Ulica Barska w Warszawie


Ulica Barska to ciekawy element urbanistyczny w stolicy Polski, zlokalizowany w dzielnicy Ochota. Ten odcinek komunikacyjny rozciąga się od placu Narutowicza aż do ulicy Szczęśliwickiej, z tym że nie łączy się bezpośrednio z jezdnią tej ostatniej.

Ulica ta jest jednojezdniowa, co oznacza, że na jej jezdni mogą poruszać się pojazdy w jednym tylko kierunku na znacznej długości tego ciągu transportowego.

Historia

Ulica Barska, która została wytyczona około 1900 roku, powstała na terenach wsi Czyste i rozciąga się od ulicy Kaliskiej do ulicy Szczęśliwickiej. W przeciągu lat, do roku 1928, została ona wydłużona w stronę placu Narutowicza. W pierwotnych czasach większość ulicy należała do kolonii Czyste, z mniejszymi fragmentami przypisanymi do kolonii Romanówka, Flora oraz Pytlasówka, które zaczęły powstawać na początku XX wieku.

Na początku, zabudowa ulicy była skromna, ograniczając się głównie do jednopiętrowych i parterowych kamienic, ze względu na sąsiedztwo terenów fortecznych. W 1909 roku uchwałą zniesiono zakaz wznoszenia wyższych budynków, co zaowocowało powstaniem bardziej rozbudowanej architektury.

Okolica została przyłączona do Warszawy w 1916 roku, a ulica początkowo nosiła nazwę Nowo-Czysta. Dopiero w 1919 roku nadano jej obecną nazwę Barska, która nawiązuje do miasta Bar na Podolu – istotnego miejsca w historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz miejsca, gdzie została zawiązana konfederacja barska. Przed wybuchem II wojny światowej, ulica ta odcinku do Kaliskiej charakteryzowała się prężnym życiem spółdzielczo-inteligenckim, natomiast za Kaliską dominowała klasa robotnicza.

W okolicach 1930 roku, pod numerem 28/30, wzniesiono tu zakład produkcyjny czekolady należący do firmy Plutos. Dnia 10 lutego 1944 roku, w odwecie za zamach na Franza Kutscherę, Niemcy wykonali egzekucję zakładników przed murem ogrodu księży orionistów. Zbrodnia ta objęła 140 Polaków, upamiętnionych na tablicy pamiątkowej projektu Karola Tchorka. Należy jednak zaznaczyć, że dokładna liczba ofiar nie jest znana, ponieważ tamtego dnia doszło do wielu zbiorowych egzekucji, również przy ulicy Wolskiej 79/81 oraz w ruinach getta, z czego liczba podana na tablicy została zaczerpnięta z niemieckiego obwieszczenia.

W sierpniu 1944 roku, w początkowych dniach powstania warszawskiego, ulicę przejęli powstańcy pod dowództwem por. Andrzeja Chyczewskiego, ps. Gustaw. 4 sierpnia na ulicę wkroczyły oddziały RONA, a otoczeni powstańcy walczyli z determinacją do 10 sierpnia. Nocą z 10 na 11 sierpnia 90 powstańców z reduty barskiej przebiło się przez otoczenie do Lasów Chojnowskich, jednak w trakcie obrony ulica została znacznie zniszczona i splądrowana przez rosyjskich kolaborantów, dowodzonych przez brigadeführera SS Bronisława Kaminskiego.

Pomimo zniszczeń, które dotknęły przestrzeń ulicy w roku 1944, kilka domów spółdzielczych z okresu międzywojennego przetrwało. Na uwagę zasługuje również Dom Izb Rzemieślniczych świętego Antoniego Padewskiego, zaprojektowany przez Oskara Sosnowskiego, który wyróżnia się formami historyzującego modernizmu. W 1991 roku pod numerem 37 otwarto pierwszą pizzę w Warszawie, co jest znaczącym wydarzeniem w kontekście gastronomicznego rozwoju miasta.

Ważniejsze obiekty

Ulica Barska w Warszawie to miejsce, w którym znajduje się wiele interesujących obiektów, które warto poznać. Poniżej przedstawiamy szczególnie istotne z nich:

Przypisy

  1. MichałM. Krasucki, Warszawskie dziedzictwo postindustrialne, Warszawa: Fundacja Hereditas, 48, ISBN 978-83-931723-5-1 [dostęp 16.01.2024 r.]
  2. Mapa Warszawy [online], Urząd m.st. Warszawy [dostęp 27.11.2020 r.]
  3. Ewa Klekot (red.): Dane warszawskie. Warszawa: Muzeum Warszawy, Tab. Pierwsze razy. ISBN 978-83-65777-55-3.
  4. Spis ulic przemianowanych m.st. Warszawy. „Dziennik Zarządu Miasta Stołecznego Warszawy”. nr 60, s. 6-12, 05.07.1921 r.
  5. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998, s. 264. ISBN 83-86619-97X.
  6. Regina Domańska: Pawiak – więzienie Gestapo. Kronika lat 1939–1944. Warszawa: Książka i Wiedza, 1978, s. 419.

Oceń: Ulica Barska w Warszawie

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:22