Zygmunt Jan Skrobański


Zygmunt Jan Skrobański, znany również pod pseudonimem „Blikle”, to postać, która pozostawiła trwały ślad w historii architektury. Urodził się 16 maja 1916 roku w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją artystyczną drogę, jednak jego życie i kariera w dużej mierze rozwinęły się po okresie II wojny światowej.

Po wojnie, Skrobański przeniósł się do Anglii, gdzie kontynuował swoją pracę jako architekt. Zmarł 26 stycznia 1968 roku w Londynie, pozostawiając po sobie dorobek, który świadczy o jego talencie i pasji do architektury.

Życiorys

Zygmunt Jan Skrobański był osobą o bogatym dziedzictwie rodzinnym, będąc prawnukiem kompozytora Stanisława Moniuszki. Ukończył Gimnazjum im. Tadeusza Reytana w Warszawie w 1934 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W czasie wojny był aktywnym żołnierzem Armii Krajowej; od marca 1944 roku służył w Oddziale II Komendy Głównej AK. Brał udział w walkach podczas powstania warszawskiego, w szczególności na Woli oraz Starym Mieście, gdzie walczył w szeregach Zgrupowania „Radosław”. Po zakończeniu powstania znalazł się w obozach jenieckich, aż do swojego uwolnienia, które miało miejsce 28 kwietnia 1945 roku w Murnau.

W roku 1946 Zygmunt przybył do Anglii, gdzie kontynuował studia architektoniczne w Polskiej Szkole Architektury przy Uniwersytecie Liverpoolskim. Jako wykładowca tej instytucji, kontynuował nauczanie także po jej przeniesieniu do Londynu i integracji z Polish University College. Po roku 1952 jego edukacyjna droga prowadziła przez Kingston School of Art w południowym Londynie.

W swojej karierze akademickiej ilustrował skrypt Zbigniewa Dmochowskiego zatytułowany Historia architektury polskiej (1948). Został również odznaczony prestiżowymi nagrodami, takimi jak Krzyż Walecznych oraz Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

W życiu osobistym, związał się z Krystyną Woyzbunówną, z którą miał troje dzieci – córkę oraz dwóch synów. Jego życie zakończyło się nagle w Londynie, a jego ostatnim miejscem spoczynku stał się North Sheen.

Przypisy

  1. Wojciech Rylski: Absolwenci Reytana 1934. wne.uw.edu.pl. [dostęp 01.08.2023 r.]
  2. Historia Reytana. Biblioteka, s. 4. wne.uw.edu.pl. [dostęp 01.08.2023 r.]
  3. a b Powstańcze Biogramy – Zygmunt Skrobański [online], www.1944.pl [dostęp 08.06.2020 r.]

Oceń: Zygmunt Jan Skrobański

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:25