Ulica Szczęśliwicka jest interesującym miejscem zlokalizowanym w sercu warszawskiej dzielnicyOchota. Ta ulica, charakteryzująca się ciekawą historią i architekturą, przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Warto zwrócić uwagę na otaczającą ją infrastrukturę oraz bliskość do ważnych punktów usługowych i rekreacyjnych, co czyni ją ważnym elementem lokalnej społeczności.
Historia
W przeszłości, obszar, którym dzisiaj jest ulica Szczęśliwicka, stanowił kluczowy fragment szlaku komunikacyjnego prowadzącego z rogatek Wolskich przez Czyste oraz Szczęśliwice aż do Opaczy Wielkiej. Nazwa tej ulicy została nadana na przełomie XIX i XX wieku, a nawiązuje do miasteczka Szczęśliwice. Odcinek ten został zorganizowany w czasach, gdy Polska była Królestwem. W 1845 roku, ulica była oddzielona od ulicy Przyokopowej za pomocą torów kolejowych biegnących ze stolicy na zachód.
W dziewiętnastym wieku, ulica ta stanowiła jedną z kluczowych dróg wsi Czyste. Z biegiem czasu, wkrótce została włączona do przedmieścia Ochota, a pod koniec XIX wieku zaczęto ją intensywnie zabudowywać. Powstające budynki, szczególnie w rejonie ulicy Niemcewicza, datowane są na początek XX wieku. Mieszkańcami tej okolicy byli głównie robotnicy, a występująca zabudowa składała się z drewnianych domów i niewielkich kamienic. Czasami było to nieprzyjemne i niewygodne miejsce do życia, jako że ulica była wąska, wybrukowana polnym kamieniem, nie posiadającą jakiegokolwiek oświetlenia. Dodatkowo, brak kanalizacji sprawił, że na jej brzegach pojawiała się wodna nieczystość.
W 1916 roku, ulica Szczęśliwicka oraz Ochota znalazły się w granicach Warszawy. W 1927 roku, wzdłuż ulicy przebudowano tory Elektrycznych Kolei Dojazdowych (EKD), która obecnie znana jest jako Warszawska Kolej Dojazdowa. Wtedy to powstały stacje o nazwach Warszawa Zachodnia EKD, Warszawa Szczęśliwicka oraz Warszawa Opaczewska. Tory te jednak zlikwidowano w latach 70., a ich miejsce zajęły nowe, usytuowane na północ od poprzednich. Zanim wybuchła II wojna światowa, w obrębie ulicy Opaczewskiej oraz pomiędzy ulicą Niemcewicza a Kopińską pojawiły się nowe budynki. W centralnej części Szczęśliwickiej przeważały wtedy pola oraz obszary zielone.
W czasie obronnych działań Warszawy we wrześniu 1939 roku, na wysokości ulicy Opaczewskiej zbudowano barykadę złożoną z dwóch wagonów EKD, wypełnionych kamieniami; zaraz obok wykopano rów przeciwpancerny. Podobne konstrukcje powstały również przy ulicy Częstochowskiej. W latach pięćdziesiątych XX wieku, kontynuowano budowę nowych mieszkań wzdłuż tej ulicy, a także zagospodarowano jej zachodnią stronę, dotychczas niezrujnowaną przez wojnę.
W 2009 roku znaleziono nową organizację ruchu na styku z ul. Dickensa i ul. Drawską, co zaowocowało budową ronda. W 2010 roku nadano mu imię Bohdana Pniewskiego, co stanowiło ukłon w stronę lokalnego dziedzictwa. Ulica Szczęśliwicka, z bogatą historią, odzwierciedla ewolucję oraz przemianę warszawskiego otoczenia.
Ważniejsze obiekty
Na ulicy Szczęśliwickiej w Warszawie znajduje się wiele ważnych obiektów, które pełnią istotne funkcje edukacyjne oraz rekreacyjne w okolicy. Poniżej przedstawiamy wybrane z nich:
- Urząd Dozoru Technicznego (nr 34),
- Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej (nr 40),
- Zespół Szkół nr 4 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, który obejmuje IX Liceum Profilowane, Technikum nr 10, Zasadniczą Szkołę Zawodową nr 23, Technikum Uzupełniające nr 7 oraz Technikum Uzupełniające nr 11 (nr 46),
- Zespół Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego, w skład którego wchodzi Technikum nr 7 (dawniej „Kolejówka”) oraz Zespół Szkół Samochodowych i Licealnych Nr 1 (nr 56),
- Park Szczęśliwicki,
Wszystkie te instytucje i obiekty przyczyniają się do kształtowania lokalnej kultury i społeczności, oferując różnorodne usługi edukacyjne oraz miejsca do wypoczynku.
Przypisy
- Uchwała nr LXXXIII/2470/2010 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 10.06.2010 r. w sprawie nadania nazwy rondu w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. [w:] Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego [on-line]. edziennik.mazowieckie.pl, 26.07.2010 r. [dostęp 08.02.2020 r.]
- Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy. Warszawa: Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, 1998 r., s. 198. ISBN 83-86619-97X.
- Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994 r., s. 300. ISBN 83-01-08836-2.
- Jan Grzybowski: 40 pułk piechoty „Dzieci Lwowskich” w obronie Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 1990 r., s. 62. ISBN 83-11-07846-7.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Bracka w Warszawie | Ulica Tamka w Warszawie | Ulica Trakt Leśny w Warszawie | Ulica Uniwersytecka w Warszawie | Ulica Wałbrzyska w Warszawie | Ulica Wąwozowa w Warszawie | Ulica Wenedów w Warszawie | Ulica Brylowska w Warszawie | Ulica Brzozowa w Warszawie | Ulica Wilhelma Konrada Roentgena w Warszawie | Ulica Strzelecka w Warszawie | Ulica Stefana Jaracza w Warszawie | Ulica Spokojna w Warszawie | Ulica Spacerowa w Warszawie | Ulica Skalbmierska w Warszawie | Ulica Sewerynów w Warszawie | Ulica Senatorska w Warszawie | Ulica Ratuszowa w Warszawie | Ulica Rajców w Warszawie | Ulica Pułkowa w WarszawieOceń: Ulica Szczęśliwicka w Warszawie