Józef Lityński, urodzony 18 listopada 1928 roku w Warszawie, był wybitną postacią w dziedzinie geofizyki oraz klimatologii. Jego życie zakończyło się 20 sierpnia 2013 roku, jednak jego osiągnięcia oraz wkład w rozwój naukowy są nadal doceniane.
W trakcie swojej kariery, Lityński nie tylko badał zjawiska geofizyczne, ale także aktywnie angażował się w działalność polonijną, co czyniło go znaczącą postacią w społeczności polskiej zarówno w kraju, jak i za granicą.
Życiorys
Józef Lityński pochodził z rodziny o znaczącym wojskowym dziedzictwie; jego ojcem był generał brygady Stanisław Lityński, a matką Julia Sztolcmanówna. Jego młodzieńcze lata upłynęły w Nowej Wilejce, miejscu, gdzie jego ojciec miał zaszczyt dowodzić lokalnym garnizonem. W 1937 roku rodzina Lityńskich przeniosła się do Warszawy, a później osiedliła się w Miedzeszynie, skąd młody Józef codziennie dojeżdżał do szkoły w stolicy.
Na początku września 1939 roku, po otrzymaniu informacji o poszukiwaniach przez Gestapo, Lityńscy zmuszeni byli do wyjazdu do Lwowa, a następnie do Stanisławowa, rodzinnego miasta ojca. Szybko jednak kolejny alarm, tym razem od NKWD, skłonił ich do ukrywania się w Stanisławowie. Równocześnie ich podróż z ukrycia prowadziła ich przez Przemyśl i Lwów, w ostateczności do dotarcia do Krakowa. W 1940 roku rodzina przeżyła trudności, jednak poprzez wymianę uchodźców, zdołali osiedlić się w Warszawie, a potem znów w Miedzeszynie.”
Po powrocie do Warszawy, Józef skończył szkołę podstawową, później rozpoczynając naukę w zawodowej szkole ogrodniczej. Młody Lityński brał udział w tajnych kompletach oraz był aktywnym członkiem podziemnego harcerstwa. W trakcie powstania warszawskiego pełnił funkcję łącznika na Mokotowie. To trudny okres w jego życiu, w którym stracił matkę i babcię, a jedynym towarzyszem pozostał mu młodszy brat Andrzej, mający wtedy zaledwie osiem lat.
Opiekę nad rodzeństwem sprawowali znajomi rodziców. Przeprowadzili się do Radomska, gdzie Józef ukończył maturę w 1947 roku. Mimo zakończonej edukacji, nie mógł podjąć studiów z powodu posiadania ojca, który osiedlił się w Wielkiej Brytanii. Wkrótce Lityński znalazł zatrudnienie w Instytucie Elektrotechniki. Dzięki sprytowi w sprawach biurokratycznych, udało mu się rozpocząć studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego w 1949 roku, a w 1951 roku, mimo licznych trudności, przeniósł się na Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Jego asystentura u profesora Stefana Pieńkowskiego, miała nie dojść do skutku, gdyż UB zablokowało tę możliwość. Pracę magisterską na temat geofizyki (fizyka atmosfery) obronił z sukcesem i uzyskał nakaz pracy w Obserwatorium Meteorologicznym Instytutu Hydrologiczno-Meteorologicznego w Legionowie, gdzie osiedlił się wraz z pierwszą żoną.
W 1956 roku, Lityński odbył trzymiesięczny staż w Instytucie Meteorologicznym w Moskwie, a w lipcu 1957 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie spotkał swojego ojca po raz pierwszy od czasów II wojny światowej. Lata 1950. Lityński rozwinął swoje umiejętności w wielu krajach zachodnioeuropejskich, jednak jego życie osobiste ucierpiało, gdy w 1958 roku zmarł jego ojciec, a także zakończyło się małżeństwo Lityńskiego. W 1961 roku zrealizował miesięczny staż w Instytucie Meteorologicznym w Paryżu, po którym samowolnie przedłużał swój pobyt w Anglii, co skutkowało nałożeniem zakazu wyjazdów zagranicznych z Polski.
