Ulica Kazimierza Jeżewskiego to interesująca ulica zlokalizowana w sercu warszawskiej dzielnicy Ursynów. Tworzy ona część bogatego krajobrazu urbanistycznego tego obszaru, który charakteryzuje się zarówno zabudową mieszkalną, jak i terenami zielonymi.
Warto zwrócić uwagę na jej architekturę oraz sąsiadujące z nią miejsca, które przyciągają mieszkańców oraz turystów. Ulica ta nie tylko spełnia funkcje komunikacyjne, ale również jest świadkiem historii i codziennego życia lokalnej społeczności.
Opis
Ulica Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie ma charakterystyczny przebieg, biegnąc odul. Jana Rosoła na wschodzie, aż do al. Komisji Edukacji Narodowej na zachodzie. W trakcie swojego biegu przecina dwie istotne ulice: ul. Stefana Dembego oraz ul. Melchiora Wańkowicza. Jest to także linia graniczna pomiędzy dwoma znanymi obszarami Miejskiego Systemu Informacji, którymi są Natolin oraz Kabaty.
Nazwę tej ulicy nadano w 1977 roku, a jej patronem jest Kazimierz Jeżewski, znany pedagog i działacz w dziedzinie oświaty, który zasłynął z inicjatywy tworzenia Gniazd Sierocych, będących pierwowzorami współczesnych rodzinnych domów dziecka. Tablica informacyjna upamiętniająca jego działalność znajduje się przy bramie bloku Dembego 30.
Wzdłuż ulicy ulokowana jest tzw. aleja Kasztanowa, przylegająca do ścieżki rowerowej oraz chodnika dla pieszych. Co ciekawe, sama ulica ma charakter dwukierunkowy, co zostało ustalone na podstawie głosowania mieszkańców w 2016 roku.
Na północno-wschodniej stronie ulicy znajduje się gospodarstwo rolno-ogrodnicze z historycznym dworem oraz korty tenisowe. Obszar ten został wzbogacony o historyczny krzyż powstania styczniowego, który datuje się na rok 1864. Na północno-zachodniej stronie ulicy znajduje się park Przy Bażantarni, który kończy się przy al. KEN, gdzie można znaleźć pomnik pielgrzymki rycerza Andrzeja Ciołka do Santiago de Compostela.
Południowa strona ulicy to obszar, który zabudowany jest blokami mieszkalnymi o wysokości od 4 do 6 pięter. Najstarsze budynki znajdują się w kwartale z ul. Rosoła oraz Dembego, a ich budowa miała miejsce w latach 80. i 90. XX wieku, przynależąc do Osiedla Kabaty.
Ważniejsze obiekty
W obszarze ulicy Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie znajduje się kilka istotnych obiektów, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów odwiedzających stolicę.
- Park Przy Bażantarni,
- krzyż z 1864 roku upamiętniający powstanie styczniowe,
- krzyż z 1909 roku z inskrypcją „Bogu na chwałę – 1909 – AFK”, wzniesiony przez Antoniego i Florentynę Karniewskich (AFK) jako podziękowanie za uniknięcie przez ich syna, Karola Juliana, zsyłki na Sybir, po powrocie z podróży z żoną Cecylią,
- pomnik pielgrzymki właściciela Kabat, rycerza Andrzeja Ciołka, do Santiago de Compostela w 1404 roku.
Przypisy
- Zabytkowy dworek modrzewiowy zostanie uratowany. "To gwiazda rodziny" [online], www.haloursynow.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
- Niesamowita historia w sercu Ursynowa. Dwa wieki Alei Kasztanowej [online], www.haloursynow.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
- Rewolucja na Jeżewskiego. Kit czy hit? [online], www.haloursynow.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
- Najlepsze kasztany są na Alei Kasztanowej [online], www.passa.waw.pl [dostęp 21.02.2022 r.]
- Jeżewskiego Kazimierza [online], ursynow.um.warszawa.pl [dostęp 21.01.2022 r.]
- Moduły o patronach ulic [online], Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie [dostęp 21.01.2022 r.]
- Trasy ścieżek rowerowych [online], Życie Warszawy [dostęp 21.01.2022 r.]
- Mieszkańcy zdecydowali. Na Jeżewskiego zniknie ok. 100 miejsc parkingowych! [online], www.haloursynow.pl [dostęp 21.01.2022 r.]
- a b JacekJ. Latoszek, Kabaty. Tajemnice Alei Kasztanowej i dworku Karniewskich – "Kto nie zna historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie…" [online] [dostęp 23.01.2022 r.]
- Historia [online], www.smb-osiedlekabaty.pl [dostęp 23.01.2022 r.]
- Unknown, Mazowieckie kapliczki, krzyże i figury świętych: Warszawa: krzyż z 1909 r. przy ul. Rosoła u wylotu Alei Kasztanowej [online], Mazowieckie kapliczki, krzyże i figury świętych, 17.02.2014 r. [dostęp 21.02.2022 r.]
- MaciejM. Mazur, Kasztanowa przed ćwierćwieczem [online], ursynow.org.pl, 01.03.2020 r. [dostęp 21.02.2022 r.]
- Zarząd Dróg Miejskich wZ.D.M. Warszawie, Obszary MSI. Dzielnica Ursynów [online] [dostęp 23.01.2022 r.]
- Uchwała nr 32 Rady Narodowej Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 5.12.1977 r., w sprawie nadania nazw ulicom, "Dziennik Urzędowy Rady Narodowej m.st. Warszawy, 31.01.1978 r., nr 1, poz. 1, s. 1.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Kobielska w Warszawie | Ulica Kozia w Warszawie | Ulica ks. Piotra Skargi w Warszawie | Ulica Letnia w Warszawie | Ulica Ludwika Zamenhofa w Warszawie | Ulica Mała w Warszawie | Ulica Mińska w Warszawie | Ulica Mlądzka w Warszawie | Ulica Wiatraczna w Warszawie | Ulica Nowogrodzka w Warszawie | Ulica Karolkowa w Warszawie | Ulica Kamienne Schodki w Warszawie | Ulica Kaliska w Warszawie | Ulica Juliana Bartoszewicza w Warszawie | Ulica Józefa Sowińskiego w Warszawie | Ulica Józefa Mianowskiego w Warszawie | Ulica Jasna w Warszawie | Ulica Janusza Meissnera w Warszawie | Plac Defilad w Warszawie | Plac Bankowy w WarszawieOceń: Ulica Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie