Ulica Kołowa w Warszawie


Ulica Kołowa, zlokalizowana w Warszawie, to istotna arteria obszaru zwanego Targówkiem Mieszkaniowym. Ta ulica ma swój początek w rejonie gdzie krzyżują się ulice św. Wincentego oraz Obwodowa, a kończy się przy ulicy Prałatowskiej.

Warto dodać, że na końcu ulicy Kołowej znajduje się niezwykle urokliwy park im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha”, który stanowi idealne miejsce do odpoczynku i relaksu dla mieszkańców oraz odwiedzających tę część stolicy.

Historia

Pierwotnie ulica Kołowa była jedynie prostą drogą gruntową, która przylegała do dawnej kolonii Jasiówka. Prowadziła ona od współczesnej ulicy św. Wincentego aż do Drogi Lampego (ul. Pratulińska). Przed wybuchem I wojny światowej obszar w rejonie, gdzie obecnie znajduje się park, zajmowały podmokłe łąki oraz pastwiska. Częściowe zagospodarowanie tych terenów, w szczególności ich urządzanie w formie prywatnego parku, rozpoczął jeden z kolonistów – Karol Lampe, wprowadzając do przestrzeni wesołe miasteczko oraz estradę (Ogród/Ogrody Lampego).

Na mapie Warszawy nowa nazwa ulicy Kołowej pojawia się po raz pierwszy w 1919 roku. W 1930 roku na ulicy znajdowało się 7 posesji, a do 1939 roku ich liczba wzrosła do 29. W okolicach roku 1932, w miejscu skrzyżowania ulic Kołowej i Pratulińskiej, urządzono plac Horodelski, który miał pełnić rolę centralnego punktu całej dzielnicy. Parcelacja oraz intensywna zabudowa ulicy miały szczególnie intensywny przebieg po wprowadzeniu pierwszej linii tramwajowej w kierunku cmentarza Bródnowskiego w 1933 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej przystąpiono do zagospodarowania arterii od strony placu Horodelskiego. W 1952 roku stworzono Dzielnicowy Klub Sportowy „Targówek”, który w 1965 roku przeszedł rozbudowę, wzbogacając się o boisko oraz salę sportową. W latach 1953−1956 wzniesiono Dom Kultury Targówek, a budowa tego obiektu stała się jednym z wątków w filmie dokumentalnym Kazimierza Karabasza „Gdzie diabeł mówi dobranoc”. W 1975 roku w budynku zajął miejsce Teatr na Targówku (od 1987 roku Teatr Rampa).

W latach 1961–1963 na terenach położonych pomiędzy ulicami Kołową, Pratulińską, Handlową oraz Tadeusza Korzona powstał park, który od 1996 roku systematycznie rozwijano i modernizowano w latach 2001-2002. W 1977 roku ulica Kołowa została przecięta przez dzielnicową obwodnicę. W tym samym czasie naprzeciwko teatru oraz klubu sportowego wzniesiono nowe bloki mieszkalne. Powojenne przekształcenia Targówka zlikwidowały sporą część przedwojennej zabudowy ulicy, ale na szczęście zachowano fragmenty przedwojennego ciągu domów i kamieniczek na odcinku pomiędzy ulicami Handlową a św. Wincentego (strona parzysta).

Przypisy

  1. TomaszT. Urzykowski TomaszT., Spacerownik. Nowa Praga i Targówek, „Gazeta Wyborcza”, 21.06.2007 r., s. 10,12
  2. JerzyJ. Kasprzycki JerzyJ., Korzenie miasta. Tom 3 Praga, Warszawa: wyd. Veda, 1998 r., s. 81-82
  3. MariaM. Nawrocka MariaM., W szkole i na Targówku. Dzieje Szkoły Podstawowej nr 114 im. Jędrzeja Cierniaka, Warszawa 1998 r., s. 5-6
  4. Encyklopedia Warszawy, Warszawa: wyd. PWN, 1994 r., s. 866
  5. Księga adresowo-gospodarcza miasta stołecznego Warszawy. Cz. 3e. Spis właścicieli domów w mieście stołecznym Warszawie, Warszawa 1939 r., s. 64
  6. a b Książka Informacyjno-Adresowa Cała Warszawa, Warszawa 1930 r., Dział VI s. 40
  7. Plan Warszawy, wyd. 4, Warszawa: Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, 1977 r. Brak numerów stron w książce
  8. Plan Wielkiej Warszawy z wymienieniem wszystkich ulic miasta, Wydawnictwo HAWU, 1932 r. Brak numerów stron w książce
  9. Plan Stołecznego miasta Warszawy, Warszawa: Nakład Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, 1919 r. Brak numerów stron w książce
  10. Plan miasta Warszawy, Warszawa: Nakład Towarzystwa Doraźnej Pomocy Lekarskiej, 1913 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Ulica Kołowa w Warszawie

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:12