Ulica Leszno w Warszawie


W stolicy Polski, Warszawie, jedna z ulic, która zasługuje na szczególną uwagę, to Ulica Leszno. Znajduje się ona w atrakcyjnej dzielnicy Wola, która jest znana z bogatej historii oraz dynamicznego rozwoju.

Ulica Leszno jest nie tylko zwykłą arterią komunikacyjną, ale także jednym z miejsc, które odzwierciedla zmiany zachodzące w mieście na przestrzeni lat.

Historia

Ulica Leszno ma swoje korzenie sięgające dawnych czasów, kiedy to prowadziła trakt z Warszawy do Błonia. Nazwa tej ulicy wywodzi się od jurydyki Leszno, która została założona 8 stycznia 1648 roku przez podskarbiego wielkiego koronnego, Bogusława Leszczyńskiego oraz jego stryja, kanclerza wielkiego koronnego, Jana Leszczyńskiego. Termin „jurydyka” oznacza jednostkę administracyjną, a jej nazwa upamiętnia założycieli. Na Lesznie zaczęła osiedlać się głównie ludność ewangelicka, która przybyła z miejscowości Leszno.

Warto zaznaczyć, że od 1897 roku pod numerem 58 mieściła się centrala warszawskiego pogotowia ratunkowego, co świadczy o znaczeniu tego miejsca w lokalnej społeczności.

Podczas II wojny światowej, niektóre zmiany były istotne dla historii ulicy. Nazwa Leszno została zmieniona na Gerichtstraße, co miało związek ze znajdującym się pod numerem 53/55 budynkiem Sądów. W listopadzie 1940 roku, ulica znalazła się w obrębie getta warszawskiego aż do ulicy Żelaznej.

Po zakończeniu wojny, wschodnia i środkowa część ulicy Leszno została włączona w skład Trasy W-Z, a nadano jej nazwę alei Świerczewskiego, obecnie znanej jako aleja „Solidarności”. Tylko zachodni odcinek ulicy, od alei „Solidarności” do ul. Młynarskiej, zachował swoją historyczną nazwę.

W dalszym ciągu historia ulicy ukazuje rozwój urbanistyczny Warszawy. W latach 60. XX wieku, Leszno przeszła znaczące zmiany w postaci modernizacji, stając się ulicą dwujezdniową. Nową jezdnię zbudowano po północnej stronie od ulicy Okopowej do Karolkowej, natomiast na dalszym odcinku – po stronie południowej.

Osobny artykuł poświęcony tym wydarzeniom można znaleźć pod linkiem: Aleja „Solidarności” w Warszawie.

Przypisy

  1. Kwiryna Handke: Dzieje Warszawy nazwami pisane. Warszawa: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, 2011 r., s. 160. ISBN 978-83-62189-08-3.
  2. Jacek Sawicki: Kształty warszawskich ulic a kartografia [w:] Wnętrze warszawskiej ulicy. Warszawa: Biblioteka Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, 2002 r., s. 213. ISBN 83-88372-19-X.
  3. Stefan Kieniewicz: Warszawa w latach 1795–1914. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1976 r., s. 223.
  4. Andrzej Kersten: Warszawa kazimierzowska 1648–1668. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1971 r., s. 36.

Oceń: Ulica Leszno w Warszawie

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:14