Piotr Bołtuć, urodzony w 1962 roku w Warszawie, to wybitny polski filozof oraz poeta. Obecnie pełni rolę profesora na Uniwersytecie Illinois w Springfield w Stanach Zjednoczonych, a także współpracuje z Szkołą Główna Handlową w Warszawie.
Jego zainteresowania badawcze obejmują szeroki zakres tematów, w tym filozofię sztucznej inteligencji, filozofię moralności, oraz zagadnienia związane z filozofią umysłu. Ponadto, Bołtuć zaangażowany jest w kwestie edukacji na odległość, co pokazuje jego nowoczesne podejście do nauczania i dzielenia się wiedzą.
Życiorys
Piotr Bołtuć, syn znanego architekta Andrzeja Bołtucia, zdobył solidne wykształcenie i wyróżniał się już w młodym wieku. W 1981 roku, będąc uczniem, osiągnął 4. lokatę w finale ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego pw. św. Augustyna w Warszawie, rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1986 roku. Uzyskał tam stopień magistra w dziedzinie filozofii i socjologii.
W 1991 roku obronił swoją pierwszą pracę doktorską zatytułowaną „The Problem of Subject and Object in English and American Philosophy After Peter Strawson”, pod kierunkiem promotorstwa Janusza Kuczyńskiego. Potem, w 1998 roku, obronił drugą pracę doktorską z zakresu filozofii moralnej i politycznej, noszącą tytuł „Morality and Particularity”, na Bowling Green State University w Stanach Zjednoczonych, przy wsparciu R. G. Freya jako promotora.
Obecnie Piotr Bołtuć piastuje stanowisko profesora (full professor) oraz profesora tytularnego (endowed chair) filozofii na University of Illinois. W latach poprzednich był przewodniczącym komisji budżetowej rady senatów uniwersytetu Illinois, obejmując te funkcje przez trzy kadencje, aż do roku 2016.
Oprócz tego, angażuje się również w pracę dydaktyczną jako profesor e-learningu w SGH w Warszawie. Jego obszary specjalizacji obejmują tematykę świadomości i filozofii umysłu, kładąc szczególny nacisk na zagadnienie świadomości maszyn. Interesuje się także filozofią moralną i polityczną, analizując relację pomiędzy wspólnotą a wolnością oraz etyką biznesu.
Piotr Bołtuć jest autorem ponad 50 artykułów naukowych i uczestniczył w ponad 100 konferencjach naukowych, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Prowadzi zajęcia dydaktyczne, w tym:
- Wybrane zagadnienia z filozofii umysłu,
- Filozofia e-learningu, e-learning w filozofii,
- Consciousness (e-learning),
- Współczesna amerykańska filozofia,
- Business Ethics.
Działalność naukowa, publicystyczna i wydawnicza
Piotr Bołtuć jest osobą o bogatym dorobku w zakresie nauki, publicystyki oraz działalności wydawniczej. Jego doświadczenie obejmuje m.in. rolę redaktora w „APA Newsletter on Philosophy and Computers”.
Jako członek zespołów redakcyjnych, udzielał się w prestiżowych czasopismach i wydaniach naukowych, takich jak:
- Computation in Neural Systems, Taylor & Francis,
- Journal of Artificial Intelligence and Consciousness,
- Polish Journal of Philosophy,
- Philosophies; Humanities; Information – MDPI,
- Philosophy and Science, PAN,
- Dialogue and Universalism.
Wyróżnienia
Piotr Bołtuć jest osobą, która osiągnęła liczne wyróżnienia w swojej karierze. Poniżej przedstawiamy przykłady jego osiągnięć:
- laureat ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, gdzie zajął 4. lokatę w finale w 1981 roku,
- stypendysta Fundacji Sorosa, który odbył naukę na Uniwersytecie Oksfordzkim w St. John’s College w 1988 roku,
- stypendysta Fundacji Fulbrighta w latach 1991-1992 na Uniwersytecie Princeton.
Książki
W dorobku literackim Piotra Bołtucia znajduje się wiele interesujących tytułów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- Piotr Bołtuć: Nieprawda, że fiolet. Warszawa: Czytelnik, 1985, s. 70, ISBN 83-07-01176-0,
- Jaki S.L., Bołtuć P., Bóg i kosmologowie, Racibórz Wrocław: RAF-SCRIBA; TWE, 1995, ISBN 978-83-901292-1-1.
Przypisy
- Ludzie Nauki [online], ludzie.nauka.gov.pl [dostęp 23.03.2024 r.]
- a b c d Peter Boltuc | University of Illinois Springfield [online], www.uis.edu [dostęp 07.09.2023 r.]
- Peter (Piotr) Boltuc [online], scholar.google.com [dostęp 07.09.2023 r.]
- Newsletter on Philosophy and Computers - The American Philosophical Association [online], www.apaonline.org [dostęp 07.09.2023 r.]
- Dr Piotr Bołtuć, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.01.2023 r.]
- a b c Jan JózefJ.J. Górski, Rzecz o Liceum św. Augustyna, wyd. 1, Warszawa: Pax, 1982.
- Prof. wiz. Piotr Bołtuć z University of Illinois z USA [online], Wydział Filozoficzny UAM, 21.11.2013 r. [dostęp 07.09.2023 r.]
- a b c Peter Boltuc [online], sites.google.com [dostęp 01.01.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Witold Janowski (matematyk) | Małgorzata Kossut | Stanisław Tyski | Edward Stenz | Jerzy Jasiuk | Maria Magdalena Kurpik | Irena Szumiel | Józef Lityński | Eugenia Stołyhwo | Wacław Ponikowski | Ewa Jabłońska-Deptuła | Wawrzyniec Rymkiewicz | Barbara Kmiecikowa | Michał Kosiński | Stanisław Krajewski (filozof) | Adam Antoni Piątkowski | Kazimierz Głazek | January Kołodziejczyk | Chone Szmeruk | Bronisław KnasterOceń: Piotr Bołtuć