Ulica Folwarczna w Warszawie


Ulica Folwarczna to interesująca lokalizacja znajdująca się w obrębie dawniej przemysłowej dzielnicy Warszawy, znanej jako Praga-Północ. Te tereny, z bogatą historią, stają się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców oraz turystów.

Ulica Folwarczna, mimo że może wydawać się mniej znana w porównaniu do bardziej ruchliwych arterii stolicy, oferuje swoje unikalne walory, które warto odkryć. Jest to miejsce, które łączy w sobie tradycję i nowoczesność, a także staje się coraz częściej odwiedzane przez osoby poszukujące autentycznych warszawskich doświadczeń.

Historia

„Tereny, na których obecnie znajduje się ulica Folwarczna, pierwotnie były własnością Szmula (Samuela) Jakubowicza Sonnenberga, znanego jako Zbytkower. Folwark Zbytkowera, zwany Bojnówkiem, został zniszczony podczas Rzezi Pragi w 1794 roku oraz ponownie podczas Bitwy o Olszynkę Grochowską w 1831 roku. W 1834 roku wnuk Judyty Jakubowiczowej i Zbytkowera, Stanisław Flatau, sprzedał Szmulowiznę rodzinie von Brühlów. W drugiej połowie XIX wieku obszary te poddano rozparcelowaniu, co przyczyniło się do wyznaczenia ulicy Folwarcznej, która wówczas prowadziła do linii torów Kolei Warszawsko-Petersburskiej. Nazwa tej ulicy pochodzi od rozparcelowanego folwarku.

W roku 1889 ulica wraz z całą Szmulowizną została przyłączona do miasta, a jej długość została skrócona do nowo utworzonej ul. Białostockiej. Dopiero po 1892 roku zaczęto budować istniejący obecnie fragment ulicy, a na przełomie XIX i XX wieku zrealizowano pierwsze budowle: drewniane domy oraz niewielkie kamieniczki.

Po 1914 roku, na obszarze przy ul. Kawęczyńskiej wzniosły się domy czynszowe, a między innymi pod numerami 5, 7 i 9, zbudowano duże kamienice po roku 1935. Niestety, w czasie niemieckiej okupacji, cała zabudowa najstarszego, początkowego odcinka ulicy uległa całkowitemu zniszczeniu. Po 1960 roku, odcinek ten został usunięty, a ulica Folwarczna kończy swój bieg na linii ul. Radzymińskiej.

Przypisy

  1. a b c Dorota Wilkiewicz: Ulice i uliczki naszej Pragi. Warszawa: Towarzystwo Przyjaciół Pragi, 27.09.1999 r. ISBN 83-906889-2-1.

Oceń: Ulica Folwarczna w Warszawie

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:13