Hanna Stadnik


Hanna Stadnik, znana również jako Hanka, to postać, która na zawsze pozostanie w pamięci wielu Polaków. Urodziła się ona 23 lutego 1929 roku w Warszawie, gdzie spędziła większość swojego życia. W dniu 1 grudnia 2020 roku, zakończyła swoją ziemską podróż w tym samym mieście, które było świadkiem jej licznych zmagań oraz heroicznych działań.

Była to działaczka społeczna i kombatancka, która miała niezwykle wkład w historię Polski, szczególnie podczas II wojny światowej. Jej odwaga i determinacja ujawniły się w trakcie powstania warszawskiego, kiedy to pełniła funkcję sanitariuszki, niosąc pomoc potrzebującym w najtrudniejszych chwilach konfliktu.

Hanna Stadnik nie tylko brała udział w walkach, ale również angażowała się w działalność organizacyjną. W 2020 roku była wiceprezesem oraz pełniła obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, co świadczy o jej ciągłym zaangażowaniu w sprawy dotyczące kombatantów oraz zachowanie pamięci o historii Polski.

Życiorys

Hanna Stadnik była córką Aleksandra i Marianny. W okresie II wojny światowej, a konkretnie od 1942 roku, zaangażowała się w konspirację niepodległościową, działając w trudnych warunkach okupacji niemieckiej. Jej działalność obejmowała m.in. przenoszenie „Biuletynu Informacyjnego”, dostarczanie meldunków, a także przewożenie broni. Dodatkowo, przeszła szkolenie medyczne, co miało istotne znaczenie w czasie jej późniejszej służby.

Przed wybuchem powstania warszawskiego i w jego trakcie pełniła rolę sanitariuszki w kompanii dowodzonej przez ppor. Witolda Janiszewskiego, znanego jako „Withal”, w IV Rejonie Obwodu Mokotów AK. Po zakończeniu walk, Hanna przeszła przez obozy w Pruszkowie i Skierniewicach, co dodatkowo podkreśla trudności, z jakimi przyszło jej się zmierzyć w tamtym czasie.

Po wojnie podjęła studia na Uniwersytecie Warszawskim, jednakże po dwóch latach studiów została relegowana z uczelni z powodu zatajenia swojego zaangażowania w powstanie warszawskie. Mimo to, jej pasja do pracy na rzecz kombatantów i pamięci historycznej pozostała niezmienna. Aktywnie uczestniczyła w działalności kombatanckiej, a w szczególności pełniła funkcję przewodniczącej Środowiska „Baszta” Okręgu Warszawa ŚZŻAK.

Dodatkowo, była wiceprezesem do spraw socjalnych ŚZŻAK. W wyniku rezygnacji prof. Leszka Żukowskiego z funkcji przewodniczącego Zarządu Głównego ŚZŻAK we wrześniu 2020 roku, Hanna została pełniącym obowiązki prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Hanna Stadnik zmarła 1 grudnia 2020 roku w wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Została pochowana na cmentarzu Bródnowskim, gdzie spoczywa w kwaterze 27E-1-6.

Wybrane odznaczenia

Hanna Stadnik otrzymała liczne odznaczenia w uznaniu swoich zasług. Wśród nich znajdują się:

  • Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec (2015),
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Medal za Warszawę.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], warszawa.wyborcza.pl [dostęp 15.01.2021 r.]
  2. Hanna Sikorska. 1944.pl. [dostęp 02.12.2020 r.]
  3. Hanna Stadnik. armiakrajowa.org.pl. [dostęp 02.12.2020 r.]
  4. Prezydium Zarządu Głównego. armiakrajowa.org.pl. [dostęp 02.12.2020 r.]
  5. zmarła Hanna Stadnik p.o. Prezesa ZG ŚZŻAK. armiakrajowa.org.pl. [dostęp 03.12.2020 r.]
  6. Nie żyje Hanna Stadnik, sanitariuszka Powstania Warszawskiego - Wspomnienia - rp.pl [online], rp.pl [dostęp 13.12.2020 r.]

Oceń: Hanna Stadnik

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:6