Jerzy Artur Machlejd, znany również pod pseudonimem JAM, to postać o bogatej historii, którego życie nierozerwalnie związane jest z dziejami Polski. Urodził się 3 lutego 1901 roku w Warszawie, a jego losy tragicznie zakończyły się wiosną 1940 roku w Charkowie.
Był on nie tylko politykiem, ale również doktorem nauk prawnych, co podkreśla jego wykształcenie i zaangażowanie w rozwój kraju. Machlejd wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie przyjął stopień porucznika rezerwy kawalerii, co odzwierciedla jego patriotyzm i oddanie w służbie narodowej.
Na zawsze pozostanie w pamięci jako ofiara zbrodni katyńskiej, co stanowi tragiczny epizod w polskiej historii, związany z brutalnymi represjami, jakie dotknęły elitę intelektualną i wojskową kraju.
Życiorys
Jerzy Machlejd wywodził się z rodziny o szkockich korzeniach, a jego przodkowie należeli do klanu MacLeodów. Był synem warszawskiego przedsiębiorcy, Artura Machlejda, bratankiem luterańskiego pastora Juliana Machlejda, bratem inżyniera ogrodnictwa Józefa Machlejda, a także wnukiem browarnika Karola Machlejda.
Ukończył Gimnazjum Męskie im. Mikołaja Reja w Warszawie, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie studiów brał aktywny udział w życiu akademickim – pełnił funkcję sędziego i był członkiem Rady Nadzorczej Bratniej Pomocy, skarbnikiem Koła Prawników oraz prezesem Konferencji Delegatów Kół Naukowych. Jego praca akademicka zakończyła się w 1924 roku uzyskaniem tytułu magistra. W 1934 roku pomyślnie obronił pracę doktorską, w której omawiał temat rewolucji francuskiej.
W swojej karierze zawodowej znalazł się na dyrektorskim stanowisku w Zakładach Ogrodniczych Ulrichów. Dodatkowo przez pewien czas pełnił funkcję sędziego w Sądzie Okręgowym w Warszawie, angażując się również w działalność Stowarzyszeń Kupców Polskich i Komisji Odwoławczej Warszawskiej Izby Skarbowej.
Już jako nastolatek, w listopadzie 1918 roku, służył w ochotniczym batalionie harcerskim Wojska Polskiego. Następnie, w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, zgłosił się na ochotnika do służby. W 2 baterii 9 dywizjonu artylerii konnej walczył podczas tych trudnych czasów. Po ukończeniu studiów w 1924 roku służył jako kawalerzysta w 7 pułku ułanów w Mińsku Mazowieckim. W 1925 roku zakończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii, będąc przydzielonym do 2 pułku ułanów w rezerwie.
W trakcie swojej działalności politycznej był posłem na Sejm II RP V kadencji, członkiem klubu parlamentarnego OZN, a także pracował w kilku komisjach sejmowych, takich jak budżetowa, przemysłowo-handlowa oraz rolna. Machlejd był także zainteresowany historią, geografią i poezją. Jego badania genealogiczne poświęcone rodzinie Machlejdów doprowadziły go do Szkocji w 1937 roku, gdzie odwiedził zamek Dunvegan na wyspie Skye – miejsce związane z historią jego rodu. Nawiasem mówiąc, w 1929 roku opublikował tomik wierszy pod pseudonimem JAM, zatytułowany „Mowa kwiatów”.
Wspólnie z antropogeografem Bogdanem Zaborskim był autorem mapy narodowościowej terenów kresowych i Litwy, a jego prace naukowe, w tym nieukończona praca o pochodzeniu nazw miast polskich, miały znaczenie dla polskiej historiografii.
Po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku, zgłosił się na ochotnika do Wojska Polskiego, mimo że jako parlamentarzysta nie był zobowiązany do mobilizacji. Po agresji ZSRR na Polskę trafił w nieznanych okolicznościach do radzieckiej niewoli, gdzie przebywał w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 roku został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie, a jego ciało potajemnie pogrzebano w masowej mogile w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 roku miejsce to upamiętnia Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. Figuruje na Liście Starobielskiej NKWD, pod numerem 2138.
Symboliczny grób Jerzego Machlejda znajduje się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie (aleja A, grób 29). Jest on również upamiętniony tablicą kommemoratywną w kaplicy katyńskiej oraz w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
5 października 2007 roku minister obrony narodowej, Aleksander Szczygło, pośmiertnie mianował go na stopień kapitana, co zostało oficjalnie ogłoszone 9 listopada 2007 roku podczas uroczystości „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” w Warszawie.
Publikacje
Jerzy Machlejd jest autorem wielu znaczących prac, które przyczyniły się do zrozumienia różnych aspektów historii i kultury. Jego publikacje obejmują:
- mapa narodowościowa kresów północno-wschodnich i Litwy, 1922,
- mowa kwiatów, 1929,
- rewolucja francuska w świetle statystyki, 1934.
Przypisy
- Lista osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie. [online], web.archive.org, s. 99 [dostęp 18.09.2024 r.]
- Zbrodnia katyńska, miedzy prawdą i kłamstwem [online], edukacja.ipn.gov.pl, 2008, s. 215 [dostęp 17.09.2024 r.]
- Prezydent RP wziął udział w uroczystościach „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów” [online], prezydent.pl [dostęp 26.08.2024 r.]
- Harmonogram odczytywania nazwisk osób zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje mianowanych pośmiertnie na kolejne stopnie [online], policja.pl, s. 1-4 [dostęp 28.08.2024 r.]
- „Katyń Pamiętamy – Uczcijmy Pamięć Bohaterów”. Portal polskiej Policji. [dostęp 15.09.2023 r.]
- Decyzja Nr 439/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 października 2007 w sprawie mianowania oficerów Wojska Polskiego zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze na kolejne stopnie oficerskie.
- a b c Księga Cmentarna Charkowa 2003 ↓, s. 317.
- Księga Cmentarna Charkowa 2003 ↓, s. LXXIV.
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 128.
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934 ↓, s. 587.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Henryk Hartenberg | Tadeusz Olszewski (1920–1943) | Stefan Dąbkowski | Włodzimierz Hellmann | Sławomir Melak | Aleksander Olchowicz | Zenon Bancer | Ewa Spychalska | Jan Chyliński | Grzegorz Marek Poznański | Zofia Gomułkowa | Ryszard Faszyński | Joachim Moszyński | Wojciech Kętrzyński (1918–1983) | Andrzej Ananicz | Lech Jaworski | Robert Kwaśniak | Ignacy Matuszewski | Andrzej Kralczyński | Kazimierz KobylańskiOceń: Jerzy Machlejd