Ulica Gdańska w Warszawie to interesująca arteria o długości 1,3 kilometra, która pełni ważną rolę w strukturze komunikacyjnej stolicy. Rozpoczyna swój bieg na skrzyżowaniu z ul. J. Słowackiego, znajdującym się w pobliżu placu Jacka Kuronia, co czyni ją istotnym punktem odniesienia dla mieszkańców oraz turystów.
Ulica ta kończy się w formie przyjemnego deptaku, łącząc się z ulicą Władysława Smoleńskiego, co sprawia, że jest to miejsce szczególnie atrakcyjne dla pieszych, którzy mogą cieszyć się spacerami w miłej atmosferze.
Ważniejsze obiekty
W Warszawie na ulicy Gdańskiej znajdują się różnorodne obiekty o znaczeniu historycznym i kulturowym. Ważnym punktem jest Gdańska 2 oraz 2a, gdzie można znaleźć zespół kamienic, który został wpisany do gminnego rejestru zabytków. Jest on częścią dawnej Spółdzielni Stowarzyszenia Urzędników Państwowych, usytuowanej między ulicami Gdańską, Bieniewicką, Potocką oraz placem Jacka Kuronia. Te charakterystyczne budynki datowane na 1935 rok zostały zaprojektowane przez Adama Paprockiego.
Warto również wspomnieć, że autor tego projektu, Adam Paprocki, był mieszkańcem kamienicy przy Gdańskiej 2 do momentu swojego aresztowania i wywiezienia do KL Dachau. Na budynku umieszczona jest także tablica upamiętniająca Mariana Rejewskiego, znanego kryptologa, który złamał kod „Enigmy”, a który mieszkał w jednym z budynków pod adresem Gdańska 2. Ponadto, w jednym z budynków można znaleźć tablicę upamiętniającą wydarzenia powstania warszawskiego, które miały miejsce 14 września 1944 roku.
Kolejnym istotnym obiektem jest Gdańska 4a, budynek wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Od strony ul. J.Ch. Paska, oznaczone jest to miejsce jako Miejsce Pamięci Narodowej, z tablicą projektu Karola Tchorka. Również Kościół Matki Bożej Królowej Polski, zlokalizowany pod adresem Gdańska 6a, jest zabytkowym budynkiem, którego parafia znajduje się pod opieką księży Marianów. Więcej informacji można znaleźć pod tym linkiem: Kościół Matki Bożej Królowej Polski.
Park Kaskada, usytuowany w pobliżu ulicy Gdańskiej, znajduje się między ul. Słowackiego, al. Armii Krajowej, ul. Kolektorską, ul. Trószyńskiego i ul. Gdańską. Ulica ta biegnie dawnym kanałem parkowym, co nadaje jej unikalny charakter. Warto również poświęcić chwilę na odwiedzenie Skweru Wołyńskiego, który położony jest przy tunelu pod al. Armii Krajowej, gdzie znajduje się pomnik 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.
Nieopodal, na zachodniej stronie ulicy Gdańskiej, odsłonięty został Pomnik Rzezi Wołyńskiej, który został uświetniony w 70. rocznicę tragicznych wydarzeń roku 2013. Warto również odwiedzić Park Stawy Kellera, który znajduje się pomiędzy ul. Gdańską a ul. Kolektorską i został ujęty w gminnej ewidencji zabytków.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym punktem jest lokalizacja Miejsca Pamięci Narodowej przy Gdańskiej 12/14, które oznaczone jest tablicą projektu K. Tchorka. Co więcej, w Gminnej Ewidencji Zabytków (GEZ) znajdują się również inne adresy: Gdańska 20, 21, 22, 23 i 23 A, 24, 25 A, C, D oraz Gdańska 27/31.
Przypisy
- Personal file of PAPROCKI, ADAM, born on 19.06.1891 r., [w:] Międzynarodowa Służba Poszukiwań (online) [dostęp 29.09.2023 r.] (niem.).
- Miejsce pamięci przy Gdańskiej niszczeje. Wymaga pilnej naprawy [online], tustolica.pl [dostęp 29.09.2023 r.] (pol.).
- Składanie kwiatów w Miejscach Pamięci Narodowej [online], Warszawa Bielany [dostęp 29.09.2023 r.] (pol.).
- Gminna Ewidencja Zabytków (GEZ), [w:] Gminna Ewidencja Zabytków (GEZ): ul. Gdańska, Warszawa [online], Urząd Miasta Warszawa [dostęp 29.09.2023 r.] (pol.).
- Historia – Parafia rzymskokatolicka [online] [dostęp 29.09.2023 r.] (pol.).
- Wyjątkowa historia Parku Kaskada [online], Warszawa Żoliborz, 24.11.2019 r. [dostęp 29.09.2023 r.] (pol.).
- Skwer Wołyński na Marymoncie [online], Klub Globtrotera Warszawa, 11.07.2019 r. [dostęp 29.09.2023 r.] (pol.).
- MajaM. Motyl MajaM., StanisławS. Rutkowski StanisławS. (red.), Powstanie Warszawskie: 1 VIII-2 X 1944 : rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945, Główna Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, 1994, s. 49 (pol.).
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” w Warszawie | Ulica gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego w Warszawie | Ulica Stefana Okrzei w Warszawie | Ulica Grabowska w Warszawie | Ulica Graniczna w Warszawie | Ulica Grenadierów w Warszawie | Ulica Gwiaździsta w Warszawie | Ulica Grójecka w Warszawie | Ulica Hoża w Warszawie | Ulica Hipoteczna w Warszawie | Ulica Garbarska w Warszawie | Ulica Grzybowska w Warszawie | Ulica Furmańska w Warszawie | Ulica Indiry Gandhi w Warszawie | Ulica Francuska w Warszawie | Ulica Franciszka Hynka w Warszawie | Ulica Folwarczna w Warszawie | Ulica Foksal w Warszawie | Ulica Floriańska w Warszawie | Ulica Filtrowa w WarszawieOceń: Ulica Gdańska w Warszawie