Małgorzata Kossut


Małgorzata Kossut, urodzona 10 marca 1950 roku w Warszawie, jest wybitną polską neurobiolożką, której prace koncentrują się na neurorozwoju oraz neuroplastyczności układu nerwowego. Specjalizuje się także w badaniach nad neuronalnymi mechanizmami uczenia się i pamięci, co czyni ją znaczącą postacią w dziedzinie nauk przyrodniczych.

Obecnie pełni funkcję profesora nauk przyrodniczych i zajmuje stanowisko kierownika Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz Pracowni Neuroplastyczności w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Jej wkład w rozwój badań nad układem nerwowym i neuroplastycznością jest nieoceniony, a osiągnięcia naukowe uznawane są za fundamentalne dla współczesnej neurobiologii.

Dzięki dotychczasowym badaniom, Małgorzata Kossut zyskała uznanie jako eksperta w swojej dziedzinie i jest członkinią Polskiej Akademii Nauk, co świadczy o jej znaczącej roli w polskiej i międzynarodowej społeczności naukowej.

Życiorys

W 1973 roku ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Po zakończeniu studiów podjęła dalszą edukację w ramach studiów doktoranckich w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie. Tematem jej badań były zmiany, które zachodziły w korze mózgowej zwierząt poddawanych deprywacji sensorycznej. Proces rigorozny i wymagający, który zaowocował uzyskaniem stopnia doktora w 1976 roku. Aż do 1989 roku prowadziła badania, co pozwoliło jej na uzyskanie stopnia doktora habilitowanego. W 1994 roku zdobyła tytuł profesora nauk przyrodniczych.

Od 1976 roku związana jest zawodowo z Instytutem Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, gdzie obecnie pełni funkcję kierownika Zakładu Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej oraz prowadzi Pracownię Neuroplastyczności. Jej działalność naukowa znajduje również odzwierciedlenie w aktywności w międzynarodowych organizacjach. Od 1998 roku jest członkinią stowarzyszenia European DANA Alliance for the Brain, które zainicjowało ogólnoeuropejską akcję Tydzień Mózgu.

W latach 1995–1996 miała zaszczyt być stypendystką prestiżowego Programu Fulbrighta, spędzając ten czas na Uniformed Services University of the Health Sciences. Po powrocie do kraju, w latach 2005–2008, pełniła rolę przewodniczącej Komitetu Neurobiologii w Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo, w kadencji 2012–2015, miała zaszczyt być członkiem zarządu European Brain and Behaviour Society.

Obecnie od 2009 roku kieruje Katedrą Psychofizjologii Procesów Poznawczych w Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W życiu prywatnym jest żoną znanego polskiego fizyka, prof. Jacka Kossuta.

Działalność naukowa

Badania, które są prowadzone przez zespół Małgorzaty Kossut, koncentrują się na złożonych molekularnych mechanizmach neuroplastyczności. W szczególności analizują procesy, które zachodzą w organizmach gryzoni w odpowiedzi na uczenie się, a także rozwój układu wzrokowego u kotów. Dodatkowo, badania te obejmują również aspekty neuroplastyczności związane z udarem mózgu oraz starzeniem się u ludzi.

Wybrane publikacje

Oto wybrane publikacje autorstwa Małgorzaty Kossut, które przyciągają uwagę w obszarze neurobiologii i plastyczności mózgu:

  • Pod redakcją M. Kossut, książka zatytułowana Mechanizmy plastyczności mózgu, opublikowana przez PWN w 1994 roku, która nie zawiera numerów stron.
  • M. Kossut jest także autorką rozdziału Neuroplastyczność, który znajduje się w publikacji Mózg a zachowanie, wydanej w Warszawie przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2006 roku, na stronach 590-613. ISBN 978-83-01-14447-0.

Przypisy

  1. Malgorzata Kossut | Fulbright Scholar Program [online], fulbrightscholars.org [dostęp 06.04.2023 r.]
  2. Rody uczone (88). Kossutowie. forumakademickie.pl. [dostęp 27.09.2020 r.]
  3. a b Członkowie korespondenci PAN - Małgorzata Kossut. [dostęp 15.02.2016 r.]
  4. Tydzień mózgu 2013 w Poznaniu - prof. dr hab. Małgorzata Kossut. [dostęp 10.11.2013 r.]
  5. Zakład Neurobiologii Molekularnej i Komórkowej. [dostęp 09.11.2013 r.]
  6. Prof. Małgorzata Kossut członkiem zarządu EBBS. [dostęp 09.11.2013 r.]
  7. Pracownia Neuroplastyczności. [dostęp 09.11.2013 r.]
  8. Struktura Wydziału Psychologii SWPS

Oceń: Małgorzata Kossut

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:8