Jerzy Pepłowski (podporucznik)


Jerzy Konstanty Pepłowski, znany również pod pseudonimem „Jurek TK”, to postać, która na trwałe wpisała się w historię Polski. Urodził się 25 maja 1924 roku w Warszawie, gdzie dorastał i rozwijał swoje pasje. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 16 września 1944 roku, również w Warszawie.

Był harcmistrzem oraz podporucznikiem Armii Krajowej, co dowodzi jego zaangażowania i odwagi w trudnych czasach II wojny światowej. Wziął udział w powstaniu warszawskim, walcząc o wolność i niepodległość swojego kraju. Jego historia stanowi część szerszej narracji o heroizmie młodych ludzi, którzy z determinacją stawiali czoła okupantowi.

Życiorys

W czasie bój o wolność podczas niemieckiej okupacji, Jerzy Pepłowski pełnił rolę drużynowego w Grupach Szturmowych Szarych Szeregów. Jego zaangażowanie w tę formację było istotnym elementem oporu. Nawiązując do wyjątkowych wydarzeń, brał udział w Akcji pod Arsenałem, gdzie należał do grupy odpowiedzialnej za zapewnienie bezpieczeństwa.

Podczas zaciętej walki, która miała miejsce w Warszawie w związku z powstaniem warszawskim, Jerzy najpierw walczył w Śródmieściu, afiliując się z batalionem „Harnaś” i zajmując pozycje w kompanii „Grażyna”, gdzie był częścią pocztu dowódcy. Nie długo później, od 3 września, zasilił szeregi kompanii „Maciek” w batalionie „Zośka”.

W tragicznych okolicznościach, Pepłowski zginął 16 września na Czerniakowie, w rejonie ulicy Okrąg, w walce z okupantem. Jego poświęcenie zostało docenione, odznaczono go dwukrotnie Krzyżem Walecznych za odwagę i oddanie w obronie ojczyzny.

Po zakończeniu walk, Jerzy Pepłowski został pochowany na Cmentarzu Wojskowym, w kwaterach żołnierzy batalionu „Zośka” (kwatera A20-4-12). Jego pamięć pozostaje żywa w sercach tych, którzy cenią sobie poświęcenie dla kraju.

Przypisy

  1. Jerzy Konstanty Pepłowski. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 07.03.2024 r.]
  2. Dane według: Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego, tom 6. Redaktor naukowy Piotr Rozwadowski. Dom Wydawniczy "Bellona", Warszawa 2004. ISBN 83-11-09586-8
  3. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Jerzy Pepłowski (podporucznik)

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:16