Dopiero w 1964 roku w ramach kontraktu z Światową Organizacją Meteorologiczną (WMO), wyjechał do Konga Belgijskiego, gdzie pracował jako meteorolog w Leopoldville i okolicznych miastach. W styczniu 1968 roku obronił pracę doktorską na temat Liczbowej klasyfikacji typów cyrkulacji i typów pogody dla Polski (promotorem był prof. Wincenty Okołowicz z UW), a publikacja tej pracy miała wielkie znaczenie dla polskich klimatologów. W tym czasie Lityński był zatrudniony w Instytucie Matematyki Politechniki Warszawskiej.
Wydarzenia polityczne w 1968 roku skłoniły Lityńskiego do opuszczenia kraju. Po inwazji w 1968 roku postanowił pozostać w Kalifornii. Ze względu na biegłość w języku francuskim, wyjechał do Kanady pod koniec 1968 roku, gdzie uzyskał kontrakt na Uniwersytecie Laval. Rok później przeniósł się do nowego Université du Québec w Trois-Rivières, wykładając tam klimatologię, meteorologię oraz geografię regionalną Europy aż do swojej emerytury w 1993 roku.
Nieustannie prowadził badania nad północnymi rejonami Kanady, w tym na bezludnej wyspie Sliver Island w 1970 roku. Na przestrzeni tego okresu, Lityński zwracał uwagę na zmiany klimatyczne, które następowały na Ziemi, odbywając liczne podróże badawcze, w tym na Madagaskar (1975-1976) oraz Gabon (1979). W 1974 roku ożenił się po raz drugi, a w 1977 roku urodziła się mu córka z tego związku. W latach 1985–1986 prowadził badania naukowe na Polinezji i Nowej Kaledonii, a w 1984 roku WMO opublikowało jego klasyfikację klimatów świata, która miała znaczący wpływ w międzynarodowym środowisku klimatologów, chociaż w Polsce była mało znana.
Jako członek Polonii kanadyjskiej, po powstaniu w Polsce Solidarności, zainicjował działalność „Grupę działania na rzecz NSZZ Solidarność”, w której pełnił funkcję wiceprezesa. W 1983 roku objął stanowisko sekretarza generalnego Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie, a od 1985 do 2009 roku był jego prezesem. Angażował się w działania Kongresu Polonii Kanadyjskiej, koordynując pomoc finansową dla polskiego podziemia.
Pobyt w Pierrefonds (Quebec) we wrześniu 1987 roku przyniósł mu stanowisko delegata rządu RP na uchodźstwie w Kanadzie. Po przeszło trzech latach, w grudniu 1990 roku, po raz pierwszy przyjechał do kraju po emigracji. W 2005 roku Lityński zakończył regularne wykłady, a w 2012 roku miał poważny wypadek. W 2013 roku wydano jego książkę wspomnieniową zatytułowaną „Wielka wygrana – 12 cudów w moim życiu”.
Odznaczenia
Józef Lityński, osoba o bogatej historii, otrzymał szereg odznaczeń, które stanowią potwierdzenie jego zasług dla kraju. Poniżej przedstawiamy niektóre z najważniejszych odznaczeń, które zdobył:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 11 listopada 1990 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany w 1989 roku.
Przypisy
- a b c d e f g h Urszula Kossowska-Cezak, Wspomnienia pośmiertne. Józef Lityński (1928-2013), w: Przegląd Geofizyczny, nr 3-4/2013, Polskie Towarzystwo Geofizyczne, Komitet Geofizyki PAN, Warszawa, 2013 r., s. 229-233, ISSN 0033-2135
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski z dnia 11.11.1990 r. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 54, Nr 4 z 20.12.1990 r.
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 99, Nr 6 z 15.12.1989 r.
- Uchwały Rady Ministrów w sprawie powołania Delegatów Rządu RP na Uchodźstwie w Szwecji, Wenezueli, Południowej Australii i Kanadzie. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, s. 45, Nr 4 z 21.12.1987 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Eugenia Stołyhwo | Wacław Ponikowski | Jeremi Wasiutyński | Piotr Laskowski | Stefan Kozakiewicz | Kazimierz Korniłowicz | Teresa Słaby | Aleksander Dobicki | Jerzy Głazek | Włodzimierz Czernuszenko | Irena Szumiel | Maria Magdalena Kurpik | Jerzy Jasiuk | Edward Stenz | Stanisław Tyski | Małgorzata Kossut | Witold Janowski (matematyk) | Piotr Bołtuć | Ewa Jabłońska-Deptuła | Wawrzyniec RymkiewiczOceń: Józef Lityński