Jadwiga Bukowińska


Jadwiga Bukowińska, z domu Jaskółowska, to postać o niezwykłej historii, która urodziła się w 1907 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła w tym samym mieście przed 25 października 1986 roku.

Była ona jedną z nielicznych, którą uhonorowano tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, co stanowi najwyższe wyróżnienie przyznawane osobom, które narażając swoje życie, pomagały Żydom podczas II wojny światowej.

Jadwiga, współpracując z mężem Leonem Bukowińskim oraz swoimi synami, podjęła heroiczną decyzję o ratowaniu ludzi w obliczu brutalnych działań okupacyjnych. W ciągu tego trudnego okresu, ich rodzina udało się uratować 22 Żydów, co świadczy o ich niezwykłej odwadze oraz humanitarnym podejściu w czasach wielkiego cierpienia.

Życiorys

Jadwiga Jaskółowska związana była z Leonem Bukowińskim, z którym doczekała się dwóch synów: Bohdana i Tadeusza. Przez lata rodzina mieszkała na warszawskim Grochowie, gdzie żyli pełnią życia aż do momentu wybuchu II wojny światowej. W tragicznych okolicznościach ich dom został zniszczony przez Niemców jesienią 1939 roku.

Po wojnie, kiedy wrócili na Grochów, zamieszkali w odnowionych dwóch pokojach. Jadwiga wraz z mężem w tym trudnym czasie postanowili jednak pomagać Żydom, którzy uciekali z getta. W ich domu oraz piwnicy udzielali schronienia tym, którzy ratowali życie. Dodatkowo, Jadwiga organizowała fałszywe dokumenty dla ukrywających się oraz szukała możliwych kryjówek u ich znajomych.

W sumie rodzina Bukowińskich pomogła 22 Żydom, w tym czteroosobowej rodzinie Borensztajnów, małżeństwu Berlińskim, rodzinie Rokmanów, Strosbergów oraz innym. Po wojnie rodzina ta utrzymywała bliskie kontakty z wieloma ocalonymi, co doprowadziło do wielu spotkań, również poza granicami Polski.

W 1963 roku Jadwiga i Leon Bukowińscy zostali odznaczeni medalami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Aby uczcić ich pamięć, na głazie przy parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie przy ulicy Chłopickiego znajduje się pamiątkowa tablica dedykowana małżeństwu Bukowińskich.

Jednym z leurs synów, Tadeusz, stał się aktywnym działaczem w Polskim Towarzystwie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Jadwiga Bukowińska została pochowana na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie (kwatera 29I-2-2).

Przypisy

  1. Jadwiga Bukowińska [hasło w wyszukiwarce cmentarnej] [online], brodnowski.grobonet.com [dostęp 22.01.2024 r.]
  2. Righteous Among the Nations Honored by Yad Vashem by January 2020. Poland. [online], yadvashem.org, 01.2020 r., s.10
  3. IPN upamiętnia Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką [online], Instytut Pamięci Narodowej [dostęp 17.09.2020 r.]
  4. The Righteous Among the Nations Database [online], The Righteous Among the Nations Database [dostęp 17.09.2020 r.]
  5. a b c NataliaN. Aleksiun NataliaN., „Pamiętam silny uścisk jego ręki”. Historia rodziny Bukowińskich. Polscy Sprawiedliwi, KlaraK. Jackl (red.) [online], sprawiedliwi.org.pl, 11.2014 r. [dostęp 17.09.2020 r.]

Oceń: Jadwiga Bukowińska

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:12