Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie


Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie to ważna jednostka rzymskokatolicka, która wpisuje się w strukturę dekanatu grochowskiego oraz diecezji warszawsko-praskiej. Należy również do metropolii warszawskiej Kościoła katolickiego.

Usytuowana w Praga-Południe, ta parafia stanowi istotny punkt w duchowym życiu lokalnej społeczności, oferując różnorodne formy wsparcia i uczestnictwa w życiu religijnym.

Historia parafii

Historia parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie jest głęboko zakorzeniona w tradycji i ważnych wydarzeniach narodowych. Dekret dotyczący utworzenia tej parafii został wydany przez kurię arcybiskupią 21 lutego 1925 roku. Akt erygowania miał miejsce kilka dni później, 25 lutego, w uroczystości przewodniczył kardynał Aleksander Kakowski.

Data erygowania parafii jest symboliczna, gdyż nawiązuje do znaczącej Bitwy o Olszynkę Grochowską, która miała miejsce 25 lutego 1831 roku. Bitwa ta rozegrała się na terenach, które obecnie wchodzą w skład parafii, a jej upamiętnienie podkreśla historyczne związki parafii z wydarzeniami narodowymi.

Proboszczowie parafii

W historii jednej z warszawskich parafii, poświęconej Najczystszemu Sercu Maryi, ważną rolę odegrali proboszczowie, którzy przez lata kierowali jej życiem duchowym.

  • ks. prałat Jan Sztuka – pełnił posługę kapłańską od 25 lutego 1925 roku do 26 grudnia 1970 roku, a po swojej śmierci został pochowany pod kaplicą w nawie bocznej, przy ołtarzu Matki Boskiej Częstochowskiej,
  • ks. Franciszek Foks,
  • ks. prałat Eugeniusz Bączyk,
  • ks. prałat Krzysztof Ukleja – obejmuje funkcję proboszcza od 2006 roku.

Tytuł

W dziejach parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie istotną rolę odegrała księżna Maria Radziwiłłowa, która nadała świątyni jej oryginalny tytuł. W kronice parafialnej możemy znaleźć następujący zapis:

Księżna Maria Radziwiłłowa obrała tytuł kościoła „Najczystsze Serce Maryi”, ofiarowała parę koni, wóz, sporo bali okrągłych a po poświęceniu Kaplicy (pierwszego kościółka drewnianego) ofiarowała parę ornatów, kap, alb i komeż.

Motywy wyboru takiego tytułu dla kościoła pozostają nieznane. Istnieje wiele spekulacji na ten temat. Niektórzy badacze sugerują, iż nazwa mogła nawiązywać do innego znanego miejsca kultu, a mianowicie do bazyliki pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego, która również została ufundowana przez tę samą księżnę.

Inna teoria wskazuje, że księżna, mająca szerokie kontakty za granicą oraz religijną wrażliwość, mogła być dobrze zaznajomiona z objawieniami fatimskimi, w których pojawia się nawiązanie do serca Maryi. Te różnorodne konteksty mogą rzucać nowe światło na decyzję ks. Marii Radziwiłłowej.

Kościół parafialny

Plac, który został przeznaczony na budowę kościoła oraz plebanii, mieści się przy ulicy Chłopickiego. Jego powierzchnia wynosi 3 morgi i został on ofiarowany przez Jana Łaskiego.

Drewniana świątynia

Na koniec 1924 roku wzniesiono drewnianą świątynię, która kosztowała 37 464 zł. Prace budowlane zajęły zaledwie 6 tygodni. Niestety, 12 września 1944 roku, w wyniku działań radzieckich wojsk na Pradze, kościół spłonął.

Kościół-pomnik

W związku z szybko rosnącą liczbą mieszkańców na Grochowie, Towarzystwo Przyjaciół Grochowa podjęło decyzję o budowie nowego kościoła-pomnika. Miał on być symbolem pamięci o poległych w Bitwie o Olszynkę Grochowską. W 1931 roku powołano Komitet Budowy Kościoła, który rozpoczął starania o zgromadzenie funduszy oraz materiałów niezbędnych do realizacji projektu. Realizacja budowy została sfinansowana przez datki od wiernych. 10 czerwca 1934 roku kamień węgielny został poświęcony przez kardynała Aleksandra Kakowskiego. Ukończenie budowy nastąpiło w 1941 roku, a 30 października 1949 roku kościół został konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wszelkie szczegóły związane z historią tego miejsca można znaleźć w artykule dostępnym pod linkiem Kościół Najczystszego Serca Maryi w Warszawie.

Przypisy

  1. a b c Historia parafii [online], www.parafia-szembeka.waw.pl [dostęp 30.09.2023 r.]
  2. Duszpasterze [online], www.parafia-szembeka.waw.pl [dostęp 30.09.2023 r.]
  3. a b c Parafia Najczystszego Serca Maryi, Warszawa (Grochów) [online], Diecezja Warszawsko-Praska [dostęp 30.09.2023 r.]
  4. a b c Parafia pw. Najczystszego Serca Maryi (Warszawa), 2-ga jednodniówka parafji Najczystszego Serca Maryi na Grochowie, polona.pl, styczeń 1935 [dostęp 30.09.2023 r.]
  5. Komitet Budowy Kościoła-Pomnika Najczystszego Serca Maryi (Warszawa), Nie tylko po polach Olszynki Grochowskiej, lecz i po całej Polsce niech z poszumem wiatru biegnie ta radosna wieść, polona.pl, listopad 1935 [dostęp 30.09.2023 r.]
  6. a b Józef Poliński (1891-1944), Grochów przedmurze Warszawy w dawniejszej i niedawnej przeszłości, Warszawa, 1938, s. 250 [dostęp 30.09.2023 r.]

Oceń: Parafia Najczystszego Serca Maryi w Warszawie

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:14