Zuzanna Stromenger, znana także jako „Zuza”, to postać, której życie i działalność zasługują na szczegółowe omówienie. Urodziła się 28 grudnia 1925 roku w Warszawie, a swoje życie zakończyła 31 marca 2011 roku. Była to osoba niezwykle utalentowana, która odznaczała się szerokim zakresem zainteresowań.
Stromenger to polska biolog, wybitna specjalistka w różnych dziedzinach, takich jak zoologia, hydrologia oraz etologia. Jej wiedza w tych obszarach była tak głęboka, że zyskała sobie uznanie w środowisku naukowym. Poza osiągnięciami naukowymi, Zuzanna była również publicystką i tłumaczką, co ukazuje jej wszechstronność i zdolności komunikacyjne.
Kolejnym istotnym aspektem jej życia była działalność na rzecz praw zwierząt, w której zaangażowanie czyniło ją obrończynią ich praw i dobrostanu. Miała także wyjątkową pasję do kotów, co czyniło ją wybitną znawczynią i miłośniczką tych zwierząt.
Życiorys
Zuzanna Stromenger była osobą o bogatym i niezwykle interesującym życiorysie. Wnuczka wybitnego pianisty i kompozytora Henryka Melcera-Szczawińskiego, oraz córka muzykologa Karola Stromengera i Marii z Melcerów (1900–1959), wykształcenie zdobywała w Warszawie. Przed wybuchem II wojny światowej uczęszczała do szkoły powszechnej, a następnie do gimnazjum oraz liceum prowadzonego przez Zofię Kurmanową.
W czasie niemieckiej okupacji Warszawy była aktywna w służbie zdrowia. W pierwszej połowie lat 40. podjęła ważną rolę jako łączniczka Armii Krajowej, uczestnicząc w powstaniu warszawskim w batalionie „Zaremba”–„Piorun”, w grupie sapersko-technicznej pod dowództwem kpt. Michała Bucza „Mechanika”. Mimo ciężkich czasów, uczestniczyła w tajnych kompletach, a w czerwcu 1944 roku z sukcesem zdała maturę.
Po wojnie, w marcu 1945 roku, rozpoczęła studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Łódzkiego. Już w maju 1946 roku, będąc jeszcze studentką, została asystentką prof. dr hab. Leszka Kazimierza Pawłowskiego, który kierował Zakładem Zoologii Ogólnej i Ekologii Zwierząt UŁ. Stworzyła również programy zajęć zleconych na Wydziale Farmacji oraz kursach wstępnych UŁ, jak również w Wyższej Szkole Gospodarstwa Wiejskiego.
W czerwcu 1950 roku uzyskała tytuł magistra filozofii w zakresie zoologii, zdobijając go na podstawie rozprawy pt. „Badania nad rozrodczością pijawek z rodzaju Erpobdella de Blainville”. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Muzeum Przyrodniczym oraz w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi. Wiosną 1957 roku uzyskała stopień kandydata nauk biologicznych (doktora) na podstawie pracy kandydackiej pt. „Cykle roczne wioślarek (Cladocera) w stawach rybnych”. W kolejnych latach, w latach 50. i 60., była aktywna w Towarzystwie Wiedzy Powszechnej.
Zuzanna Stromenger była autorką lub współautorką aż 14 książek oraz około 300 artykułów o charakterze naukowym, popularyzatorskim, dydaktycznym, leksykograficznym i poradniczym. Wśród jej osiągnięć znalazły się także liczne przekłady z literatury obcej, hasła encyklopedyczne, audycje radiowe oraz wykłady dla TWP i innych towarzystw naukowych. Istotny element jej twórczości stanowiły badania z zakresu etologii człowieka i seksuologii. Wygłaszała również cykle wykładów na wyższych uczelniach w Warszawie i Łodzi oraz prowadziła wykłady w ramach kursów naukowych.
Przez radio przeprowadzała popularne pogadanki, m.in. w Programie I Polskiego Radia, w tym cykl audycji „Przyrodnik odpowiada” oraz „Tajemnice biologii”. Jej artykuły przeglądowe i popularyzatorskie publikowane były nie tylko w periodykach naukowych, ale również w prasie codziennej. W 1991 roku Zuzanna Stromenger została jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Etologicznego.
