Tadeusz Olszewski (1920–1943)


Tadeusz Olszewski, znany z pseudonimu Zawisza, był postacią istotną w historii Polski w czasach II wojny światowej. Urodził się 20 grudnia 1920 roku w Warszawie, gdzie również zakończył swoje życie 18 marca 1943 roku.

Jako polski działacz komunistyczny oraz robotniczy, Olszewski odegrał ważną rolę w ruchu oporu. Był pierwszym dowódcą oddziałów bojowych Związku Walki Młodych, co podkreśla jego zaangażowanie w walce o lepszą przyszłość dla społeczeństwa. Również pełnił funkcję komendanta GL Warszawa-Praga, co potwierdza jego znaczenie i wpływ w obozach opozycji przeciwko okupantom.

Życiorys

Tadeusz Olszewski pochodził z rodziny robotniczej. Swoją edukację zakończył w szkole średniej jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. W okresie przedwojennym aktywnie uczestniczył w działaniach Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus” oraz w Czerwonym Harcerstwie, organizacji związanej z Towarzystwem Uniwersytetu Robotniczego.

Podczas niemieckiej okupacji Olszewski zaangażował się początkowo w Związek Walki Wyzwoleńczej. Jednak po utworzeniu Polskiej Partii Robotniczej oraz Gwardii Ludowej, dołączył do tych formacji. Na warszawskim Bródnie obejmował stanowisko komendanta oddziałów GL. Po kilku aresztowaniach wśród komunistycznych działaczy, które miały miejsce pod koniec 1942 roku, został komendantem oddziałów GL Warszawa-Praga.

Tadeusz Olszewski był także współorganizatorem Związku Walki Młodych i odpowiadał za rozwój ich autonomicznych struktur bojowych. Jako lider oddziałów bojowych ZWM w Warszawie, organizował oraz kierował akcjami, które miały na celu zbrojną walkę przeciw okupantom. Do jego najbardziej znanych działań należy atak, podczas którego ochotnicy obrzucili butelkami zapalającymi niemieckie baraki wojskowe przy ul. Podchorążych.

18 marca 1943 roku Olszewski planował spotkanie z przewodniczącą ZWM Hanką Sawicką oraz dowódcą warszawskiego oddziału Gwardii Ludowej, Janem Strzeszewskim, znanym pod pseudonimem „Wiktor”. Na Starym Mieście, w okolicy ul. Mostowej, trójka ta wpadła w pułapkę przygotowaną przez gestapo. W ferworze strzelaniny Tadeusz Olszewski zginął, a Jan Strzeszewski oraz Hanna Sawicka odnieśli rany i zostali aresztowani przez gestapo.

Przypisy

  1. Konspiracyjny Związek Walki Młodych w Warszawie Zeszyt 1 (Warszawska Komisja Historyczna Stowarzyszenia "Pokolenia", Warszawa, 2008; str. 146-148)
  2. Konspiracyjny Związek Walki Młodych w Warszawie Zeszyt 1 (Warszawska Komisja Historyczna Stowarzyszenia "Pokolenia", Warszawa, 2008; str. 55)

Oceń: Tadeusz Olszewski (1920–1943)

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:17