Kaplica Katyńska w Warszawie


Kaplica Katyńska w Warszawie to ważny element historyczny i kulturowy stolicy Polski. Jest to jedna z kaplic usytuowanych w katedrze polowej Wojska Polskiego, gdzie można doświadczyć głębokiego przesłania związane z pamięcią i hołdem dla ofiar zbrodni katyńskiej.

Warto zaznaczyć, że kaplica ta pełni nie tylko funkcję sakralną, ale również edukacyjną, przypominając o tragicznym losie Polaków w trudnych czasach II wojny światowej. To miejsce, które zachęca do refleksji oraz kontemplacji.

Opis

Kaplica Katyńska została zrealizowana z inicjatywy biskupa polowego Wojska Polskiego, gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia, mającej na celu upamiętnienie tragicznych wydarzeń związanych z zbrodnią katyńską. Zginęli w niej obywatele Rzeczypospolitej Polskiej, w przeważającej części oficerowie Wojska Polskiego oraz policjanci, zamordowani przez NKWD wiosną 1940 roku.

Akt poświęcenia kaplicy miał miejsce 15 września 2002 roku, a dokonał go bp Sławoj Leszek Głódź, przy udziale rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. W ceremonii brał również udział kardynał Józef Glemp, prymas Polski, co nadało temu wydarzeniu szczególny wymiar.

Projekt architektoniczny kaplicy przygotowali Konrad Kucza-Kuczyński oraz Andrzej Miklaszewski. Elementy artystyczne zostały wykonane przez Marek Moderau oraz Pracownię Grawerską Mariana Cegielskiego. Centralnym punktem kaplicy jest ściana wykonana z marmuru kararyjskiego, w której osadzony jest wizerunek Madonny. Jej aureola powstała z guzików pochodzących z mundurów oraz płaszczy, które zostały wydobyte z grobów w Katyniu, Miednoje i Charkowie.

Wizerunek Matki Bożej Katyńskiej, mający wymiary 8 x 12 cm, stworzony został na sosnowej desce ze obozowej pryczy. Na rewersie można znaleźć wyryty napis: Kozielsk 28.02.1940 roku. Relikwia ta została stworzona przez por. Henryka Gorzechowskiego, który był osadzony w sowieckim obozie, a niedługo potem zamordowany przez NKWD w Lesie Katyńskim. Obrazek udało się uratować i wywieźć z obozu przez jego syna, Henryka Gorzechowskiego juniora, który był również oficerem Wojska Polskiego oraz więźniem obozu w Kozielsku, lecz ocalał.

Nad ołtarzem kaplicy wznosi się srebrny orzeł, który symbolicznie podrywa się do lotu. Tuż nad nim umieszczono napis w łacinie: „VINCTIS NON VICTIS”, co w języku polskim oznacza „Pokonanym niezwyciężonym”. Powyżej znajduje się imponująca rzeźba orła polskiego, stworzona ze srebra oraz bursztynu, autorstwa Mariusza Drapikowskiego z Gdańska. Poniżej tego elementu widoczny jest wizerunek krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari.

W ołtarzu, w srebrnej łusce, zgromadzone są fragmenty szczątków ofiar Katynia, które zostały wydobyte z miejsca kaźni. Na bocznych ścianach kaplicy wyryte są nazwiska około piętnastu tysięcy oficerów Wojska Polskiego oraz policjantów, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu, Miednoje i Charkowie, a także tablice z 3435 nazwiskami obywateli RP z tzw. Ukraińskiej Listy Katyńskiej, których groby nie zostały dotąd odnalezione.

W 2008 roku w kaplicy złożono czaszkę jednego z zamordowanych, Ludwika Szymańskiego. Została ona przetransportowana z Katynia przez dr. Helge Tramsena i zdeponowana jako dowód zbrodni w Instytucie Medycyny Sądowej w Kopenhadze. Następnie, 15 sierpnia 2010 roku, w kruchcie kaplicy odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą ofiarom katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku, której integralnym elementem jest szklana urna zawierająca ziemię z miejsca katastrofy.

Przypisy

  1. Stanisław Mikke: Pokonanym, ale nie zwyciężonym. Kaplica-Mauzoleum Katyńskie w Warszawie. palestra.pl. [dostęp 17.04.2014 r.]
  2. Maria Burdowicz-Nowicka: "Pokonanym - niezwyciężonym". nasza-gazetka.com. [dostęp 17.04.2014 r.]
  3. Odsłonięcie tablicy. W urnie ziemia ze Smoleńska. interia.pl, 15.08.2010 r. [dostęp 02.12.2010 r.]
  4. Kaplica Katyńska. [dostęp 23.03.2010 r.]
  5. Anna Elisabeth Jessen: Kraniet fra Katyn. Beretning om massakren i 1940. Kopenhaga: Høst & Søn, 2008 r., s. 274.

Oceń: Kaplica Katyńska w Warszawie

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:13