W 2002 roku otrzymała tytuł podporucznika Wojska Polskiego, a w maju 2007 roku, z okazji 62. rocznicy powstania Uniwersytetu Łódzkiego, honorowano ją odnowieniem doktoratu naukowego. Zmarła i została pochowana na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera A37-2-3).
Publikacje
W dorobku Zuzanny Stromenger znajdują się liczne publikacje, które przyczyniają się do wzbogacenia wiedzy o zwierzętach i ich zachowaniach. Oto wybór jej ważniejszych książek:
- Chomiki syryjskie, 1971,
- Zwierzęta z rodowodem, Iskry, 1973,
- Dziwny Świat zwierząt, PWRiL, 1983,
- Przystosowani pożyją dłużej, Wydawnictwo Śląsk, 1985,
- Koty [seria: Zwierzęta w Twoim domu], Wydawnictwo Watra, Warszawa 1990,
- Być kotem: Fikcje i realia, 1996,
- Zwierzęta wciąż nieznane, Książka i Wiedza, 1999,
- Koty i kotki: Dyptyk o kotach. Poradnik, 2000,
- Słownik kotów świata, z Krzysztofem Schmidtem [seria: Słowniki], Prószyński i Ska. Warszawa 2001,
- W niewoli płci. Geneza i funkcje płciowości – historia naturalna zachowań seksualnych, 2003,
- Zwierzęta wciąż nieznane.
Ordery i odznaczenia
Zuanna Stromenger otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń za swoją działalność na rzecz społeczeństwa oraz kultury. Poniżej przedstawiamy listę tych zaszczytnych nagród:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 16 lipca 2009,
- Warszawski Krzyż Powstańczy, przyznany w 1982,
- Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, przyznany w 1980,
- Odznaka pamiątkowa „Akcji Burza”, przyznana w 1994,
- Odznaka Grunwaldzka,
- Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”,
- Odznaka „Za zasługi dla województwa warszawskiego”,
- Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Zwierząt,
- Odznaka „Zasłużony Popularyzator Wiedzy”.
Wszytkie te odznaczenia stanowią dowód na zaangażowanie Zuzanny Stromenger w rozwój kultury i społeczności lokalnej.
Przypisy
- Archiwum Historii Mówionej - Zuzanna Stromenger [online], www.1944.pl [dostęp 28.09.2023 r.] (pol.).
- Odnowienia Doktoratów Naukowych: Dr Zuzanna Stromenger [online], www.uni.lodz.pl [dostęp 28.09.2023 r.] (pol.).
- 62. rocznica utworzenia Uniwersytetu Łódzkiego [online], Serwis Samorządowy PAP [dostęp 28.09.2023 r.] (pol.).
- Prezydent odznaczył uczestników Powstania (2 sierpnia 2009) [dostęp 28.09.2023 r.]
- a b c d e f g Powstańcze Biogramy - Zuzanna Stromenger [online], www.1944.pl [dostęp 05.11.2019 r.] (ang.).
- M.P. z 2010 r. nr 9, poz. 78 „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.
- Nagrody „PROBLEMÓW" w roku 1987 otrzymują:, „Problemy”, nr 11 (496), RSW „Prasa-Książka Ruch", listopad 1987, s. 2, ISSN 0032-9487.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Bohdan Jałowiecki | Kazimierz Romaniuk (ekonomista) | Władysław Kopaliński | Michał Misiurewicz | Barbara Skarga | Janusz Kamocki | Wiesław Jan Chowaniec | Teresa Zarębska | Jerzy Szacki (socjolog) | Paweł Okołowski | Andrzej Grzegorczyk | Zygmunt Szymanowski (bakteriolog) | Krzysztof Pomian | Witold Kamieniecki | Włodzimierz Borodziej | Tomasz Knapik | Halina Golczowa | Juliusz Chrościcki | Stefan Tytus Dąbrowski | Małgorzata BorowskaOceń: Zuzanna Stromenger