Bohdan Maria Jałowiecki, urodzony 26 lutego 1934 roku w Warszawie, był znakomitym polskim socjologiem, który zmarł 9 grudnia 2020 roku w swoim rodzinnym mieście. Jego prace koncentrowały się na socjologii miasta, gospodarce miejskiej oraz zarządzaniu miastami, a ponadto badał rozwój lokalny i politykę regionalną. Jałowiecki był także cenionym nauczycielem akademickim w Katowicach i Warszawie.
W latach 60. XX wieku, jego zainteresowania socjologią wsi skupiły się na nieprzerwaną analizą procesów industrializacji oraz urbanizacji, a także ich wpływem na zmiany w społecznościach wiejskich oraz ich relacjach z otoczeniem, do których należały rodziny, lokalne społeczności oraz regiony. W szczególności badał wiejskie społeczności atypowe, w tym niechłopskie wsie, wsie robotnicze oraz te zorganizowane wokół PGR-ów, zestawiając je z tradycyjnymi wsiami chłopskimi.
Jałowiecki był prawdziwym pionierem włączającym do analizy przestrzeni społecznych kategorię gender, co w owym czasie było nowatorskim podejściem. Szczególną uwagę zwracał na kwestie związane z pracą zawodową kobiet, szczególnie po zamążpójściu, rozprawiając się z tradycyjnymi przekonaniami. Interesował się także atypowymi zbiorowościami wiejskimi, co było wyraźnym wyrazem jego sprzeciwu wobec dominującego w polskiej socjologii wsi chłopocentryzmu oraz monolitycznego postrzegania wiejskiego życia jako jednej, jednorodnej struktury, co czyniło ją płaską i jednowymiarową.
Życiorys
Bohdan Jałowiecki, syn Bohdana i Haliny, rozpoczął swoją ścieżkę naukową od studiów etnologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1956 roku uzyskał tytuł magistra. Po kilku latach intensywnej pracy naukowej, w 1965 roku, zakończył na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu swoje studia doktorskie, zdobywając stopień doktora nauk humanistycznych.
W 1975 roku Rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznała mu tytuł doktora habilitowanego w dziedzinie socjologii, a zaledwie cztery lata później, w 1979 roku, Bohdan Jałowiecki otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych od Rady Państwa PRL.
Jego kariery zawodowej towarzyszyła bliska współpraca z czołowymi uczelniami w Katowicach oraz Warszawie. W latach 1977-1978 pełnił zaszczytną funkcję dziekana Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Dodatkowo, w latach 1978-1979 był prorektorem tej samej uczelni.
W latach 1981-1986 Jałowiecki pracował w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Jako profesor zwyczajny wykładał na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Gospodarki Przestrzennej, aby później, od 1991 roku, prowadzić zajęcia w Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG). Ponadto pełnił funkcję kierownika Katedry UNESCO Trwałego Rozwoju na UW oraz kierownika Katedry Socjologii Społeczności Lokalnych i Regionalnych w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Nie można zapominać o jego pracy w Katedrze Rozwoju Regionalnego i Lokalnego w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania w Białymstoku.
Bohdan Jałowiecki był aktywnym członkiem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju, Komitetu Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk oraz Sekcji Polskiej Regional Studies Association. Został również redaktorem naczelnym czasopisma „Zagadnienia Naukoznawstwa”. Jego osiągnięcia w dziedzinie nauki oraz dydaktyki zostały docenione wieloma nagrodami i odznaczeniami, w tym Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, który otrzymał w 2002 roku. Ponadto jest autorem ponad 120 publikacji naukowych, które przyczyniły się do rozwoju wiedzy w jego dziedzinie.
Przypisy
- a b c d e Prof. zw. dr hab. Bohdan Maria Jałowiecki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.02.2023 r.]
- a b Rejestr spadkowy PL: wynik wyszukiwania [online], rejestry-notarialne.pl [dostęp 23.02.2022 r.]
- MariaM. Halamska: Wspomnienie o Profesorze Bohdanie Jałowieckim (1934–2020), „Wieś i Rolnictwo” (3 (192)), 2022, s. 7–10, DOI: 10.53098/wir032021/00
- Żegnamy Profesora Jałowieckiego [online], www.euroreg.uw.edu.pl [dostęp 10.12.2020 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27.06.2002 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2002 r. nr 43, poz. 655).
- BohdanB. Jałowiecki: Niektóre problemy socjologiczne rejonów uprzemysławianych na przykładzie wybranych miejscowości Lubińsko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, „Zeszyty Badań Rejonów Uprzemysławianych”, 16, 1965, s. 265-313.
- BohdanB. Jałowiecki: Społeczno-przestrzenna struktura wsi nierolniczych, „Roczniki Socjologii Wsi”, 16, 1967, s. 136–153.
- BohdanB. Jałowiecki: Proces urbanizacji a relacje miasto-wieś, wyd. 1, (Seria: Problemy Rozwoju Wsi i Rolnictwa), Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987, ISBN 83-01-06411-0.
- BogdanB. Jałowiecki: „Roczniki Socjologii Wsi”, 4, 1966, s. 91-103.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Kazimierz Romaniuk (ekonomista) | Władysław Kopaliński | Michał Misiurewicz | Barbara Skarga | Janusz Kamocki | Wiesław Jan Chowaniec | Teresa Zarębska | Jerzy Szacki (socjolog) | Paweł Okołowski | Stanisław Ziemecki | Zuzanna Stromenger | Andrzej Grzegorczyk | Zygmunt Szymanowski (bakteriolog) | Krzysztof Pomian | Witold Kamieniecki | Włodzimierz Borodziej | Tomasz Knapik | Halina Golczowa | Juliusz Chrościcki | Stefan Tytus DąbrowskiOceń: Bohdan Jałowiecki