Ulica Kobielska to fascynujący element warszawskiego krajobrazu, zlokalizowany w dzielnicy Pragi-Południe, która z roku na rok zyskuje na popularności wśród mieszkańców oraz turystów. Dzięki swojemu unikalnemu charakterowi oraz bogatej historii, ulica ta przyciąga uwagę miłośników miejskiego stylu życia.
Ta część Warszawy jest pełna ciekawych miejsc oraz różnorodnych kultur, co sprawia, że Pragi-Południe staje się coraz bardziej atrakcyjna nie tylko dla mieszkańców, ale także dla odwiedzających stolicę. Ulica Kobielska wpisuje się w te różnorodne, pulsujące życiem przestrzenie, oferując znakomite przykłady architektury i lokalnego kolorytu.
Przebieg
Ulica Kobielska to istotny ciąg komunikacyjny w Warszawie, który rozciąga się w kierunku zachodnim jako przedłużenie ulicy Osowskiej. Swój początek ma w miejscu skrzyżowania z ulicą Garwolińską. Następnie, na swojej trasie, spotyka się z ulicą Wiatraczną, a po chwili krzyżuje się z ulicami Apteczną, Ludwika Mycielskiego oraz Kaleńską. Dalszy przebieg ulicy prowadzi przez kolejne skrzyżowania, w tym z ulicami Ludwika Kickiego, Rębkowską, Siennicką, a także przecina jedną z kluczowych ulic w dzielnicy Grochów, czyli Podskarbińską.
Kontynuując swoje biegu, ulica Kobielska formuje północną granicę Parku Obwodu Praga AK, aby zakończyć swoją trasę w miejscu połączenia z ulicą Weterynaryjną, w pobliżu specjalistycznej szkoły.
Historia
W drugiej połowie lat 20. XX wieku, na zbiegu ulicy Podskarbińskiej (nr 6-8) oraz Kobielskiej (nr 82-89), z inicjatywy miejskich władz, rozpoczęto budowę dwóch domów komunalnych. Projekty te przewidywały powstanie jednopokojowych mieszkań, które miały służyć jako lokale dla osób bezdomnych. Administrowanie tym osiedlem miało miejsce w narożnym budynku usytuowanym na skrzyżowaniu ulic Podskarbińskiej i Kobielskiej, którego szczyt zdobiła atrakcyjna, ozdobna waza.
W roku 1938 w tym samym rejonie, w pobliżu ul. Podskarbińskiej 7-9 oraz Kobielskiej 96-100, zrealizowano projekt, który był autorstwa Mirosława Szabuniewicza wspólnie z Natalią Hiszpańską. Wzniesiono wtedy dziesięć czteropiętrowych budynków, które były przeznaczone dla robotników, których zarobki nie mogły przekraczać 250 złotych. Mieszkania w tych obiektach charakteryzowały się powierzchnią wynoszącą 30 i 37 m².
Na uwagę zasługuje fakt, że pomieszczenia składały się głównie z jednego dużego pokoju z aneksem kuchennym, w którym zainstalowano dostawy wody oraz gazu. Między poszczególnymi budynkami zrealizowano łączniki, które opierały się na żelbetowych słupach. Początkowo miały one funkcję pralni i suszarni, jednak z czasem zostały przekształcone na dodatkowe lokale mieszkalne. Całość osiedla otaczał dorodny ogród, co nadawało przestrzeni przyjemny i kameralny charakter.
Ważniejsze obiekty
Ulica Kobielska, położona w Warszawie, jest miejscem, które skrywa wiele interesujących obiektów. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich:
- ul. Kobielska 5 – Przedszkole Specjalne nr 249 (w przeszłości do 31 sierpnia 2012 roku funkcjonowało tam również Gimnazjum nr 24 im. Aleksandra Kamińskiego),
- ul. Kobielska 10 – kościół Nawrócenia św. Pawła Apostoła,
- ul. Kobielska 15 – oddział Przedszkola nr 89 Niezapominajka (do 31 sierpnia 2012 roku mieściło się tu Przedszkole nr 398 Wiatraczek),
- ul. Kobielska 23 – Galeria Grochów,
- ul. Kobielska 55 a – Przedszkole nr 89 „Niezapominajka”,
- ul. Kobielska 70 – obiekt powstały w latach 1901–1925, który został wpisany do rejestru zabytków,
- ul. Kobielska 77/81 – Przedszkole nr 143,
- ul. Kobielska 88/92, ul. Podskarbińska 6 – zespół budynków wybudowanych w latach 1925–1932, pierwotnie przeznaczony na mieszkania dla bezdomnych i również wpisany do rejestru zabytków,
- Park Obwodu Praga AK,
- Park Polińskiego.
Na skrzyżowaniu Kobielskiej z Rębkowską znajduje się budynek, w którym mieszkał Edward Stachura. To właśnie tam, 24 lipca 1979 roku, popełnił samobójstwo. W bliskim sąsiedztwie, przy skrzyżowaniu Kobielskiej z Kaleńską, znajduje się najstarszy dom na Grochowie (ul. Kaleńska 12).
Przypisy
- Zabytek sprzed stu lat w ruinie. Najstarszy dom na Grochowie się zawali?. warszawa.naszemiasto.pl, 19.08.2016 r. [dostęp 10.12.2019 r.]
- Uchwała nr XXXIV/825/2012 z 29 marca 2012. Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego, 23.04.2012 r. [dostęp 04.09.2012 r.]
- a b Tomasz Urzykowski, Grochów bezdomnych i studentów, www.miasta.gazeta.pl [dostęp 12.02.2009 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Kozia w Warszawie | Ulica ks. Piotra Skargi w Warszawie | Ulica Letnia w Warszawie | Ulica Ludwika Zamenhofa w Warszawie | Ulica Mała w Warszawie | Ulica Mińska w Warszawie | Ulica Mlądzka w Warszawie | Ulica Wiatraczna w Warszawie | Ulica Nowogrodzka w Warszawie | Ulica Nowomiejska w Warszawie | Ulica Kazimierza Jeżewskiego w Warszawie | Ulica Karolkowa w Warszawie | Ulica Kamienne Schodki w Warszawie | Ulica Kaliska w Warszawie | Ulica Juliana Bartoszewicza w Warszawie | Ulica Józefa Sowińskiego w Warszawie | Ulica Józefa Mianowskiego w Warszawie | Ulica Jasna w Warszawie | Ulica Janusza Meissnera w Warszawie | Plac Defilad w WarszawieOceń: Ulica Kobielska w Warszawie