Bolesław Handelsman-Targowski


Bolesław Handelsman-Targowski, urodzony 10 października 1885 roku w Warszawie, był znanym inżynierem oraz architektem. Jego życie zakończyło się we wrześniu 1944 roku w tym samym mieście, gdzie spędził znaczną część swojej kariery zawodowej.

Jako architekt, Handelsman-Targowski przyczynił się do wielu ważnych projektów, które miały wpływ na rozwój architektury w Warszawie. Jego twórczość nie tylko odzwierciedlała techniczne umiejętności, ale także pasję do estetyki i harmonii w projektowaniu budynków.

Życiorys

Bolesław Handelsman-Targowski był synem Juliana, doktora medycyny, oraz Eleonory z Kaizersteinów. Miał dwóch braci: Marcelego oraz Józefa. W 1911 roku zakończył studia na wydziale architektury politechniki w Karlsruhe, gdzie podczas lat studenckich angażował się w działalność Frakcji Rewolucyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS).

W okresie 1918-1921 odbył służbę wojskową w Wojsku Polskim. Po latach służby, od 1927 do 1939 roku, pracował jako projektant w Funduszu Kwaterunku Wojskowego. Do jego najważniejszych realizacji architektonicznych należą:

  • przebudowa Instytutu Higieny Dziecięcej, zlokalizowanego w Warszawie przy ul. Litewskiej,
  • przebudowa kamienicy TU „Warta”, znajdującej się w Warszawie przy al. Jerozolimskich,
  • warsztaty i biura firmy „Robór”, które miały swoją siedzibę w Warszawie przy ul. Kolejowej,
  • budynki mieszkalne w Krakowie przy ul. Śląskiej oraz Lubelskiej,
  • budynki mieszkalne usytuowane w Częstochowie przy ul. Wolności,
  • dom podoficerski w Wilnie, zlokalizowany na lotnisku w Porubance.

W 1919 roku poślubił Zofię Kuczborską, jednak nie mieli dzieci. Niestety, Bolesław zginął w trakcie powstania warszawskiego. Jego miejsce spoczynku znajduje się na Starych Powązkach w Warszawie.

Przypisy

  1. KWORUM - Polsko-Polonijna Gazeta Internetowa - www.kworum.com.pl. kworum.com.pl. [dostęp 02.12.2020 r.]

Oceń: Bolesław Handelsman-Targowski

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:17