Nowy Służewiec


Nowy Służewiec, znany również jako Służewiec Nowy, to historyczne osiedle, które niegdyś funkcjonowało jako wieś. Obecnie jest częścią dzielnicy Włochy w Warszawie, położoną w wschodniej części tej obszerniejszej lokalizacji.

Osiedle usytuowane jest na północ od lotniska Chopina w Warszawie, co sprawia, że jest to miejsce o dużym znaczeniu komunikacyjnym. Jego strategiczna lokalizacja zapewnia łatwy dostęp do komunikacji lotniczej i stwarza możliwości rozwoju dla mieszkańców i inwestorów.

W obrębie Nowego Służewca można odnaleźć również fort Zbarż, który stanowi ważny element historii Warszawy. Z tego miejsca rozciągają się interesujące widoki, a sama fortyfikacja przypomina o burzliwej przeszłości regionu.

Historia

Historia parceli Służewiec Nowy jest fascynującym przykładem zmian administracyjnych, które miały miejsce w Polsce w XX wieku. W okresie międzywojennym, teren ten był częścią gminy Wilanów, położonej w powiecie warszawskim.

Na mocy decyzji z 20 października 1933 roku została utworzona gromada Służewiec Nowy, która obejmowała wyłącznie tę parcelę, wpisując się w strukturę gminy Wilanów.

W czasie II wojny światowej, w okresie działalności Generalnego Gubernatorstwa, nastąpiły dalsze zmiany administracyjne. Teren Służewca Nowego został włączony do gminy Okęcie w dystrykcie warszawskim, co miało ogromny wpływ na życie lokalnych mieszkańców.

W 1943 roku gromada Służewiec Nowy liczyła już 136 mieszkańców, co pokazuje, że teren ten był już zamieszkany i rozwijał się mimo trudnych warunków wojennych.

15 maja 1951 roku, w wyniku likwidacji gminy Okęcie, Służewiec Nowy został oficjalnie włączony do Warszawy, co oznaczało nowy etap w jego historii i dalszy rozwój obszaru w ramach stolicy.

Przypisy

  1. TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). GUS. [dostęp 09.01.2021 r.]
  2. jako część gminy Okęcie (Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199)
  3. Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199
  4. Gemeinde- und Dorfverzeichnis für das Generalgouvernement (1943)
  5. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej opracowany na podstawie wyników Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności z dn. 30.09.1921 r. i innych źródeł urzędowych. T. 1 : m.st. Warszawa i Województwo warszawskie (s. 192)
  6. Warszawski Dziennik Wojewódzki: dla obszaru Województwa Warszawskiego. 1933, nr 14, poz. 136

Oceń: Nowy Służewiec

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:6