Kajetan Stuart


Kajetan Antoni Stuart był postacią o ważnym znaczeniu w historii Polski. Urodził się 17 stycznia 1774 roku w Warszawie, a swoją działalność militarną oraz społeczną związał nierozerwalnie z dziejami Wojska Polskiego.

Jako generał brygady, w okresie swojego życia przyczynił się do wielu wydarzeń, które ukształtowały jakże burzliwe losy ówczesnego kraju. Zmarł 15 listopada 1824 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie zapis w pamięci narodowej.

Życiorys

Kajetan Stuart przyszedł na świat 17 stycznia 1774 roku w Warszawie, w rodzinie o imieniu Jan. Jego kariery wojskowej można przypisać służbę w Legionach Polskich, gdzie jego zaangażowanie stało się widoczne jesienią 1798 roku, kiedy to dołączył do tworzącego się batalionu artylerii pod dowództwem gen. Józefa Wielhorskiego, zajmując stanowisko adiutanta.

W ramach tego batalionu brał udział w kampanii włoskiej, gdzie wykazał się odwagą walcząc m.in. w bitwie nad Trebbią, gdzie odniósł rany. Jego umiejętności leadershipowe ujawniły się w 1809 roku, kiedy kierował obroną Częstochowy. Po tragicznym zgonie płk. Cypriana Godebskiego w bitwie pod Raszynem, Kajetan przejął dowództwo nad 8 pułkiem piechoty.

W późniejszym okresie, podczas wyprawy rosyjskiej Napoleona, pełnił rolę dowódcy 8 Pułku Piechoty w randze pułkownika. Jego odwaga w tej kampanii została podkreślona podczas bitwy pod Smoleńskiem, gdzie ponownie odniósł rany.

W Wojsku Polskim Królestwa Kongresowego wykonywał obowiązki na stanowisku płatnika generalnego. W historii jego kariery ważnym momentem był 14 (26) czerwca 1816 roku, kiedy to car Rosji oraz król Polski awansowali go na generała brygady w administracji.

Ostatecznie, Kajetan Stuart zmarł 15 listopada 1824 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie trwały ślad w historii armii polskiej.

Ordery i odznaczenia

Kajetan Stuart został uhonorowany wieloma znaczącymi odznaczeniami, które świadczą o jego zasługach i oddaniu. Oto lista przyznanych mu orderów i odznaczeń:

  • order św. Stanisława II kl.,
  • krzyż kawalerski Orderu Wojskowego Polskiego,
  • krzyż kawalerski Orderu Legii Honorowej,
  • order św. Anny z mieczami i brylantami II kl.

Literatura dodatkowa

W zakresie dodatkowej literatury można sięgnąć do: Polskiego Słownika Biograficznego, t. zeszyt 184 (tom 45/1), z 2007 roku, strony 96–99, ISBN 978-83-88909-54-2.

Interesującym źródłem jest także Wacław Gąsiorowski w opracowaniu na temat „Kajetan Stuart”.


Oceń: Kajetan Stuart

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:23