Kazimierz Mikołaj Gutkowski, urodzony 22 marca 1929 roku w Warszawie, to postać, która wywarła znaczący wpływ na dziedzinę chłodnictwa w Polsce. Był nie tylko utalentowanym inżynierem, ale także doktorem nauk technicznych, co potwierdza jego głęboką wiedzę oraz kompetencje w zakresie swojej specjalizacji.
Gutkowski zyskał również uznanie jako ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Nigerii, gdzie pełnił swoją misję w latach 1991-1997. Jego zaangażowanie w sprawy międzynarodowe oraz umiejętność nawiązywania relacji z innymi krajami świadczą o jego wszechstronności oraz znaczeniu, jakie miał w polskiej polityce zagranicznej.
Jego życie zakończyło się 18 kwietnia 2004 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w obszarze inżynierii i dyplomacji.
Życiorys
W latach 1947–1952 Kazimierz Mikołaj Gutkowski podejmował studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej, gdzie specjalizował się w chłodnictwie pod okiem Bohdana Stefanowskiego. W 1979 roku obronił doktorat z zakresu nauk technicznych na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Przez prawie trzy dekady, od 1952 do 1980 roku, pracował w biurach projektowych, gdzie pełnił różne role, zaczynając jako projektant, a stopniowo awansując na kierownika zespołu oraz głównego specjalistę. Od końca lat 50-tych aktywnie angażował się w działalność SIMP, jako rzeczoznawca, prowadząc ekspertyzy związane z zagadnieniami naukowo-technicznymi, a także inicjował powstanie Sekcji Chłodnictwa SIMP, która została formalnie zorganizowana w 1957 roku, obejmując stanowisko pierwszego przewodniczącego oddziału w Warszawie.
W latach 1965–1972 oraz 1979–1982 pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego sekcji, a od 1988 roku był jej przewodniczącym honorowym. Dodatkowo, w latach 1979–1981 był wiceprzewodniczącym Polskiego Komitetu ds. Gospodarki Żywnościowej, powołanego przy Naczelnej Organizacji Technicznej. Jego wkład w projektowanie chłodnictwa był nieoceniony, jako przewodniczący komisji międzyresortowej Zespołu ds. Chłodnictwa oraz twórca Rady Współpracy Projektowej, która koordynowała działania związane z projektowaniem oraz konstrukcją maszyn chłodniczych.
Jako członek Międzynarodowego Instytutu Chłodnictwa (IIR) w latach 1963–1995, był aktywnym uczestnikiem wszystkich znaczących kongresów i konferencji branżowych, gdzie miał zaszczyt występować z referatami i prezentacjami. Brał udział w siedmiu Międzynarodowych Kongresach Chłodniczych IIR oraz jedenastu dużych konferencjach międzynarodowych w okresie 1963–1987, w trakcie których jego publikacje ukazywały się w materiałach kongresowych oraz czasopismach naukowo-technicznych.
W latach 1983–1988 był członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Energii Słonecznej (ISES), gdzie jako ekspert UNIDO i UNESCO, odbywał misje do krajów Afryki Równikowej, w celu opracowywania raportów na temat technicznych rozwiązań do wykorzystania energii słonecznej w tych regionach. Jego kariera akademicka obejmowała również pracę jako starszy wykładowca i Associate Professor na Uniwersytecie w Ife oraz jako Visiting Professor na Uniwersytecie w Dar es Saalam, gdzie prowadził wykłady z zakresu chłodnictwa, klimatyzacji oraz techniki cieplnej.
W latach 1988–1989 był dyrektorem Zakładu Projektowo-Badawczego „Ekopol” w Warszawie, a między rokiem 1990 a 1992 sprawował funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Chłodnictwo”, którego współzałożycielem był. W swojej pracy naukowej publikował książki oraz artykuły w języku polskim, angielskim i niemieckim, a także tłumaczył zagraniczne publikacje. Należał do autorów podręcznika „Chłodnictwo – Wybrane Zagadnienia Obliczeniowe” oraz „Refrigeration & Airconditioning”, które ukazało się najpierw w języku angielskim, a następnie po polsku w 2002 roku.
Przez okres swojej działalności, w latach 1959–1990, Gutkowski opublikował 26 artykułów oraz był autorem czterech, a także współautorem dwóch patentów, które zostały wdrożone w praktyce. Szczególnie ważne była dla niego również działalność poza dziedziną chłodnictwa. Od 1990 roku był członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, publikując tam trzy artykuły, a także od 1988 roku członkiem Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jako kawaler maltański, w latach 1991–1997 pełnił urząd ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polski w Nigerii, gdzie jego akredytacja obejmowała również Benin, Ghanę, Kamerun oraz Niger.
Po powrocie do kraju w 1997 roku przeszedł na emeryturę, zostawiając za sobą bogaty dorobek naukowy i zawodowy. Został uhonorowany Odznaką Honorową SIMP, Złotą Odznaką Honorową NOT oraz Złotym Krzyżem Zasługi za służbę w dyplomacji w Polsce. Jego ostatnim miejscem spoczynku jest cmentarz Powązkowski w Warszawie (kwatera 233-6-1/2).
Przypisy
- Cmentarz Stare Powązki: GUTKOWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 05.11.2019 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Leonid Kacejko | Marek Gromiec | Marek Malarski | Aleksander Jan Woyde | Henryk Jerzy Marconi | Leszek Kazimierz Klajnert | Wacław Kłyszewski | Jerzy Pustoła | Zbigniew Wacławek | Szczepan Grzeszczyk | Stanisław Janicki (inżynier) | Kazimierz Jackowski (inżynier) | Bolesław Handelsman-Targowski | Roman Sigalin | Stanisław Piwowar | Jerzy Zdanowski (elektronik) | Jerzy Knabe | Stanisław Zawadzki (architekt) | Witold Ławrynowicz | Helena SyrkusOceń: Kazimierz Mikołaj Gutkowski