzwi do kariery w Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa Powiatowej Rady Narodowej w Krasnymstawie, a później w Lubaczowie.

Pełnił funkcję kierownika Powiatowego Związku Kółek Rolniczych, a w okresie od 1957 do 1963 był prezesem Powiatowego Komitetu Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Następnie objął stanowisko wiceprezesa Wojewódzkiego Związku Kółek Rolniczych. W latach 1970–1974 działał jako wiceprezes Wojewódzkiego Związku Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Rzeszowie, a od 1974 do 1975 był sekretarzem Wojewódzkiego Komitetu ZSL, w którym zasiadał w prezydium od 1962 roku.

W latach 1975–1980 pełnił rolę prezesa WK ZSL w Przemyślu, zasiadając również w Naczelnym Komitecie tej partii. W latach 80. był przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Narodowej oraz Wojewódzkiego Komitetu Frontu Jedności Narodu. Jego zaangażowanie w życie społeczne uwidaczało się także w roli wiceprezesa Wojewódzkiego Zarządu Ligi Obrony Kraju.

W okresie od 1980 do 1985 roku pełnił mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji, reprezentując okręg Przemyśl i zasiadając w Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Komisji Mandatowo-Regulaminowej oraz w Komisji Nadzwyczajnej, która zajmowała się projektem ustawy „Ordynacja Wyborcza do Sejmu PRL”.

Jerzy Mastalerczyk został odznaczony Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po jego śmierci, znalazł spoczynek na cmentarzu komunalnym w Lubaczowie.

Przypisy

  1. Central Intelligence Agency: Directory of Officials of the Polish People's Republic – A Reference Aid. Uniwersytet Michigan, 1989 r., s. 73.
  2. a b Informacje w serwisie Grobonet

Oceń: Jerzy Mastalerczyk

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:24