Wawrzyszew (Warszawa)


Wawrzyszew to interesujące osiedle, które funkcjonuje jako część obszaru MSI i leży w dzielnicy Bielany w Warszawie.

Osiedle to odznacza się unikalnym charakterem oraz różnorodnością zabudowy, co przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Położenie

Wawrzyszew, zgodnie z informacjami pochodzącymi z MSI, znajduje się w konkretnym obszarze, który wyznaczają następujące ulice:

  • ulica Kasprowicza od północy,
  • aleja Reymonta oraz ulica Oczapowskiego od wschodniej strony,
  • ulica Wólczyńska z cmentarzem Wawrzyszewskim bezpośrednio po drugiej stronie ulicy od południa,
  • ulica Nocznickiego od strony zachodniej.

Obszar wyznaczony przez MSI obejmuje jedynie teren Starego Wawrzyszewa oraz cmentarz Wawrzyszewski. Natomiast Nowy Wawrzyszew znajduje się poza tym rejonem, w granicach Chomiczówki. Należy zauważyć, że osiedle Wawrzyszew kończy się wcześniej niż wskazany rejon, ponieważ jego koniec znajduje się na ulicy Sokratesa.

Historia

Historia Wawrzyszewa w Warszawie sięga aż do XIV wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiają się wzmianki dotyczące osady szlacheckiej Wawrzeńszewo. W 1408 roku osada znalazła się pod jurysdykcją wójta Starej Warszawy, nadaną przez księcia Janusza Starszego. 00 sierpnia 1542 roku nastąpiło erygowanie parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, a budowa kościoła, z którego pozostałością jest dzisiejsze prezbiterium, została zakończona w 1548 roku. Korpus nawowy dobudowano w XVIII wieku, a dzwonnicę oraz plebanię ukończono w 1826 roku. Fundatorem był nadworny lekarz króla Zygmunt August, Baltazar Smosarski.

W XVI wieku Wawrzyszewo stanowiło wieś szlachecką, która w drugiej połowie tego stulecia leżała w powiecie warszawskim, w ziemi warszawskiej w obrębie województwa mazowieckiego. Z kolei w roku 1777 Wawrzyszew przeszedł pod zarząd warszawskich benedyktynek, licząc wówczas około 20 domów. Niestety, wieś została spustoszona w 1794 roku w wyniku insurekcji kościuszkowskiej.

W 1819 roku wieś została przejęta przez Instytut Agronomiczny z Marymontu, co doprowadziło do istotnych prac melioracyjnych. Tak powstały tzw. Stawy Brustmana oraz znana w owym czasie hodowla owiec. Rok później, w 1820, istniał tutaj dwór otoczony kanałem z trzech stron, a od północy staw, zlokalizowany w miejscu, gdzie obecnie znajduje się wyjazd z ul. Aspekt, pomiędzy kościołem a ulicą Wolumen.

W 1830 roku założono Cmentarz Wawrzyszewski, co zdecydowanie wpłynęło na rozwój społeczności lokalnej. Pod koniec XIX wieku miejsce to znalazło się w rękach carskiego generała A. Patkulowa. Następne dramatyczne wydarzenia miały miejsce w 1944 roku, kiedy to, w trzeci dzień powstania warszawskiego, Niemcy przeprowadzili pacyfikację Wawrzyszewa, w wyniku czego zginęło ponad 30 mieszkańców, a pozostali zostali wysiedleni.

W 1951 roku Wawrzyszew został włączony do Warszawy, stając się częścią dzielnicy Żoliborz. W latach 70. XX wieku rozpoczęła się budowa osiedla mieszkaniowego Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, której projekt stworzył Ryszard Tomicki. Niestety, prowadziło to niemal całkowitego zniszczenia starych ulic. W 1994 roku Wawrzyszew stał się częścią gminy Bielany, a dwa lata później, w 1996 roku, konsekrowano nowy kościół pod wezwaniem Maryi Matki Zawierzenia. Ostatecznie w 2002 roku osada została włączona do dzielnicy Bielany.

Ważniejsze obiekty

W okolicy Wawrzyszewa znajdują się istotne miejsca, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Jednym z kluczowych obiektów jest Parafia pw. św. Marii Magdaleny, która stanowi ważny punkt duchowy dla lokalnej społeczności.

Warto również odwiedzić Cmentarz Wawrzyszewski, który z bogatą historią i malowniczymi alejkami, staje się miejscem refleksji oraz pamięci o tych, którzy odeszli.

Kolejnym istotnym punktem jest Bazar Wolumen, gdzie można znaleźć szeroką gamę lokalnych produktów oraz delektować się atmosferą handlu na świeżym powietrzu.

Nie można też pominąć Stacji metra Wawrzyszew, która jest ważnym węzłem komunikacyjnym, zapewniającym szybki dostęp do innych części Warszawy.

Przypisy

  1. Obszary MSI. Dzielnica Bielany. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 23.02.2020 r.]
  2. Corona Regni Poloniae. Mapa w skali 1:250 000, Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk i Pracownia Geoinformacji Historycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
  3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5.05.1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199).

Oceń: Wawrzyszew (Warszawa)

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:16