Jan Grosfeld, który przyszedł na świat 1 maja 1946 roku w Warszawie, jest uznawanym polskim ekonomistą oraz politologiem. Posiada tytuł profesora nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem antropologii. Przez wiele lat był emerytowanym profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie odbywały się jego wykłady oraz badania.
Warto również zaznaczyć, że Jan Grosfeld jest aktywnym uczestnikiem Drogi Neokatechumenalnej w ramach Kościoła katolickiego. Może poszczycić się członkostwem w Komitecie Episkopatu Polski, który zajmuje się Dialogiem z Judaizmem, co świadczy o jego zaangażowaniu w sprawy społeczne oraz religijne.
Jako autor licznych książek i artykułów, Grosfeld w sposób przemyślany i dogłębny analizuje kwestie odnoszące się do problematyki społeczno-religijnej, co czyni go istotną postacią w polskiej nauce oraz debacie publicznej.
Życiorys
Jan Grosfeld pochodzi z rodziny żydowskiej, która przeszła proces asymilacji. Jest synem Leona oraz Olgi, z domu Eichhorn, a także bratem Ireny Grosfeld-Smolar. W 1981 roku przyjął chrzest.
W latach 1963–1968 studiował na wydziale poświęconym ekonomii politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. W wyniku wydarzeń marcowych oraz intensywnej kampanii antysemickiej, został zmuszony do zakończenia nauki, jednak ostatecznie uzupełnił swoje wykształcenie w 1969 roku, kończąc studia w trybie eksternistycznym.
W okresie od 1970 do 1984 roku pracował w Spółdzielczym Instytucie Badawczym w Warszawie, gdzie zdobywał doświadczenie zawodowe. W 1975 roku obronił pracę doktorską z teorii ekonomii w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu, a sześć lat później uzyskał habilitację w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie.
W latach 1981–1987 był redaktorem w miesięczniku „Znak”, a następnie od 1989 do 1995 również w „Powściągliwości i Pracy”. Zaangażowanie Grosfelda w dialog międzyreligijny stało się widoczne w 1992 roku, gdy dołączył do Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, a rok później do Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
W 1994 roku uzyskał tytuł profesora w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, która obecnie nosi nazwę Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W styczniu 2012 roku, z rąk prezydenta RP, otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Do końca swojej kariery zawodowej w 2018 roku, pracował w Instytucie Politologii na wspomnianym uniwersytecie, gdzie kierował katedrami zajmującymi się teorią polityki, myślą społeczną oraz cywilizacją i kulturą europejską. Ponadto, aż do przejścia na emeryturę pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Chrześcijaństwo-Świat-Polityka”, które sam założył.
W obszarze swoich zainteresowań naukowych Grosfeld skupił się na takich tematach jak ciągłość i zmienność w nauczaniu społecznym Kościoła, antropologia judeo-chrześcijańska, a także dialog chrześcijańsko-żydowski oraz żydowskie korzenie cywilizacji europejskiej. Ponadto, od 1985 roku aktywnie uczestniczy w Drodze neokatechumenalnej.
Osobiście, Jan Grosfeld jest żonaty z Barbarą, z domu Szepczyńska.
Książki
Jan Grosfeld, renomowany autor, pozostawił po sobie bogatą bibliografię, która obejmuje różnorodne tematy. Oto niektóre z jego najważniejszych dzieł:
- Les coopératives et les changements agraires en Amérique Latine (1978),
- Znaczenie spółdzielczości w rozwoju społeczno-ekonomicznym Ameryki Łacińskiej (1981),
- Ponad ekonomią (wstęp i red. 1985),
- O pokusie zejścia z Krzyża (1986),
- Religia i ekonomia (wstęp i red. 1989),
- Krzyż i gwiazda Dawida (1999),
- Czekanie na Mesjasza (2003),
- Od lęku do nadziei: chrześcijanie, Żydzi, świat (2011),
- Zmagania początku tysiąclecia (red. wraz z Michałem Gieryczem) (2012),
- 50 lat później. Posoborowe dylematy współczesnego Kościoła (red. 2014),
- Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów? (2017).
Nagrody
Jan Grosfeld to autor, który zostawił swoje ślady w świecie literackim, zdobywając szereg prestiżowych nagród.
- wyróżnienie w kategorii publicystyka religijna na 23. Targach Wydawców Katolickich za książkę Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów? (2017),
- nagroda im. Ks. Stanisława Musiała w Krakowie (2020),
- nagroda „Menora dialogu” w Poznaniu (2022).
Przypisy
- Feniksy 2017 - Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie [online], uksw.edu.pl, 05.04.2017 r. [dostęp 10.06.2024 r.]
- Prof. Jan Grosfeld i Dariusz Popiela laureatami Nagrody im. ks. Stanisława Musiała [online], dzieje.pl [dostęp 10.06.2024 r.]
- Nagroda „Menora dialogu” dla prof. Jana Grosfelda [online], 17.01.2022 r. [dostęp 10.06.2024 r.]
- Nominacje profesorskie, komunikat na stronie prezydent.pl z 22.02.2012 r.
- a b Jan Grosfeld, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.06.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Aleksander Wejnert | Zygmunt Skórzyński | Anna Komorowska | Andrzej Garlicki | Paweł Kamasa | Tadeusz Natanson (muzyk) | Jadwiga Lipińska | Katarzyna Kasia | Grzegorz Brona | Jadwiga Złotorzycka | Natalia Moszkowska | Michał Jaworski (językoznawca) | Henryk Szymczak | Henryk Nusbaum | Tadeusz Mrówczyński | Jadwiga Grabda | Melania Kierczyńska | Lucjan Marczewski | Krzysztof Ostrowski (politolog) | Bernard BurginOceń: Jan Grosfeld