Bogdan Celiński, znany również pod pseudonimem Wiktor, urodził się 2 września 1921 roku w Warszawie. Jego życie było przykładem odwagi oraz poświęcenia, co z pewnością zasługuje na szczegółowe omówienie.
Był on nie tylko polskim podporucznikiem, ale także aktywnym uczestnikiem ruchu oporu, w szczególności w ramach Szarych Szeregów. Jako członek 3. drużyny II plutonu „Alek” 2. kompanii „Rudy” batalionu Zośka, odegrał znaczącą rolę w historycznym powstaniu warszawskim.
Po latach służby, zakończył życie jako uznany inżynier mechanik, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii Polski.
Życiorys
Bogdan Celiński był synem Władysława oraz Władysławy z Pokorskich. W swojej edukacji przeszedł przez Prywatne Męskie Gimnazjum i Liceum Zrzeszenia Nauczycieli „Oświata”, a także przez Szkołę Wawelberga i Rotwanda.
Działalność konspiracyjna w czasie II wojny światowej
W latach 1941-1942, Bogdan stał się członkiem tajnej organizacji wojskowej, w strukturach której miał możliwość ukończenia szkolenia wojskowego. W czasie niemieckiej okupacji związał się zawodowo z zakładami Bruhn-Werke. W 1942 roku postanowił włączyć się do działalności konspiracyjnej i, wraz z kolegami z pracy, dołączył do Szarych Szeregów. Praktykował w Hufcu Południe, posiadając numer Sad 300. Jego wysiłki zaowocowały ukończeniem kursu Wielkiej Dywersji, co wzbogaciło jego umiejętności w obszarze działań wojennych.
20 sierpnia 1943 roku brał udział w operacji znanej jako Taśma, która miała miejsce w pobliżu miejscowości Sieczychy, gdzie był członkiem grupy atakującej strażnicę. Miał również okazję uczestniczyć w pracach w dwóch bazach leśnych, oznaczonych jako Par. I oraz Par. II. Zjechał też na II turnus Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty Agricola.
Udział w powstaniu warszawskim
W czasie powstania warszawskiego, Bogdan aktywnie zaangażował się w walki na Woli oraz na Czerniakowie. Uczestniczył m.in. w akcji wyzwolenia Gęsiówki. Niestety, podczas starć na Woli odniósł rany – dwukrotnie, zarówno w rękę, jak i w brzuch, po czym został przewieziony do szpitala Jana Bożego w Starym Mieście.
Pod koniec sierpnia, w dramatycznych okolicznościach, przemieszczając się kanałami, dotarł do Śródmieścia. Tam kontynuował walkę na Czerniakowie, gdzie znowu został ranny, tym razem w nogę. Wspólnie z Stanisławem Lechmirowiczem – Czartem, dotarł na statek Bajka, a następnie przez przęsła mostu Poniatowskiego przeszli na Pragę. Po tych dramatycznych wydarzeniach znalazł się w szpitalu w Michalinie, a później jeszcze w Otwocku. Po zakończeniu walk wrócił do Warszawy na początku 1945 roku, gdzie dołączył do akcji ekshumacyjnej poległych żołnierzy batalionu „Zośka”.
Losy powojenne
Po zakończeniu działań wojennych, Bogdan powrócił do edukacji, kształcąc się w szkole Wawelberga, w której zdobył tytuł inżyniera mechanika. Jednakże w styczniu 1949 roku został aresztowany przez UB i osadzony w wewnętrznym areszcie Ministerstwa. Następnie trafił do aresztu na Mokotowskiej, gdzie przebywał z Adamem Doboszyńskim oraz Zygmuntem Szendzielarzem-Łupaszką.
W październiku 1949 r. otrzymał wyrok 15 lat pozbawienia wolności, który odbywał w zakładach karnych we Wronkach i Sztumie, a także w Obozie Pracy nr 3. Na wolność wyszedł 5 maja 1956 roku. W tym samym roku podjął pracę w Biurze Konstrukcyjnym Przemysłu Motoryzacyjnego i ożenił się z Anną, córką pułkownika Adama Borkiewicza, która była jego koleżanką z batalionu „Zośka”. W latach 1957–1978 związany był z Biurem Projektów Miastoprojekt, a następnie, aż do przejścia na emeryturę w 1982 roku, pracował w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym.
Bogdan Celiński był również autorem Słownika biograficznego żołnierzy batalionu „Zośka”, który stworzył do książki autorstwa Anny Borkiewicz-Celińskiej, zatytułowanej Batalion Zośka. Angażował się społecznie jako przewodniczący Komisji Historycznej Środowiska byłych Żołnierzy Batalionu „Zośka” oraz w Komisji Historycznej Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W 1990 roku awansował na podporucznika. Zmarł, a jego miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera 5A-7-28).
Odznaczenia
Bogdan Celiński został odznaczony licznymi wyróżnieniami za swoje zasługi zawodowe oraz działalność na rzecz kraju. Oto niektóre z jego odznaczeń:
- Krzyż Walecznych, przyznany w 1944 roku,
- Srebrny Krzyż Zasługi, otrzymany w 1972 roku,
- Medal za Warszawę 1939–1945, przyznany w 1973 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski z 1980 roku,
- Srebrny Krzyż za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami, przyznany w 1993 roku,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, odznaczenie z 2012 roku, które przyznano za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność społeczną i kombatancką.
Przypisy
- Zmarł ppor. Bogdan Celiński „Wiktor” – harcerz, żołnierz Batalionu AK „Zośka” [online], www.nowastrategia.org.pl [dostęp 17.11.2017 r.]
- Bogdan Celiński. nekrologi.wyborcza.pl. [dostęp 05.02.2016 r.]
- Powstańcze biogramy. Anna Borkiewicz-Celińska ps. Iza. Muzeum Powstania Warszawskiego. [dostęp 17.04.2011 r.]
- Tadeusz Sumiński: Pamiętniki żołnierzy baonu "ZOŚKA". Warszawa: Nasza Księgarnia, 1957 r.
- Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze
- M.P. z 2013 r. poz. 111
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Michał Prozwicki | Wacław Vorbrodt-Brotowski | Władysław Horyd | Edward Gasik | Ryszard Jamontt-Krzywicki | Eugeniusz Galicki | Henryk Jankowski (generał) | Leon Berski | Wacław Klinke | Zygmunt Holewiński | Kajetan Stuart | Jan Kosek | Andrzej Jeziorski | Władysław Ludwig | Jerzy Żurawski | Witold Buchowski | Antoni Głowacki | Bronisław Mansperl | Bronisław Maksymilian Majewski | Zbigniew RadłowskiOceń: Bogdan Celiński