Ulica Kamienne Schodki w Warszawie


Ulica Kamienne Schodki to niezwykle interesujący fragment stolicy, mieszczący się w sercu Warszawy. Znajduje się on w Starym Mieście, które jest nie tylko symbolem bogatej historii, ale także miejscem licznych atrakcji turystycznych. Warto zwrócić uwagę na okoliczną dzielnicę Śródmieście, która oferuje wiele możliwości do zwiedzania i odkrywania kultury stolicy.

Ulica ta, z charakterystycznymi schodkami, zachwyca swoim urokiem oraz architekturą, co czyni ją idealnym miejscem na spacery. Jest to miejsce, gdzie historia i nowoczesność harmonijnie współistnieją, co dodatkowo podnosi wartość turystyczną tej lokalizacji.

Historia

„Wyłożona kamiennymi stopniami uliczka łączy ul. Krzywe Koło z ul. Brzozową (górny, starszy odcinek), a następnie z ul. Bugaj (dolny odcinek, który powstał w XVIII wieku). Ta malownicza ścieżka prowadzi z wyżej położonej części Starego Miasta do niżej leżących terenów nad Wisłą. Pierwsza wzmianka dotycząca tej ulicy pojawiła się w dokumentach z 1527 roku. Kamienne Schodki dawniej prowadziły do Furty Białej, znajdującej się w murach obronnych miasta, a następnie w kierunku Wisły. Ulica ta była wykorzystywana w przeszłości do transportu wody z rzeki.

W XVII wieku ulica była znana jako Na Schodkach, a w XVIII wieku poprostu jako Schodki, natomiast od końca XVIII wieku zyskała nazwę Kamienne Schodki, co miało na celu podkreślenie przejścia z drewnianych stopni na kamienne. Ulica ta posiadała również inne nazwy, takie jak Przechodnia, Ciasna lub Piesza.

W grudniu 1806 roku z Kamiennych Schodków Napoleon Bonaparte, towarzysząc księciu Józefowi Poniatowskiemu, podziwiał widok na Wisłę. W tamtym czasie ulica była zabudowana jedynie przez dwa domy i jedną kamienicę. Z biegiem XIX i XX wieku stała się popularnym miejscem wśród artystów.

Po zniszczeniach II wojny światowej, część budynków została odbudowana między 1952 a 1962 rokiem. W tamtym czasie rozluźniono zabudowę między Brzozową a Bugajem. Podczas prac remontowych odkryto między innymi fundamenty XVIII-wiecznej kamienicy oraz stary rynsztok. Obecnie pierzeje ulicy są bocznymi elewacjami kamienic usytuowanych pod adresami: Rynek Starego Miasta 26, ul. Krzywe Koło 2 oraz ul. Brzozowa 29.

W 2002 roku przeprowadzono remont ulicy pomiędzy ul. Brzozową a Bugajem. W jego trakcie wymieniono 78 stopni schodów na nowe, wykonane z szarego granitu. Dokonano także wymiany drewnianych poręczy, żelaznych krat, furtek oraz w niektórych miejscach wzmocniono fragmenty muru oporowego. Dodatkowo mur obłożono jasnymi płytami piaskowca.

Przypisy

  1. Tomasz Urzykowski, Kamienne Schodki jak nowe, http://miasta.gazeta.pl (dostęp: 03.05.2008 r.)
  2. Urzykowski, Kamienne Schodki jak nowe, http://miasta.gazeta.pl (dostęp: 03.05.2008 r.)
  3. Franciszek Sobieszczański wzmiankuje w dziele o Warszawie, że Napoleon Bonaparte będąc na Rynku Starego Miasta chciał zobaczyć dojście do rzeki oglądanej z Zamku: „Nie zraził się przykrym przejściem i szedł ku Wiśle tym brudnym ustroniem, o którym sprawiedliwe, acz niepochlebne wyrzekł zdanie”. Kamienne Schodki, www.stare-miasto.com (dostęp: 03.05.2008 r.)
  4. Encyklopedia Warszawy podaje jeszcze inne nazwy tej uliczki: Na Rybitwy, Schodki nad Wisłę idące, Uliczka do Fortki, Na Schodkach.
  5. W XVI wieku Furtę Białą nazywano Rybacką lub Wiślaną. W 1560 r. bramę, pełniącą funkcję wjazdową, przebudowano i przystosowano do ruchu pieszego, w XIX wieku rozebrano.

Oceń: Ulica Kamienne Schodki w Warszawie

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:16