Andrzej Piotr Wierzbicki


Andrzej Piotr Wierzbicki to uznany polski automatyk, który urodził się 29 czerwca 1937 roku w Warszawie. Specjalizuje się w metodach wspomagania decyzji, które są kluczowe w dziedzinie automatyki.

Jego prace i badania w tej dziedzinie przyczyniły się do znacznego rozwoju technologii oraz poprawy efektywności procesów decyzyjnych w różnych sektorach przemysłowych.

Życiorys

Andrzej Piotr Wierzbicki jest wybitnym specjalistą w dziedzinie automatyki i łączności. Ukończył studia magisterskie z zakresu inżynierii łączności, specjalizując się w automatyce, na Politechnice Warszawskiej w 1960 roku. W latach 1959–1961 rozpoczął swoją karierę zawodową w Instytucie Elektrotechniki.

Od 1961 roku aż do 2004 roku pracował na Politechnice Warszawskiej, gdzie był związany z Katedrą Automatyki, która obecnie funkcjonuje jako Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej. W ciągu swojej kariery zdobył stopień doktora w 1964 roku oraz doktora habilitowanego w 1968 roku, co potwierdza jego wyspecjalizowane kompetencje w tej dziedzinie. Tytuł profesora uzyskał w 1976 roku, natomiast w 1992 roku został profesorem zwyczajnym.

W okresie od 1996 do 2018 roku był związany z Instytutem Łączności, a w latach 1996–2004 pełnił ważną funkcję dyrektora naczelnego tego instytutu. Jego osiągnięcia naukowe są imponujące, bowiem opublikował ponad 12 książek i cztery monografie o charakterze podręczników oraz był redaktorem naukowym sześciu dzieł. W jego dorobku znajduje się także ponad 150 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz 120 referatów wygłoszonych na konferencjach naukowych.

Status eksperta oraz innowatora potwierdzają także jego patenty — Andrzej Wierzbicki posiada trzy wdrożone i używane patenty. Był promotorem ponad dwudziestu doktorów, wśród których kilku, jak A. Dontchev, I. Lasiecka i A. Lewandowski, zdobyło tytuły profesorów na międzynarodowych uczelniach. Jego podopieczni zdobyli też cztery habilitacje, przy czym trzech z nich uzyskało tytuł profesora, dzięki czemu znacząco przyczynili się do rozwoju nauki związanej z automatyką i łącznością.

Współpraca z międzynarodowym środowiskiem naukowym przyniosła wiele korzyści. Wyróżnia się w pracy badawczej koncepcja oryginalnego podejścia do teorii oraz metodologii optymalizacji wektorowej, która nazywana jest metodą punktu odniesienia. Daje ona użytkownikom systemu wsparcie w podejmowaniu decyzji, umożliwiając im samodzielne dokonywanie wyborów w zakresie projektowania.

Warto również zaznaczyć, że jego badania przenikają w różne dziedziny, w tym teorię negocjacji oraz intuicji. Autorstwo racjonalnej teorii intuicji przyniosło mu uznanie międzynarodowe, a jego prace dotyczące cywilizacji i społeczeństwa informacyjnego wpłynęły na rozwój tych koncepcji w Europie. W latach 2000–2003 był członkiem ISTAG, grupy doradczej Komisji Europejskiej.

W Politechnice Warszawskiej pełnił również szereg ważnych ról, takich jak zastępca dyrektora Instytutu Automatyki oraz prodziekan i dziekan Wydziału Elektroniki. Jego kariera akademicka obfituje w internacjonalizację — w latach 1960–1961 studiował na Politechnice Darmstadt, a później na renomowanych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, jak Minnesota oraz Brown. Jego międzynarodowe doświadczenie obejmuje także zatrudnienie w Międzynarodowym Instytucie Stosowanej Analizy Systemowej w Austrii i jako profesor wizytujący na Uniwersytecie w Kioto w Japonii.

Oprócz pracy akademickiej, Andrzej Wierzbicki brał udział w licznych komisjach i radach naukowych, gdzie pełnił funkcje przewodniczącego i członka, przyczyniając się do rozwoju badań w Polsce oraz w międzynarodowej wspólnocie. Otrzymał także nagrodę imienia Prof. Hofmokla za wkład w rozwój sieci komputerowych oraz społeczeństwa informacyjnego.

Jego osiągnięcia zostały docenione w postaci nagród i wyróżnień, w tym nagrody za najlepszy referat na Hawai International Conference on Systems Sciences w 2005 roku oraz udziału w audytach prac międzynarodowych na Aalto University w Helsinkach.

Międzynarodowe odznaczenia i wyróżnienia

W ciągu swojej kariery Andrzej Piotr Wierzbicki zdobył liczne międzynarodowe odznaczenia oraz wyróżnienia, które potwierdzają jego wkład w dziedzinę nauki i technologii.

  • W 1991 roku otrzymał Georg Cantor Award przyznawane przez Międzynarodowe Towarzystwo MCDM (Multiple Criteria Decision Making),
  • W latach 2000-2002 był członkiem ISTAG (Information Society Technology Advisory Group) wskazanym przez Komisję Europejską, z siedzibą w Brukseli, Belgia,
  • W 2003 roku został odznaczony krzyżem oficerskim belgijskiego orderu wynalazczości (LE MERITE DE L’INVENTION, Croix d’Officier, No. 1819) w Brukseli, Belgia,
  • W 2005 roku nagrodzony Best Paper Award podczas 38. Międzynarodowej Konferencji Naukowej na Hawajach w Kulualoa,
  • W 2006 roku otrzymał nagrodę im. T. Hofmokla za popularyzację idei społeczeństwa informacyjnego w Warszawie.

Wybrane publikacje

Andrzej P. Wierzbicki to uznany badacz, którego publikacje obejmują szeroki zakres tematów związanych z modelowaniem, podejmowaniem decyzji oraz kreatywnością.

  • Andrzej P. Wierzbicki Modele i wrażliwość układów sterowania, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1977,
  • Andrzej P. Wierzbicki: On the Role of Intuition in Decision Making and Some Ways of Multicriteria Aid of Intuition, Journal of Multi-Criteria Decision Analysis, Vol. 6, s. 65–78, 1997,
  • Andrzej P. Wierzbicki, M. Makowski, J. Wessels: Model-based Decision Support Methodology with Environmental Applications, Dordrecht: wyd. Kluwer 2000,
  • Andrzej P. Wierzbicki, Y. Nakamori: Creative Space: Models of Creative Processes for the Knowledge Berlin-Heidelberg: wyd. Springer 2006,
  • Andrzej P. Wierzbicki, Y. Nakamori: Creative Environments: Supporting Creativity for the Knowledge Civilization Age Berlin-Heidelberg: wyd. Springer 2007,
  • Andrzej P. Wierzbicki: Techne_n: Elementy niedawnej historii technik informacyjnych i wnioski naukoznawcze Warszawa: Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN 2011 (wersja angielska wydana w 2015, Springer Verlag, Berlin),
  • Andrzej P. Wierzbicki: Przyszłość pracy w społeczeństwie informacyjnym Warszawa: Komitet Prognoz „Polska 2000 Plus” PAN 2015 (wersja angielska wydana w 2017, Springer Verlag, Berlin).

Przypisy

  1. International Society on MCDM: The Georg Cantor Award. [dostęp 23.01.2020 r.]
  2. Dyrektorzy Instytutu Łączności - galeria. [dostęp 12.01.2020 r.]
  3. ResearchGate - Andrzej P. Wierzbicki. [dostęp 12.01.2020 r.]
  4. Andrzej Piotr Wierzbicki - sylwetka. [dostęp 12.01.2020 r.]
  5. Politechnika Warszawska - Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych - Historia. [dostęp 12.01.2020 r.]
  6. Krzysztof Pikoń, Agnieszka Sokołowska Złota Księga Nauk Technicznych, wyd. Helion, Gliwice 2003 r., s. 452.

Oceń: Andrzej Piotr Wierzbicki

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:21